Náš road trip po Česku začal směrem k třeboňským rybníkům, které jsou různých tvarů i velikostí a je jich více než pět set, proto se také této oblasti často přezdívá oblast dvojího nebe. Mezi největší patří samozřejmě rybník Rožmberk, nás však cesta zavedla na rybník Svět, kde jsme absolvovaly vyhlídkovou plavbu se sympatickým kapitánem, který nám udělal menší přednášku o Třeboňsku, ale i samotném rybníku.
Plavba hodně rychle utekla, ale ten nádherný výhled se člověku vryje do paměti.
Poté jsme dojely do autokempu Třeboň, nebylo v plánu dojet právě sem, nicméně potřebovaly jsme autocamp nacházející se v blízkosti Schwarzenberské hrobky, kterou jsme chtěly vidět. Hrobku nechala postavit Eleonora ze Schwarzenbergu s manželem Adolfem II. Schwarzenbergem. Je postavena v pseudogotickém slohu a má tvar osmiúhelníku. Je zde 26 rakví s ostatky členů rodu Schwarzemberků. Za procházku stojí i anglický park okolo hrobky. Jako tip, doporučujeme ochutnat pivo z místního pivovaru Regent.
České Budějovice a historické centrum města, Český Krumlov a otočné divadlo
Ráno jsme brzy vstaly, jelikož nás čekal přesun směr České Budějovice. Cesta do Budějovic utekla rychle, jelikož je to opravdu blízko, prohlídka pivovaru takhle narychlo zajistit nešla, a tak jsme narazily na první nedostatek toho, když si nic pořádně nenaplánujete dopředu, že prostě o dost věcí přijdete. Proto jsme se rozhodly, že ta třetí, která zrovna nebude řídit nebo navigovat, bude hledat zajímavá místa v okolí a rovnou volat a rezervovat. To se ukázalo do budoucna jako dobrý plán.
Do Budějovic jsme dorazily v poledne a jelikož jsme stejně řešily, kde se najíme, rozhodly jsme se zastavit v Original pivnici Budvarka a alespoň trochu se přiblížit jednomu z našich plánů. Jídlo bylo výborné a pivo ještě lepší. Metropole jižních Čech nabízí mnoho zajímavých míst. My jsme se rozhodly projít městem. A odkud jinud vidět město jako na dlani, než z jeho dominanty? Černá věž je vysoká přes sedmdesát metrů a je z ní vidět na centrum města. V ní je ukryto šest zvonů a ten nejmladší je přezdíván Budvar. Věž dříve sloužila jako zvonice, dnes už je z ní jen nádherný výhled. Tohle město, má za sebou zajímavou historii, roku 1945 se stalo cílem náletů amerického letectva, a později leželo na demarkační čáře, přičemž centrum bylo přenecháno sovětským jednotkám. Náměstí je druhým největším čtvercovým náměstím v České republice, můžete zde vidět Samsonovu kašnu, radnici, ale pozor na bludný kámen, který se nachází se v jihovýchodní části náměstí. Podle pověsti se na tomto místě nacházel popravčí špalek, a kdo bludný kámen v určitou hodinu překročí, zabloudí. Tohle jsme nemohly v naší pozici riskovat, takže jsme ho nepřekračovaly.
Čtěte podobný tip na toulky po Česku.
