Putování romantickým údolím řeky Krounky


Další krásnou zastávkou v Pardubickém kraji je rozhodně údolí říčky Krounky. Jedná se o malou říčku, která pramení severně od Svratouchu. Protéká obcemi Krouna, Otradov a Předhradí. Všechny zmíněné obce budeme mít možnost navštívit.

Říčka je převážně tvořena pískovcem a opukou. Po delším zahledění můžeme u hladiny spatřit hejna pstruhů, kteří se na hladině vyhřívají. Příroda podél řeky je velmi krásná a plná lesního porostu. Cestou budeme hledat červené turistické značky, po kterých se vydáme. Zajímavostí je, že údolí Krounky společně s Novohradkou je od roku 1998 přírodním parkem.

Cesta se každou chvíli mění, takže se rozhodně nudit nebudeme. Místy se jde těsně u vody, místy vysoko nad údolím , a dokonce se leze i po dvou kovových žebřících.

Parkování

Nejlepší je zaparkovat v obci Kutřín (u Proseče). Bezplatné parkování je možné přímo na parkovišti v obci.

Kudy se vydat

Z obce se vydáme k říčce Krounce po červené značce a pokračujeme podél toku. Po cca 0,5 km dojdeme k mostu a hned za ním odbočíme prudce vlevo. Po krásné procházce údolím dojdeme cca po 0,5 km k restauraci Šilinkův důl. Restaurace nabízí výborné denní menu a pokud bychom hledali přespání, tak i ubytování. Šilinkův důl je velmi pěkně zasazen do zajímavé přírody přírodního parku Údolí Krounky a Novohradky.

Po výborném obědě, svačině či jiném občerstvení se vydáme dál.  Pokračujeme lesem podél říčky. Na několika místech se cesta odchyluje od řeky do přilehlé stráně. Na některých místech přejdeme i přes žebříky, které krásně zpestří výlet. Následně dojdeme k rozcestí s názvem Pod Rychmburkem. Odtud je překrásný výhled na hrad Rychmburk.

Rychmburk je středověký hrad ze 13. století a můžeme na něm nalézt renesanční i barokní prvky. Od roku 1945 je hrad majetkem státu a v roce 2007 byl zde zřízen domov pro dlouhodobě duševně nemocné starší 18 let.

Předhradí je obec, kde je hrad umístěn a jedná se o krásnou vesničku s historickými domy, která leží mezi údolími říčky Krounky a Lešanského potoka.

Cesta je plná romantických pohledů do údolí říčky. Pod hradem odbočíme vpravo z červené značky na silnici, která vede do obce Hněvětice. Zde se vydáme po cyklostezce a asi po 300 m za obcí směřujeme vpravo do obce Kutřín zpět k autu.

Jedná se o dobrodružnou cestu i pro děti!

Fotogalerie