Rabštejn – zřícenina hradu v Jeseníkách


Milovníci zřícenin a panoramatických výhledů si oblíbí tuto krásnou vyhlídku v Jeseníkách nedaleko obcí Rýmařov a Stará Ves.

Rabštejn se nachází na Hraběšické hornatině jen 2km severně od Bedřichova. Hrad býval nejvýše položeným opevněním v historii Moravy. Dnes z něj zbyly jen poslední části zdí vedoucí do dvora. Dochovaly se dvě hradní věže o výšce 25 a 35 metrů, zbytky zdiva a část hradního příkopu.

Historie

Historie hradu se datuje do roku 1318, kdy se olomoucký biskup Konrád I. zmocnil hradu “Rabinstaina”, aby jej předal králi Janu Lucemburskému. Další písemnosti jsou dostupné až z 15. století, kdy se na hradě střídali jeho majitelé. Během husitských válek jej král Zikmund dával jako zástavu svým přívržencům. Nakonec jej dostali Tunklové z Brníčka, kteří o Rabštejn nejprve svedli bitvu s Janem Heraltem z Kunštátu ze sousedního panství. Na počátku 16. století pak hrad získal Petr ze Žerotína, kterému mu byl ale malý a nacházel se ve velké vzdálenosti od hospodářského centra panství. Proto si Petr postavil roku 1520 zámek v Janovicích a na Rabštejně od té doby bydleli jen služebníci a lesník.

TIP: Rešovské vodopády – nejhezčí kaskáda Moravy

Během třicetileté války byl hrad opraven. Roku 1645 jej ale dobyli Švédové a nechali zde veškeré osazenstvo. Poslední zpráva o obývání Rabštejna je z roku 1693, v té době zde pobývali panští služební s hajným. Zpráva z roku 1759 už hrad zmiňuje jako tajemné místo s bývalým vězením zločinců, od půlky 18. století už nezbylo po obývání hradu žádných stop. Obyvatelé blízkého Bedřichova hrad rozebrali jako stavební materiál a hrad definitivně zpustl.

Jak se na Rabštejn dostat

Pokud jedete autem, zaparkujete bezplatném parkovišti na sedle Skřítek severně od hradu. Poté se dáte jižně po modré turistické značce dlouhé necelých 7 km.

V případě volby autobusové linky z Rýmařova a Uničova vystoupíte na zastávce Oskava, Bedřichov, nebo v případě jízdy ze Šumperka vysednete na zastávce Sobotín, Rudoltice, sedlo Skřítek. Odtud se dáte opět po modré.

TIP: Lurdská jeskyně ve Starém Rejvízu

K Rabštejnu dojdete i po naučné zelené trase, která se pojí se žlutou a červenou. Po cestě uvidíte Černý a Bílý kámen – skalnaté vrchy, které jsou také oblíbenou zastávkou v okolí hradu a skýtají krásný panoramatický výhled.

Během cesty na hrad se také dostanete k penzionu Rabštejn, kde se můžete občerstvit doplnit energii na další cestu.

Přístupnost

Pěší stezka na hrad je mírná a zvládnou ji i malé děti. Pod hrad se dostanete bez problémů za 2 hodiny. Co už ale může být problematické, je samotný výstup po žebříku na vrcholek hradní věže, který je příkrý a i pro dospělého může tento výstup činit problém. Pokud se ale rozhodnete po žebříku nevyšplhat, i tak vás Rabštejn odmění nádherným výhledem na jesenické luhy a háje.

Pokud si cestu protáhnete směrem na jihovýchod, během hodiny dojdete ke krásným vodopádům Oskavy.

Zajímavosti v okolí: