Roaming v zahraničí od června 2017

Pro méně znalé je vhodné vysvětlit, co si vlastně představit pod pojmem roaming. Roaming je poskytování telekomunikačních služeb v jiné zemi, než ve které má účastník zaregistrované své služby. Doposud bylo volání a SMS v cizině dražší než doma. Od 15. června 2017 se však podmínky mění a operátoři nesmí účtovat v zemích EU více než v ČR.


Pokud plánujete dovolenou v členské zemi EU, nové podmínky jsou pro vás velmi výhodné a nemusíte se tak bát vysokého vyúčtování, protože volat, esemeskovat i čerpat data budete za ceny na které jste doma zvyklí .

Pozor na nečlenské státy EU

Typickým nečlenským státem a zároveň našim sousedem je Švýcarsko. Ostražití buďte i na balkánské poloostrově, ne všechny země jsou členy EU. Vždy se pozorně dívejte, k jaké síti je Váš mobilní telefon připojen a zda se na něj vztahují výhody členských států. Může se totiž stát, že při pobytu v Alpách (na hranicích) se váš telefon připojí ke švýcarské síti, a tak by vás mohl hovor přijít celkem draze. K podobné situaci může dojít i v Bosně a Hercegovině, Černé hoře, Albánii, Makedonii nebo Srbsku.

Oblíbené destinace jako je Egypt a Turecko také nespadají do levnějšího volání.

roaming telefon pláž
Roaming v telefonu na pláži

Země, kde platí bezplatný evropský roaming

Kde ještě také EU roaming platí

  • Guadeloupe
  • Martinik
  • Francouzská Guyana
  • Réunion

Ceny volání mimo EU

Operátoři zařadili nečlenské země do několika zón, od nichž se odvíjí výše poplatků. Jejich přehled naleznete na webu každého z nich. Pozor! – každý operátor má zóny rozdělené jinak. Egypt spadá do druhé zóny, u O2 ale do třetí zóny a poplatky jsou opravdu vysoké (viz níže)

V Černé Hoře tak za minutu volání zaplatíte od 30 do 35 Kč. SMS pošlete za 10 až 12 Kč. Čerpat data se rozhodně vyplatí pouze z hotelové wifi, protože za 1MB si někteří operátoři účtují až neuvěřitelných 250 Kč.

V Egyptě vás bude minutový hovor u O2 stát 66Kč, SMS 12 Kč a 1MB neskutečných 300Kč.

Rady na závěr

Před cestou si raději zkontrolujte své nastavení. Zákazníci Vodafone či T-Mobile se nemusí o nic starat, u O2 je to komplikovanější. Stejné ceny jako v Česku totiž platí pouze s tarifem Svět Basic, nikoli s Volání bez hranic jako dříve.
Volné jednotky určené do vlastní sítě nelze v zahraničí využít, a tak budou účtovány za sazbu v ČR, která platí po jejich vyčerpání.

Pozor u hranic s nečlenskými státy

Užijte si letní dovolenou bez zbytečných poplatků za volání!

Čtěte také

Napsat komentář