Rekreačně naučný areál Křivoklát


Městys Křivoklát toho má hodně co nabídnout. Každý pravděpodobně zná hrad Křivoklát, který se nachází na skalnatém ostrohu nad Rakovnickým potokem. V jeho okolí se však nachází další zajímavá atrakce a tou je Rekreačně naučný areál Křivoklát. Je určený především dětem, ale i dospělí se mohou něco nového naučit a dozvědět.

Křivoklát výlet. Příjezd autem + parkování

Pokud pojedete směrem od Prahy (Zbečna) po silnici 201, tak po pravé straně, kousek před cedulí se začátkem obce, najdete parkoviště. Je určeno primárně právě pro tento areál. Parkoviště je zdarma a nachází se v bezprostřední blízkosti.

Co mě čeká?

Jedná se o komplex dětských hřišť pro různé věkové kategorie s naučnými prvky, včetně naučných stezek, altánků, laviček či ohniště. Areál je přístupný celoročně zdarma. Nachází se v areálu CHKO Křivoklátsko.  Celou dobu se nacházíte v lesích, takže v parném létě se nemusíte bát přehřátí.

Lesní hřiště Křivoklát

Lesní hřiště Křivoklát

Kousek od parkoviště naleznete geologickou stezku s celkem šestnácti exponáty. Jednotlivé horniny si můžete osahat jak v obroušeném, tak i neobroušeném stavu. Jedná se o představení geologické minulosti Křivoklátska. Dále je zde kvíz „Poznej kámen“, kde sami určujete, o jakou horninu se jedná, a výsledek si můžete ověřit.

TIP: Rozhledna Veselov – Družec

Na stezce se také nachází zastřešený altán. Stezka vás vyvede na první  dětské hřiště tzv. „Herní hřiště“ s naučnými tabulemi a různými houpačkami, včetně dřevěných vyřezávaných zvířátek, na které si děti mohou vylézt. Najdete tu i dřevěné modely hub, houbařský košík, do kterého mohou děti vlézt, a informace o houbách. Když odbočíte doleva, můžete projít smyslový chodníček klidně naboso. Jedná se o stezku, kde jsou nasypány na jednotlivých úsecích různé přírodniny – šišky různých velikostí, kamínky atd.

Dětské hřiště Křivoklát

Sportovní centrum

Pokud půjdete rovně dolů, budou Vás doprovázet tabulky s poznáváním jednotlivých stromů. Dojdete na další z hřišť „Sportovní centrum“, kde je lanovka, prolézačky se spoustou klouzaček, lesní hrad, nebo sportovní hřiště. Jestliže budete mít ještě sílu a čas, vydejte se k hradu Křivoklát po Bednářské stezce. Stačí jen sejít kousek níž a na stezku natrefíte. Křivoklát se zdá hodně daleko, ale po stezce s krásnými výhledy na hrad jste tam za chvilku, je to jen 700 metrů. Po cestě Vás ještě  budou doprovázet a bavit naučné tabule.

Hrad Křivoklát

Dendrologická stezka a Centrum Jasan

Při zpáteční cestě se můžete znovu napojit na Dendrologickou stezku, značenou zeleným stromečkem na bílém podkladu, a pokračovat po ni dále jako okruh zpět na parkoviště. Potkáte zde více než padesát druhů stromů nebo keřů. Po cestě najdete ještě jedno hřiště s přístřeškem „Centrum Jasan“.

Pokud již Vaše děti nemají dostatek sil na cestu zpět, je možnost počkat na dalším hřišti, kousek od Informačního a vzdělávacího střediska Lesů České republiky, zatímco druhý rodič může zaběhnout pro auto. Na hřišti se nachází například dřevěný model Křivoklátu jako prolézačka s klouzačkou a dalšími herními prvky.

Kam dál v okolí:

Napsat komentář