Rodinný výlet na hrad klidně i v zimě


Na horách už jste byli během vánočních prázdnin, teď ale sedíte stále doma a nevíte co podniknout. Dětským venkovním hrám počasí moc nepřeje, a tak se už po sté díváte na tu samou pohádku, děti hrají zase ty své počítačové hry a vy nevíte, co podniknout?

Leden už zkrátka takový bývá. V zimě by člověk mnohdy byl rád nějak více aktivní, ale okolnosti mu příliš nepřejí. Ano, možností je méně, ovšem zdaleka nejsou vůbec vyčerpány! Co takhle zkusit vyrazit navštívit nějakou tu památku?

Na hrad v zimě?

Spoustu z nás trpí mylnou domněnkou, že všechny hrady a zámky jsou přes zimu zavřené. Ono to tak ale vůbec není! Je fakt, že návštěvní doba památek se s koncem sezóny, která končí zhruba v polovině podzimu, začíná výrazně omezovat a zkracovat. Spoustu památek uzavírá některé ze svých prohlídkových okruhů, návštěvní doba může být jen pár hodin. Stále to ale neznamená, že by se památky návštěvníkům zcela uzavřely! Ba právě naopak.

Nastává ideální doba pro to, abyste nějakou takovou rodinnou návštěvu za kulturou a historií podnikli.

Na rozdíl od hlavní sezóny – a zejména pak od stereotypních výjezdů za památkami během léta – vás nikde nebudou odrazovat hory turistů, fronty na pokladnách, na WC, na stáncích s občerstvením, apod. Místo toho přijdete na místo, můžete si rovnou koupit vstupenku, a než začne prohlídka, tak si třeba dát i něco dobrého na zahřátí. Následovat bude prohlídka v komornější skupině jen s pár dalšími návštěvníky a i ti průvodci jsou jiní než v létě. To proto, že nemusí běhat na otočky celý den, ale stihli si dát i teplý oběd a jsou tedy na vaši prohlídku lépe naladěni a připraveni.

Pokud se rozhodnete navštívit objekt bez průvodce, můžete si být jisti, že i tam zažijete prohlídku daleko příjemnější než během sezóny.

Na hradech a zámcích je přece zima!

Nemůžeme očekávat, že stavba, která tu je již několik staletí, bude disponovat ústředním topením. Ano, na hradech a zámcích je v zimě zima. A v létě se tam pro změnu mnohdy nedá dýchat. Je to proto, že tlusté zdi umí výborně udržovat konstantní teplotu. Jsou-li tedy promrzlé, nebude ani uvnitř budovy žádné teplo.

TIP: Hrady a zámky otevřené v zimě

Ovšem rozhodně to není nic, co by nevyřešila čepice a pár rukavic. Navíc takový zasněžený hrad či zámek má svoje velké kouzlo. Můžete spojit prohlídku s krátkou procházkou a pak zahřátím u dobrého jídla v nějaké poloprázdné restauraci či hospůdce – přesně takové, kam se v létě nedostanete, protože má kvůli sezóně plné rezervace na několik dní dopředu.

Kam se dá vyrazit?

zámek Hluboká nad Vltavou – od úterý do neděle od 10 do 16 je otevřena zimní prohlídková trasa; více info na: https://www.zamek-hluboka.eu/cs/informace-pro-navstevniky/navstevni-doba

zámek Český Krumlov – od úterý do pátku a v neděli je otevřeno zámecké muzeum a věž od 9 do 15,15, v sobotu pak od 9 do 16,15; více info na: https://www.zamek-ceskykrumlov.cz/cs/informace-pro-navstevniky/navstevni-doba

hrad Karlštejn –  od 3. 2. je zpřístupněn I. prohlídkový okruh od 10 do 15 hodin každý víkend; více info na: https://www.hrad-karlstejn.cz/cs/informace-pro-navstevniky/navstevni-doba

Hrad Karlštejn

• zámek Lednice –  od 3. 2. je přístupný základní okruh v soboty a neděle od 10 do 16 hodin; více info na: https://www.zamek-lednice.com/cs/informace-pro-navstevniky/navstevni-doba

hrad Křivoklát –  od 3. 2. můžete vidět gotické paláce každý víkend v měsíci od 11 do 14 hodin; více info na: https://www.hrad-krivoklat.cz/cs/informace-pro-navstevniky/navstevni-doba

Otevřeno má ale daleko více památek, třeba zámek Dětenice nebo Pražský hrad. Stačí si vyhledat jejich webové stránky a ujistit se o návštěvní době. A pak už jen naplánovat výlet, zabalit svačit, teple se obléct a vyrazit.

Napsat komentář