Radobýl


Chcete-li mít město Litoměřice jako na dlani, pak zavítejte na kopec Radobýl.

Radobýl je známý tím, že na něj chodil psát Karel Hynek Mácha své básně a jednou, když Litoměřice hořely, běžel z tohoto kopce dolů, což je do města cca 3km, a prý potom co doběhl, se napil studené vody a údajně následkem toho dostal zápal plic a zemřel. Každopádně toto je jen informace pro zajímavost.

Z Radobýlu u Litoměřic uvidíte skoro celé České středohoří

Radobýl kopec u Litoměřic

Na Radobýl chodí mnoho turistů, pokud je krásné počasí je vidět, že zájemců u pěší turistiku je mnohem více.

Město Litoměřice

Turistická trasa vede z Litoměřic po asfaltové silnici podél hřbitova a bývalé spalovny, která patřila k podzemní továrně Richard, nyní jsou těsně vedle nové Mrazírny.

Po necelých 2km za jabloňovým sadem odbočíte na louku, přes kterou vede cestička, po které dojdete až pod kopec. Je zde i lavička, takže kdo je unavený může si zde odpočinout a načerpat síly před výšlapem až na vrchol :)

Poté, co zdoláme posledních pár metrů, se nám naskytne krásný výhled na část Českého středohoří, je vidět i Pískovna Píšťany, dálniční most D8, Kalvárie, Lovoš, Milešovka, část města Lovosice, hora Říp a samozřejmě již zmiňované Litoměřice včetně obou mostů přes Labe.

České Středohoří z Radobýlu

Na Radobýlu najdete kříž, který je nyní kovový, ale dříve byl dřevěný, jenže do něj jednou udeřil blesk a shořel.

V případě, že dorazíte autem a nebude se Vám chtít jít až z Litoměřic, využijte parkoviště nedaleko vysílače, je na louce pod Radobýlem, vysílač vidíte na fotkách.

Vysílač z Radobýlu

Výhled z Radobýlu

Mapa

Ubytování v Litoměřicích

Sdílejte článek s přáteli

Napsat komentář