Robinzonády v Chorvatsku jsou oblíbené dovolené

Má první dovolená u moře byla právě ta v Chorvatsku. Jednalo se zároveň o moji první, společnou dovolenou s přítelem. Očekávání byla obrovská, těšila jsem se téměř na vše, na cestu autem, na slunce, na pláž, na ubytování, prostě na cokoliv.


Chorvatsko moře

Naše dovolená byla, o to netradiční, že jsme měli zarezervováno ubytování na takzvané Robinsonádě.

Co je Robinzonáda?

Jedná se o ubytování, nedaleko od turisticky navštěvovaných ostrovů, ovšem bydlení na takovéto Robinsonádě, je něco jako bydlení na chalupě.

Jedná se o malý domeček, s přístupem na vlastní pláž, která se nachází opodál.

Tento typ dovolené vám má poskytnout klid a pohodu za dobré peníze. Lidé jsou v dnešní době stále více a více ve stresu, vadí jim lidé v jejich okolí, práci a podobně. Na tomto malém ostrově, máte na tyto starosti zapomenout a užívat si „samoty“, v našem případě, romantické dovolené ve dvou.

romantické ubytování pro dva

Vše, vypadá jako idylka, pokud „přežije“ člověk cestu autem do Chorvatska, věří, že ho nemůže už naprosto nic rozházet. První den naší dovolené, jsme jedním slovem prospali v hotelu ve Splitu, kde jsme měli pouze, takzvanou přechodnou zastávku.

Poté jsme odcestovali, plni nadšení a očekávání, na náš malý osamocený příbytek, nedaleko ostrova Brač.

Pro robinsonády je Chorvatsko ideální

První dojmy, byly úžasné, krásné prostředí, perfektní výhled na moře, vstřícný pronajímatel, který nám dokonce nabídl vlastní plody ze své zahrádky. Byli jsme nadšeni.

Doporučena nám byla i robinsonáda na  Brači, tak třeba příště.

Podvečer na Robinsonádě

Ovšem, člověk je zvyklý, na nějaký svůj standart, a i když jsme neměli velká očekávání a téměř se všemi nástrahami takovéto dobrodružné dovolené jsme počítali, stala se kamenem úrazu chybějící klimatizace, která nám začala chybět, hned po první probdělé noci.

Teploty tu v noci nejsou zrovna příjemné a skromný domeček, nenabízel příliš míst na zchlazení organismu.

Tudíž jsme se po dvou dnech s majitelem příbytku rozloučili se slovy, že se moc omlouváme, ale že jdeme hledat hotel s klimatizací. Dalo nám opravdu zabrat, najít v srpnu volný hotel, do kterého, bychom mohli složit hlavu, po zbytek dovolené. Nakonec se ovšem poštěstilo a našli jsme ubytování u moc milých lidí v Supetaru, kde jsme zůstali, až po zbytek naší dovolené.

Kde hledat ubytování v Chorvatsku

Máte několik možností, lze cestovat buď vlastním autem a zamluvit si ubytování na místě.

Další volbou je rezervace ubytování přes internet, já mám oblíbený web Booking.com

Oblíbená je robinsonáda pro dva s jedním apartmánem (2 osoby), ale i pro děti na ostrově Hvar, Brač, Pašman a také na oblíbené Makarské.

Kdo rád jezdí do Chorvatska s cestovkou, last minute zájezdy, dovolenou i robinsonády si vyberete z mnoha nabídek na Invia.cz nebo Dovolena.cz

Před zakoupením zájezdu si doporučuji přečíst recenze hotelů v Chorvatsku.

Kolonáda Supetar

Od této chvíle, nic nebránilo tomu, užívat si dovolenou naplno.

Drinky, koupání v moři, vycházky po okolí, výborné večeře atd.

Prostě, začala ta pravá dovolená, se vším všudy.

Vynikající drinky

Vše, jsme ve zdraví přežili a vrátili se spokojeni domů.Na mé první, velmi netradičně strávené dovolené u moře se mi vskutku, velmi líbilo. Navštívili jsme, i když trochu nedobrovolně spoustu krásných míst a zažili mnoho legrace. Po návratu domů, jsem si ještě dlouho pohrávala se vzpomínkami na Chorvatsko.

Robinzonáda Chorvatsko – ostrov Hvar

Také se oklepete, když se řekne rušné letovisko s bujarým nočním životem, a při představě dlouhé pláže plné slunečníků máte chuť zahrabat se hluboko do písku? Pak právě pro vás může být dovolená a robinsonáda na Hvaru ideální. Tento chorvatský ostrov nabízí spoustu malých letovisek a malebných zátok s oblázkovými plážemi.

Robinzonáda Hvar Chorvatsko

I my jsme zvolili pro první dovolenou u moře s naší dvouletou dcerkou právě tento levandulový ostrov. Po první půlce dovolené, kterou jsme strávili v menších letoviscích Zavala a Ivan Dolac, jsme se vypravili do ještě většího soukromí – zátoky Torac.

Robinsonská dovolená začíná

Když se v městečku Gdinj vydáte odbočkou za kostelem a pojedete po úzké silnici, cca po 4 kilometrech budete na místě. V zátoce Torac je jen pár domů, takže na téměř soukromé pláži to nikdy není deka na dece, a když máte štěstí a přijedete mimo sezonu, můžete tam být takřka sami. Pokud toužíte po ještě větším klidu, podél pobřeží se najde i několik zcela opuštěných domů, ve kterých se budete skutečně cítit jako na pustém ostrově.

Ubytování přímo na pláži

Jakmile jsme do zátoky dorazili, okamžitě nás přivítal klid, který byl součastí našeho pobytu až do posledního dne.

Dny v tzv. robinzonádách plynou pomalu.

Ráno si jdete zaplavat, během poledního horkého slunce se schováte s knížkou v ruce do stínu stromu a odpoledne trávíte blbnutím s dětmi ve vodě nebo házením kamínků. Večer si potom můžete zajet do některé z okolních zátok do restaurace nebo si ugrilovat večeři na terase a když máte dům nebo samostatný apartmán přímo na pláži, tak to pak nemá chybu.

Pokud jedete na robinzonády (robinsonády) směr Chorvatsko s malými dětmi, určitě doporučuji nezapomenout doma chůvičku. Není nad to otevřít si večer láhev vína a za zvuku cikád si užívat večerního klidu mořské zátoky, zatímco vaše děti spokojeně spí.

Robinzonáda Hvar Chorvatsko 2

Několik tipů na dovolenou v robinzonádě

  • Levné ubytování hravě seženete online přes internet (např. Booking). Výhled na moře máte v tomto typu ubytování zaručen.
  • Při cestě na místo doporučuji udělat velký nákup v některém z větších měst (Jelsa, Stari Grad, Hvar), jelikož obchod nikde poblíž rozhodně nenajdete.
  • Zjistěte si, kde se nachází nejbližší restaurace pro případ, že by se vám zrovna nechtělo vařit.
  • Pokud máte možnost zapůjčit si na dovolenou motorový člun (loď), určitě toho využijte. Můžete tak objevovat další zátoky a opuštěné plážičky, které nejsou snadno přístupné z pevniny.
  • Přibalte si s sebou repelent na všudypřítomné komáry.

Vyrazte také směr Chorvatsko a robinsonáda může začít.

Související:

Pokořte Svatého Nikolu! Nejvyšší horu ostrova Hvar

Napsat komentář