Radobýl – kopec u Litoměřic


Chcete-li mít město Litoměřice jako na dlani, pak zavítejte na kopec Radobýl.

Tento vrch je známý tím, že na něj chodil psát Karel Hynek Mácha své básně. Jednou, když Litoměřice hořely, běžel z tohoto kopce dolů, což je do města cca 3km. Prý potom co doběhl, se napil studené vody a údajně následkem toho dostal zápal plic a zemřel. Každopádně toto je jen informace pro zajímavost.

Z Radobýlu u Litoměřic uvidíte skoro celé České středohoří

Radobýl kopec u Litoměřic

Na Radobýl chodí mnoho turistů, pokud je krásné počasí je vidět, že zájemců u pěší turistiku je mnohem více.

Město Litoměřice

Kudy na Radobýl

Turistická trasa vede z Litoměřic po asfaltové silnici podél hřbitova a bývalé spalovny, která patřila k podzemní továrně Richard, nyní jsou těsně vedle nové Mrazírny.

Po necelých 2km za jabloňovým sadem odbočíte na louku, přes kterou vede cestička, po které dojdete až pod kopec. Je zde i lavička, takže kdo je unavený může si zde odpočinout a načerpat síly před výšlapem až na vrchol :)

Výška je 399 metrů nad mořem.

Poté, co zdoláme posledních pár metrů, se nám naskytne krásný výhled na část Českého středohoří, je vidět i Pískovna Píšťany, dálniční most D8, Kalvárie, Lovoš, Milešovka. Dále část města Lovosice, Boreč, hora Říp, Hazmburk, Knobloška a samozřejmě již zmiňované královské město Litoměřice včetně obou mostů přes Labe.

České Středohoří z Radobýlu

Na Radobýlu najdete kříž, který je nyní kovový, ale dříve byl dřevěný, jenže do něj jednou udeřil blesk a shořel.

Parkoviště

V případě, že dorazíte autem (video zde) a nebude se vám chtít jít až z Litoměřic, využijte parkování nedaleko vysílače. Je na louce pod Radobýlem, vysílač vidíte na fotkách.

Vysílač z Radobýlu

Výhled z Radobýlu

Výlet na vrch Radobýl u Litoměřic z Velkých Žernosek

Je několik tras, kudy na něj můžete vyjít, já zvolil netradičně během druhého výletu tu z opačné strany, než se chodí obvykle. Stálo to za to?

Krásné jarní počasí svádí k tomu, abychom vyráželi na výlety. Také mě to popadlo v pondělí a tak jsem vyrazil. Hned rovnou vlakem z Ústí nad Labem do Velkých Žernosek, odkud to je na vrch Radobýl jen kousek.

Vrch Radobýl - Litoměřice

Obec Velké Žernoseky má vlakové nádraží vzdáleno více než kilometr „od cedule“ začátku obce. Pro místní obyvatele to je pravidelná procházka. Výhoda pro všechny turisty, kteří se horu Radobýl také chystají navštívit, neboť nádraží je blíže obci Žalhostice, nad kterou se zmíněný kopec nachází.

Výstup na Radobýl – kudy vede cesta

Poté, co vystoupíte z vlaku, se vydejte doprava, než po pár set metrech dojdete k železničnímu přejezdu, kde je vedle něj nové Vinařství pod Radobýlem.

Vinařství pod Radobýlem Žalhostice

Projděte okolo něj a pokračujte po cestě do kopce.

Vrch Radobýl Litoměřice 2

Vrch Radobýl Litoměřice 3

Zde doprava.

Vrch Radobýl Litoměřice 4

Až uvidíte žlutou turistickou značku, odbočte vpravo na louku a dále jděte „mezi keři“ dokud nedojdete k lomu, což je hora Radobýl z druhé strany.

Vrch Radobýl Litoměřice 5

Odtud stále po žluté doleva až dojdete na rozcestí. Pokud byste šli z Litoměřic, což popisuji výše, přijdete také tudy. Dále již pokračujte na kopec, je to cesta na pár minut, dokud nedojdete na vrchol ke kříži.

Vyfotit si kříž na Radobýlu bez lidí, to se jen tak nepoštěstí. Chce to vyrazit v pondělí ráno :)

Vrch Radobýl Litoměřice 8

Je tu krásně, co říkáte?

Vrch Radobýl Litoměřice 6

Vrch Radobýl Litoměřice 7

Než jsem vyrazil na výlet, opět jsem použil Mapy od Seznamu a ukazovalo mi to, že trasu z nádraží až na kopec půjdu hodinu. No nevím, za 35 minut jsem byl nahoře :) To se ale hodilo, protože jsem stihl dřívější vlak z Litoměřic do Ústí n.L.

Kudy z Radobýlu do Litoměřic

Sejdete stejnou cestou k rozcestí, kde je rozcestník a také lavička a budete pokračovat dále rovně po louce až k silnici, kolem vysílače.

Vrch Radobýl Litoměřice 9

Zde je také parkoviště, pokud byste nechtěli jít celou trasu pěšky, ale vyjeli autem. S malými dětmi to chápu, dospělý turista ale snad 6km ujde :o)

Po silnici jděte doprava a z kopce. Než ale dojdete do Litoměřic, doporučuji před hřbitovem a u velkého komína odbočit vlevo, kde je památník – krematorium Richard.

Litoměřice rovně

Odtud to už je do centra Litoměřic asi kilometr. Stačí jít stále rovně, dokud nedojdete k zimnímu stadionu, zde se dejte vlevo ulicí Švermova a dojdete do centra, stačí sledovat ukazatele. Ty jsou zde velmi dobré, ne jako v Brně

Z náměstí v Litoměřicích se vlakovému nádraží (dolnímu) dostanete Dlouhou ulicí.

Kdo by chtěl jet z nádraží horního, případně Cihelny, tomu doporučuji u výše zmíněné spalovny / komína odbočit vlevo. Po 200 m po cestě dojdete k zastávce Cihelna.

Cihelna zastávka - Litoměrice - rovně

Odtud jede vlak jak na Horní, tak i na druhou stranu do Žalhostic a Lovosic a odtud také následně po přestupu do Ústí.  Nebo na druhou stranu do Roudnice n.L. nebo třeba i Prahy.

Mapa

Ubytování v Litoměřicích