Chcete-li mít město Litoměřice jako na dlani, pak zavítejte na kopec Radobýl.

Radobýl je známý tím, že na něj chodil psát Karel Hynek Mácha své básně a jednou, když Litoměřice hořely, běžel z tohoto kopce dolů, což je do města cca 3km, a prý potom co doběhl, se napil studené vody a údajně následkem toho dostal zápal plic a zemřel. Každopádně toto je jen informace pro zajímavost.

Z Radobýlu u Litoměřic uvidíte skoro celé České středohoří

Na Radobýl chodí mnoho turistů, pokud je krásné počasí je vidět, že zájemců u pěší turistiku je mnohem více.

Turistická trasa vede z Litoměřic po asfaltové silnici podél hřbitova a bývalé spalovny, která patřila k podzemní továrně Richard, nyní jsou těsně vedle nové Mrazírny.

Po necelých 2km za jabloňovým sadem odbočíte na louku, přes kterou vede cestička, po které dojdete až pod kopec. Je zde i lavička, takže kdo je unavený může si zde odpočinout a načerpat síly před výšlapem až na vrchol :)

Poté, co zdoláme posledních pár metrů, se nám naskytne krásný výhled na část Českého středohoří, je vidět i Pískovna Píšťany, dálniční most D8, Kalvárie, Lovoš, Milešovka, část města Lovosice, hora Říp a samozřejmě již zmiňované Litoměřice včetně obou mostů přes Labe.

Na Radobýlu najdete kříž, který je nyní kovový, ale dříve byl dřevěný, jenže do něj jednou udeřil blesk a shořel.

V případě, že dorazíte autem a nebude se Vám chtít jít až z Litoměřic, využijte parkoviště nedaleko vysílače, je na louce pod Radobýlem, vysílač vidíte na fotkách.

Foto galerie

Koho zajímají tyto informace Radobýl historie, kříž, flora, podzemní továrna Richard, najde je na Wikipedii.

Mapa

Ubytování Litoměřice

Ubytování v Litoměřicích

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •