Řecký Karpathos autem stihnete projet za den

Ubytovali jsme se ve vesničce Arkassa na západním pobřeží tohoto úchvatného větrného ostrova v Dodekanéském souostroví. Karpathos má pouze něco málo přes 6 tisíc stálých obyvatel a žije výhradně z cestovního ruchu, proto s návštěvníky i podle toho místní zacházejí. Nic není problém, všechno zařídí a ještě k tomu přidají úsměv.


Zubař jen jeden, nemocnice ale chybí

I přes Řeckou krizi jsme byli přesvědčení, že o turisty bude postaráno a opravdu bylo. Jediný problém by mohl být v zásobování místních lékáren. Na ostrově je jen jeden soukromý lékař, který za vámi přijede i do hotelu a klinika přímo v hlavním městě Pigadia.

Pro případnou hospitalizaci vám ale zajistí převoz na blízký ostrov Rhodos.

Zubař je tu jen jediný, možná vás napadne, že to bude nějaký místní řezník, ale takhle luxusní ordinaci jsem neviděla ani na stomatologických klinikách v Praze. Navíc je zubař sympatický a fešný muž, díky jehož přístupu vás okamžitě přejde jakýkoliv strach ze zubařů. Proto je bezpodmínečně nutné, abyste se dobře pojistili pro případ léčebných výloh.

Řecko Karpathos – foto

řecko karpathos 1

TIP: Přečtěte si jak cestovat autem na dalších řeckých ostrovechZakynthos, Kos, Korfu, Kréta.

řecko karpathos 2

Dovolená s větrem v zádech – Karpathos výlety

Většina půjčoven aut nabízí i ty nejmenší vozy s náhonem na všechna čtyři kola. Maličké vozítko si tam půjčíte asi za 40 Euro na den. Jeden den na projetí celého ostrova většinou stačí. Vyrazili jsme z Arkassy, asi sedm kilometrů severně od nejjižnějšího cípu ostrova, do nejsevernější vesnice Olymposu. Je to čtyřicet kilometrů, ale díky úzkým silnicím vinoucím se mezi skalisky, zabere cesta skoro dvě hodiny.

V Olymposu se mezi místními zastavil čas, i když turistů sem už dnes proudí davy. Obyvatelé, převážně ženy, protože muži dojíždějí za prací, stále nosí tradiční černé kroje s barvenými šátky. V každém domě je prodejna a většina ze starších dam nabízí naprosto stejný sortiment – bylinky a olivy z vlastní zahrádky, barevné šátky, vlastnoručně vyrobené šperky z mušlí nebo třeba krajky a háčkované zboží. Každá z žen vás bude přesvědčovat o tom, že její zboží je to nejlepší a nejlevnější. Pro nás Evropany se ale všechno zdá naprosto stejné i cena.

řecko karpathos 3

řecko karpathos 4

Cestou zpátky vyrážíme po západním pobřeží dolů do hlavního města Pigadia, které je na mapách ovšem označováno jako Karpathos. Udivuje mě absence svodidel, i když přímo za krajnicemi jsou několikametrové srázy a z druhé strany hrozí padání kamenů. Místní si s tím ale nedělají žádné problémy. Tady to totiž prostě tak chodí. I to patří ke krásám a láskám k ostrovu, který někdo hledá i jako Karpatos.

Může se hodit:

Last Minute dovolená a zájezdy na ostrov Karpathos od Invia.cz

Recenze hotelů na ostrově Karpathos

Ubytování na Booking.com

Mapa Karpathos

Mezinárodní letiště má název Karpathos Island National Airport a kód AOK.

Pláže zde jsou všechny převážně písčité, ostatně jako všude v Řecku.

Snad vám tento menší průvodce po ostrově Karpathos pomohl a pokud máte další dotazy, pak můžete napsat do komentářů – diskuze pod článkem.

Napsat komentář