Rabac v Chorvatsku a jeho okolí


Rabac je jedním z letovisek v Chorvatsku, kde objevíte oblázkové pláže. Skalnaté útvary je pak přirozeně oddělují. Právě zde najdete každou sezónu pláže s tzv. Modrou vlajkou, tj. oceněné za jejich čistotu, upravenost i kvalitní služby.

Rabac Chorvatsko

Sám o sobě je symbolem apartmánů vybudovaných v kopcích. Okolí pláží je pak v obležení hotelů. Na své si přijdou i turisté, kteří preferují kemp. Ten s názvem Oliva se rozkládá na jeho samém začátku.

V Rabacu najdete klasické vyžití

  • Promenádu, která nabízí výhledy na moře
  • Jen málokdo odolá pozváním do restaurace. Lákají vás cedule i sami restauratéři
  • V horkém létě potěší nabídka cukrárny, která láká na bohaté poháry
  • Bary s pestrou nabídkou koktejlů jsou v sezóně v obležení
  • Výlety na lodích i s doprovodným programem
  • A nechybí ani obchůdky s barvitými suvenýry

Rabac výlety a zajímavosti

Kdo opravdu rád chodí a touží vidět z Chorvatska více, měl by absolvovat následující okruh.

Trasu jsme absolvovali několikrát. Jednou jsme začali kousek od tenisových kurtů. Hezčí ale delší je zvolit cestu navazující na promenádu (směrem za Valamar resort). Promenáda skončí, cesta ale pokračuje dál.

Při túře jsme potkali místní bikery, kteří si postěžovali, že se jim nedaří nalákat turisty na aktivně strávené dovolené. Zmínili, že oblast nabízí mnoho zajímavých cyklotras i pro horská kola. Další milou zastávkou byl včelař, který u své včelnice prodával med.

Brzy jsme opustili lesní porost a naskytly se nám neskutečné výhledy na moře. Mě osobně učarovaly i stavby, které jsme v následujících dědinách viděli. Některé voněly přepychem, jiné nadchly skromností a vkusem.

Ripenda Kosi byla první vesnička na trase. Následovala úzká cestička do Ripenda Kras, odkud jsme nabrali směr Labin. Nicméně lze se vydat rovnou do Rabacu (přes Gornji Rabac, kde není takový provoz). Cesta byla dlouhá. Byli jsme rádi, že jsme nepodcenili zásobu vody.

Labin Rabac

Koho nebaví trávit čas na jednom místě, může se vydat do Labinu. My využívali pěší stezku, která začíná kousek za recepcí kempu. Na silnici je velký nápis LABIN se šipkou, která udává směr.

Cesta začíná po pár set metrech stoupat. A výšlap trvá až do samotného Labinu. Cestou oceňujeme, že máme obuv vhodnou do terénu a ne žabky. Některé kameny jsou místy kluzké. Čeká na nás většinou stín. Moc lidí nepotkáváme. Také lavička na sváču před městečkem je prázdná. Cestou, která je dlouhá cca 3 kilometry, uvidíte i vodopády.

Labin je městečko, kde na Vás dýchá středověk. Historické uličky i vlídné náměstí člověku připomenou, že Chorvatsko není jen o plážích a průzračné vodě.

Můžete se rozhodnout, jestli se vydat nazpět pěšky nebo využít autobus, který má zastávky v Labinu právě i na náměstí. V Rabacu Vás pak vysadí na jedné ze zastávek – buď hned u kempu, ve městě nebo až u konce u hotelů Girandella.

Fotogalerie

Možností kde se ubytovat je mnoho – vybírejte apartmány, hotely, oblíbený chatový areál Oliva, mobilhome či další „bydlení“ v soukromí. Vaše dovolená může začít. Přečtěte si recenze od návštěvníků.

Ubytování (Booking) Rabac