Rešovské vodopády – nejhezčí kaskáda Moravy


Zlatá brána nebo Stříbrný vír – Rešovské vodopády si během své dlouhé existence získaly mnoho názvů a díky jejich kráse není ani jeden daleko od pravdy.

Národní přírodní rezervaci (NPR) je možné najít na říčce Huntavě v Nízkém Jeseníku, zhruba 8 km od města Rýmařov. Vodopády, pramenící na Skalském rašeliništi, byly vyhlášeny za chráněný přírodní výtvor a jsou jedním z nejoblíbenějších cílů turistů. Recenze je zde.

Rešovské vodopády – legenda

Říká se, že 1x za sto let, voda utichne a Rešovský vodopád se na chvíli zastaví. V té chvíli se objeví mezi skalinami zlatá brána, vedoucí do říše pod zemí. Od pradávna se zde prý scházeli mágové a učenci, přesvědčeni, že právě za touto branou je ukryt kámen mudrců.

Rešovské vodopády

Kámen, na který stačí jen pohlédnout a ohromí vás moudrost celé Země. Celá staletí však mnozí nadšenci vyhlíží den, kdy vodopády utichnou.

Foto

Rešovské vodopády 3

Dostupnost autem – kudy + parkování

Přístup, jak se sem dostat, zajišťují značené stezky ze čtyř směrů. Téměř na každém kroku je značení a je takřka nemožné se zde ztratit. Nejkratší cesta vede z vesnice Rešov, což je malá víska, vzdálená asi 1 km. Turisté sem mohou snadno dojet autem a bez obav i zaparkovat. Vesnice je vybavena 2 parkovišti, označené přímo ,,P – Rešovské vodopády“ . Třetí neoficiální parkoviště se nachází u Restaurace Rešov, obohacené o venkovní zahrádku, rychlé občerstvení i prodej suvenýrů. Restaurace leží u silnice, kde začíná stezka k vodopádům – není tedy potřeba nikam s autem zajíždět. Můžete sem jít i s dětmi a klidně i v zimě, to jsou pak ale spíše ledopády.

Autobus

V případě, že se tyto vodopády chystáte navštívit autobusem, pak to je také možné, neboť v obci Rešov je autobusová zastávka.

Rešovské vodopády trasa

Nejkratší trasa je z obce Rešov. Půjdete po žluté turistické značce, po cca 1,3 kilometru minete Fialův mlýn a pak už vám do cílé zbývá jen asi 300 metrů. Zpět půjdete stejnou cestou, délka trasy je celkem tedy asi 3,2 km.

Naučná stezka

Cesta (turistická trasa) k vodopádům vede po dřevěných můstkách, lávkách a dřevěných i kamenných schůdkách. Ty nejzajímavější místa je možné pozorovat z vybudovaných vyhlídek.

Největší vodopád zde dosahuje výšky až 10 metrů.

Turisté zde mohou také nalézt rozmanitou květenu a zvířenu. Není tedy pochyb o tom, že toto místo je jednou z nejkrásnějších součástí přírody a určitě stojí za to, jej navštívit. Ale to i celé Jeseníky.

Zajímavost

Díky příběhu o Rešovském vodopádu se v kraji po celá staletí drží rčení: „Prošel Rešovským vodopádem“ (pokud byl někdo moudrý a prozíravý).

Rešovské vodopády 2

Mapa – Kde leží vodopády Rešov.

Levné ubytování v okolí obce Rešov