Roudnice nad Labem – malebné město na břehu Labe


Roudnice nad Labem je malebné historické město ležící v severní části České republiky, na břehu řeky Labe. Město je známé svým bohatým kulturním dědictvím, krásnou přírodou a pestrým výběrem aktivit pro návštěvníky. V následujícím článku se dozvíte veškeré informace, které turista potřebuje.

Jak se dostat do Roudnice

Roudnice nad Labem je snadno dostupná autem, vlakem i autobusem.

Roudnice nad Labem
Roudnice nad Labem

Autem

Město je přímo spojeno s hlavními dopravními tepnami, což zajišťuje snadnou dostupnost z různých částí České republiky. Například od sjezdu 29 z dálnice D8 až do centra Roudnice to je jen 5km.

Vlakem

Město leží na trase z Prahy do Ústí nad Labem a vlaky tudy jezdí opravdu často, snad každou hodinu.

Autobusem

Autobusové nádraží v centru města poskytuje spojení do mnoha okolních měst a obcí.

Parkování

V Roudnici naleznete několik parkovišť, jak v centru města, tak v jeho okolí. Na Karlově náměstí, což je to hlavní v centru města, se platí parkovné pouze od pondělí do pátku, v sobotu, v neděli a o státních svátcích je to zdarma.

Ceník parkování v Roudnici nad Labem
Ceník parkování v Roudnici nad Labem

V případě, že sem dorazíte v pracovní den, lze bezplatně zaparkovat v ulici Poděbradova, kousek od vlakového nádraží. Jel jsem odtud na kole do Mělníka, na začátku videa to je vidět.

Ubytování

Roudnice nabízí široký výběr ubytování, od luxusních hotelů přes útulné penziony až po příjemné privátní apartmány. Mezi nejoblíbenější s nejlepším hodnocením patří:

Infocentrum Roudnice nad Labem

Hledáte informace o Roudnici? Pomůže městské infocentrum, jmenuje se Informační a dopravní centrum Podřipska, kde vám rádi poskytnou mapy, brožury a užitečné tipy. Íčko je na náměstí, když se podíváte na první fotku v článku, tak vpravo.

Památky a zajímavosti

Zámek Roudnice

Impozantní zámek, který dnes dominuje městu Roudnice, stojí na místě, kde se původně nacházel hrad postavený na skalním výběžku nad řekou. Tento hrad měl délku přibližně 40 metrů, výšku 15 metrů, jeho dva metry silné zdi byly posíleny věžemi na severní straně a v rozích. V přízemí se nacházel prostorný sál, který byl nad sebou doplněn o další reprezentační prostor. Součástí areálu byly i menší pomocné budovy umístěné jižně od hlavního paláce, vše opevněné zdí s bránou.

Tento hrad se stal prvním českým kamenným hradem, jehož stavbu neinicioval panovník. Z původní konstrukce se zachovalo vnější zdivo a velký sál v přízemí, který byl později rozdělen dalšími vestavbami. Hrad byl oblíbeným místem pražských biskupů a údajně zde byl na kněze vysvěcen i Jan Hus. Později hrad zakoupil Jan Smiřický, který v reakci na změny doby začal provádět různé úpravy a rozšíření. V 16. století byla k hradu na jihovýchodní straně přistavěna nová renesanční obytná budova, ke které byly přidány další menší stavby spojené s hlavním hradem chodbou. Tento soubor staveb působil nejednotně, což vedlo Václava Eusebia z Lobkovic k rozhodnutí o přestavbě na raně barokní zámek, který se dochoval do dnešních dnů.

Zámek Roudnice nad Labem
Zámek Roudnice nad Labem

Kostel narození Panny Marie

Gotický Kostel Narození Panny Marie, součást augustiniánského kláštera, byl založen v roce 1333 pražským biskupem Janem IV. z Dražic. Francouzský stavitel Vilém z Avignonu byl pověřen jeho výstavbou. Po Janově smrti pokračoval v podpoře dokončení tohoto klášterního farního kostela arcibiskup Arnošt z Pardubic. Mezi lety 1725 a 1750 prošel kostel přestavbou pod vedením českého architekta italského původu Octavia Broggia, který jej upravil do stylu barokní gotiky. K jižní straně kostela je připojena gotická křížová chodba, kde lze najít zbytky fresek.

Kostel narození Panny Marie v Roudnici
Kostel narození Panny Marie v Roudnici

Kratochvílova rozhledna

O té jsem napsal samostatný článek, tak do něj můžete nahlédnout. Zde je i video.

Kamenná věž Hláska

O té jsem také už psal, podívejte se,jaké jsou z ní výhledy, nemá to chybu. Také jsem ji natočil.

Kultura

Je zde Městské divadlo, Galerie moderního umění, kino Říp a také Podřipské muzeum. Každý kulturně založený člověk si tedy přijde na své.

Kam na výlet v okolí

Odkazy

Oficiální stránky

Zdroj: Wikipedia