Rataje nad Sázavou: počítačová hra je téměř skutečná


Píše se rok 1403. Český král a římský císař Václav IV. je v zajetí svého bratra Zikmunda Lucemburského. Ten se nemůže dívat na neschopnost krále a pokouší se ovládnout země Koruny české. Oba nevlastní bratři jsou synové otce vlasti Karla IV.

Poblíž Ratají nad Sázavou se obrací v prach život Jindřicha, syna vesnického kováře. Ocitá se uprostřed chaosu, kdy každý bojuje s každým, žoldnéřská armáda pod velením samotného Zikmunda vypaluje vesnice a dobývá hrady. Jindřicha bere do služby šlechtic Racek Kobyla. Vstupuje jako středověký bojovník cestu Vykoupení.

Tak začíná nejslavnější česká počítačová hra Kingdom Come: Deliverance (Království přichází: Vysvobození), která se hraje po celém světě. I kdybyste nebyli fanoušky RPG, neboli počítačových her na hrdiny, stojí za to si hru zahrát, anebo aspoň zhlédnout intro, tedy vstupní film, který uvádí hráče do děje. Věrně totiž zobrazuje nejen život v Čechách na začátku 15. století, ale především ukazuje reálné hrady, kostely, vesnice a krajinu Posázaví.

Autoři hry si vzali za základ jednak historické knihy o Posázaví a jednak archeologické a památkářské studie. Jednotlivé památky vetkli do krajiny, kterou známe dodnes. Největší fandové chodí lesy, loukami i po cestách a nacházejí nejen budovy ze hry, které stojí na svém místě, ale i cesty, křižovatky, rozcestníky či významné kameny ležící podél středověkých komunikací, které fungují dodnes.

Dva hrady hlídaly stříbro a zlato

Hlavní hrdina hry Kingdom Come Jindřich je vymyšlený, ale další osoby Racek Kobyla či Jan Ptáček jsou skutečné osobnosti, které historici dobře znají. Historie je popsána věrně. Můžeme se o tom nejlépe přesvědčit v Ratajích nad Sázavou, kde se odehrává velká část děje.

Jak městys Rataje vypadá dnes a jaké má dějiny? Mimochodem: kdo zde nikdy nebyl, případně nehraje počítačové hry, Rataje jistě dobře pozná, protože se tady natáčela výpravná pohádka Bajaja.

TIP: Filmová místa – kde se natáčely pohádky, filmy a seriály

Rataje nad Sázavou, dříve Rataje Hrazené jsou postavené vysoko nad údolím Sázavy mezi horním a dolním hradem. Patřily už před rokem 1289 pánům z Lipé, což byl tehdy nejsilnější šlechtický rod v Čechách. Jeho příslušníci často fakticky vládli v českém království místo krále, protože měli více majetku a víc moci, než sám panovník. Tak to bylo za Přemyslovců i Lucemburků. Teprve když nastoupili na český trůn Habsburkové, páni z Lipé zchudli a ve výnosných úřadech je vystřídali Berkové z Dubé.

Rataje nebyly postaveny náhodou! Sem totiž zasahuje výběžek stříbrného revíru od Kutné Hory a zároveň se v Sázavě nacházelo zlato. Stříbro se dolovalo ze skály a zlato se rýžovalo z řeky.

Bohatství bylo třeba ochránit, a proto byl postaven nejprve horní přední hrad a o pár desítek let později dolní hrad.

Dolní hrad zvaný Pirkštejn můžeme obdivovat v jeho původní gotické podobě, protože když ztratil vojenský smysl, získala ho církev a udělala z něj faru. Nic se tady nepřestavovalo a nebouralo. Hrad je veřejnosti nepřístupný, ale občas se do něj konají exkurze s výstupem na hradní věž. Můžete si ho také prohlédnout každoročně koncem srpna v rámci každoroční Slavnosti Pirkštejnské růže.

Přední hrad zvaný Ratajský zámek byl o něco starší než Pirkštejn, ale to už těžko poznáme. Poté co koncem středověku vyhořel, byl přestavěn na renesanční zámek a dnešní podoba pochází z následující razantní barokní přestavby. Na rozdíl od Pirkštejna je přístupný, protože patří obci. Sídlí v něm obecní úřad, pošta, obchod a také Muzeum středního Posázaví.

Přečtěte si také: Do Ládví a k Trojskému zámku na kole nebo koloběžce

Rataje jsou v současné době poklidným středočeským městečkem, kde „chcípl pes“. Z přespolních ho znají především cykloturisté, vodáci a rybáři. Dole u řeky je pro ně otevřený camping a v městečku několik penzionů.

Romantické duše přijíždějí lokálkou. Spojují se zde dvě železniční tratě – jedna podél Sázavy z Benešova do Světlé a druhá z Kolína přes Uhlířské Janovice. Místní autobusy sem zajíždějí hlavně ve všední dny. Auto zaparkujete na bezplatném parkovišti na Náměstí Míru pod Ratajským zámkem.

Kudy chodí a kde bojuje Jindřich?

Počítačová hra Kingdom Come: Deliverance se odehrává na těchto místech, které můžete navštívit a vidět jejich současný stav na vlastní oči:

Stříbrná Skalice

Hrad Skalice na původním místě dnes již nenajdete. Místo něj na výrazném návrší stojí kostel svatého Jana Nepomuckého.

Kostel svatého Jakuba Většího v Rovné

Kostel, zasvěcený patronu horníků, patří k nejvzácnějším románským památkám v Čechách.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Úžicích

Farní kostel pro ves Úžice a okolí je velmi hodnotná památka středověké sakrální architektury. Původní románský kostel byl vypálen husity a obnoven až v 17. století.

Kostel svatého Martina v Sázavě

Gotický kostel byl v 18. století barokně přestavěn a jeho vchod umístěn na obrácenou stranu.

Město Sázava

Jedno z nejkrásnějších sázavských letovisek proslavil staroslověnský klášter, zámek, sklářská tradice a nádherná příroda.

Klášter Sázava

Klášterní kostel byl ve středověku přestavován, ale přestavba nebyla nikdy dokončena. Torzo jižní lodě s věží z červeného pískovce je dnes jediným důkazem gotického chrámu.

Hrad Talmberk

Hrad pánů z Talmberka je zřícenina. Nejzachovalejší je část hlavní věže.

Městys Rataje nad Sázavou

Půvabné městečko na břehu Sázavy se pyšní městskou památkovou zónou.

Hrad Pirkštejn

Dolní ratajský hrad Pirkštejn byl v 17. století přestavěn na faru a se dochoval se díky tomu v původní podobě. Jeho věž je dominantou Ratají.

Zámek Rataje nad Sázavou

Horní ratajský hrad byl v 17. století přestavěn na barokní zámek. Sídlí v něm Muzeum středního Posázaví.

Fotogalerie