Bohužel není času nazbyt, a tak pokračujeme dál. A kam jinam by v tuto chvíli mohly naše kroky směřovat, než k jednomu z nejkrásnějších měst jižních Čech, a sice Českému Krumlovu. Tohle město je na seznamu světového dědictví UNESCO právem. Centrum města je spletí malebných uliček, renesanční radnice, gotického kostela sv. Víta, zámek, to vše orámováno Vltavou. Jelikož jsme přijely už k večeru, našly jsme kemp Nové Spolí, který jsme znaly již z minulosti, a vždy zde byly nadmíru spokojené. Je to kemp nejblíže historickému centru města. Projít se večerním městem je okouzlující zážitek a člověk si hned připadá, jak v uličkách někde v zahraničí, mnohem více na jihu. Otáčivé hlediště je úplně nový zážitek z divadla a byla to jedna z mále věcí, které jsme si rezervovaly předem. Není ani tak důležité na co se rozhodnete jít, celá ta atmosféra kolem vás pohltí, a vy si užijete každý jednotlivý detail. Hlediště je umístěno v zahradách českokrumlovského zámku. Jeho lokace je dlouhodobě kritizována a Českému Krumlovu za něj hrozí i vyškrtnutí ze seznamu UNESCO. Nicméně jedná se o jeden z nejsilnějších zážitků, který si kdy z nějakého divadla odnesete. Scénický prostor se vám mění před očima a stírá se prostor mezi hercem a divákem. Spojení rokokového zámečku Bellarie a zámeckého lesoparku utváří jedinečnou atmosféru pro diváka. Spojení venkovních prostor, hudby a tance ve vás prostě zanechá mimořádný umělecký zážitek.
Sjíždění Vltavy, grafitové doly a Plzeň
Další den ráno jsme se přemístily do centra a rozhodly se sjet Vltavu. Raft půjčit nebyl problém, ochotně nám dali i veškeré vybavení, vysvětlili trasu a nadiktovali telefonní číslo, abychom si zavolaly, až budeme v cíli a oni pro nás mohli zajet a odvést zpět do města. Výlet Český Krumlov-Zlatá koruna byl ideální, 3-5 hodin trvající plavba se nám však trochu protáhla zastávkami v každé přilehlé restauraci.
Po dokončení plavby jsme spěchaly ke grafitovému dolu, kde jsme měly sjednanou prohlídku. Dostaly jsme potřebné vybavení a šly se konečně trochu schladit. Důlní vlak nás zavezl do podzemí, kde jsme viděly, jak dříve žili horníci, a jaké nástroje používali. Po prohlídce byl ještě nějaký ten čas, a tak jsme se rozhodly ještě večer přejet směr Plzeň, abychom byly ráno připravené na prohlídku pivovaru. Jediný kemp, který jsme v noci našly, byl však nuda kemp s výhledem na věznici Bory, což se nakonec ukázalo, jako další z nechtěných, ale přitom vtipných okolností naší expedice.
Prohlídka pivovaru Pilsner Urquelle a Karlovy Vary
A ráno jsme mohly plné síly absolvovat prohlídku pivovaru Pilsner Urquell. I když byla velmi zajímavá a dozvěděly jsme se opravdu mnoho zajímavých informací o historii pivovaru či samotné výrobě piva, nejlepší byla degustace z ležáckých dubových sudů v historických sklepech.
Kromě prohlídky města jsme se však příliš opět nezdržely a frčely směr Karlovy Vary, kde zrovna probíhal Filmový festival, který jsme si chtěly užít. Ubytovaly jsme se v kempovém městečku Rolava, což je oblíbené místo na přespávání, pokud neplánujete finančně vykrvácet, třeba v některém z vyhlášených hotelů v centru města. Pro nás smrtelníky, to byla ideální alternativa. Je zde vše, co byste mohly potřebovat a autobusem se dostanete lehce do centra města. Zde na vás dýchne opravdu nádherná atmosféra. Známé osobnosti procházející se stejně jako vy malebnými uličkami. Lázeňské město s léčivými prameny, na vás rozhodně zapůsobí. Historické památky a zajímavá místa vás prostě nenechají v klidu. Rozhodně to však není pouze o samotném městě, v rámci největšího filmového festivalu v ČR jsou promítány, jak krátké filmy z celého světa, tak úžasná celovečerní díla. A tady už své vyprávění ukončím. Dál už nás čekal totiž jen návrat domů, který byl po takto nabitých dnech poměrně rychlý a bez mezizastávek.
Fotogalerie
Přečtěte si ještě