Rodinná dovolená v Bulharsku letecky – den první


Po letech dovolených v Řecku jsme se rozhodli změnit lokalitu a vyrazit do Bulharska. U všech českých cestovek se jedná o nejoblíbenější zemi, která je navíc i levná, proto jsme se rozhodli okusit, co je na tom pravdy a co se Čechům v této zemi u Černého moře tolik líbí.

Do Bulharska se dá i letadlem cestovat levně, není nutné se trmácet autem.

Nejhorší věc, co nemám rád na letecké dovolené u moře, je čas odletu. Někdy to sice vyjde, že letíte odpoledne a přiletíte v noci, pokoj již je volný, vyspíte se a dovču začínáte klasicky už snídaní na hotelu. My dnes ale z Prahy odlétali ve 04:15h a přiletěli v 7h do Burgasu. V Bulharsku jsou ještě další dvě letiště, Varna a Sofia.

Časový posun je o hodinu dopředu, takže doba letu Praha – Burgas byla cca 1:45h.

smartwings letadlo letiště václava havla praha

Terminál 1 na letišti Praha

Odlétali jsme poprvé z Terminálu 1 na letišti Václava Havla v Praze, kam spadá nejen Bulharsko, ale létá se třeba odtud i do Egypta nebo Tunisu.  Odbavení probíhalo jinak, než když letíte rámci Schengenu. První kontrola letenek, druhá u „policajta“, skoro jako v USA při příletu, poté projdete duty free shopem a na konci dlouhé haly ještě kontrola u detekčního rámu, takže vše kovové vyndat, pásek sundat, mobil, foťák, také do vaničky, která projede kontrolním skenerem a poté co projdete rámem, si toto můžete opět na sebe nasadit, obléknout a mobily uschovat. Je to celkem složitější než u terminálu 2, odkud se více a častěji na dovču létá, což je vidět v počtu osob zde se pohybujících.

Od června 2019 je zde novinka, která urychlí tuto kontrolu tím, že vám pas nebude kontrolovat „pojicajt“, ale pouze stačí mít cestovní pas s biometrickými údaji, ten na čtečce „pípnete“ a následně vás jen počítač „oskenuje“ a jdete dál.

Jídlo a pití nesmíte mít své, proto doporučuji vše sníst a vypít, případně nechat prazdnou lahev na vodu a tuto si na wc v odletové hale doplnit. Chtěli jsme si v jednom ze dvou automatů na nápoje koupit pití, ale bylo zde skoro vše vyprodáno. Koupíte zde jak klasiku colu, vodu, sladké tyčinky, chipsy, tak i kafe. Ceny jsou celkem vysoké, 0,5L Coca Cola za 45 kč, v letadle zaplatíte ale i 2x tolik.

Jídlo a pití v letadle

I když v letadle se již jídlo ani nápoje zdarma nerozdávají, voda zdarma pro toho, kdo měl zájem, byla. Sice jen malý kelímek, ale potěší, hlavně pro děti. Takže bod pro Travel Service.

Podívejte se,  jak se nakládají kufry do letadla.

TIP: Recenze cestovního kufru American Tourister.

nakládka kufrů do letadla na letišti václava havla

Ještě než jsme vzlétli, stihl jsem vyfotit kabinu pilota, to člověk nevidí každý den.

pilotní kabina boeing 737 - 800

Letadlo vystartovalo celkem na čas, ve 4:15 jsme se odlepili z ranveje a vyrazili směrem k bulharskému Černému moři.

Právě svítalo, to jsem musel vyfotit.

Svítání slunce

Jak to probíhalo na letišti v Burgasu popisuji zde, ve druhém dílu.

Dovolená, zájezdy last minute, ubytování Bulharsko

Největší výběr dovolených a zájezdů do Bulharska je na Invia.cz

Ubytování v Bulharsku u Černého moře rezervujte na Booking.com