Jedním z nejkrásnějších míst poloostrova Istrie je určitě Rovinj. Romantické městečko s historickým jádrem obklopeným mořem a s výborným zázemím pro všechny typy cestovatelů si zamilujete.
Leží necelých 40 kilometrů na severozápad od Puly, kam můžete i doletět, ale nejčastěji se na Istrii i do Rovinje jezdí autem nebo autobusy. Z Česka je to podstatně blíž než třeba na Makarskou riviéru. Byla jsem tam několikrát, ale kvůli stabilnímu počasí i teplotě moře je podle mě nejlepší první polovina září. Navíc – děti už jsou většinou ve škole a je tu přece jen trochu menší nával.
Obsah článku
Město Rovinj – památky a zajímavosti
Historická Rovinj nezapře blízkost Itálie, zachovala si snad nejdokonaleji z chorvatských měst benátský charakter. Aby taky ne, když Benátčané tuto oblast ovládali několik set let. Mně evokuje Benátky třeba vysoká věž kostela sv. Eufemie se čtvercovým půdorysem. Ke kostelu se propletete úzkými uličkami, ale je to trochu do kopce.
Výhled na město a nádherné okolní moře ale stojí za to. Můžete se dívat buď od kostela, nebo vyšlápnout až nahoru na zvonici. Uvidíte i malý, ale blízkými ostrovy dokonale krytý přístav.
Stavební památky nejsou zas až tak výjimečné. Většina budov je ze 17. – 18. století, ale pokud se vydáte kousek dál mimo dnes již téměř neexistující hradby, najdete na náměstí Na Lokvi románskou kapli sv. Trojice s osmibokým půdorysem, která byla postavena už ve 13. století.
Pokud rádi pozorujete vodní hemžení, přímo u přístavu či u jachtařské mariny si můžete dát kávu, zmrzlinu nebo třeba nějaké mořské potvory a z podslunečníku sledovat dění.
Chorvatsko Rovinj restaurace
Jak všude ve středomoří také v Rovinji najdete v úzkých uličkách spoustu hospůdek, kavárniček a obchůdků a i tady jsou často skryté perly spíše dál od pobřeží.
Na středomořské restaurace mám jednu osvědčenou fintu – na jídlo chodím tam, kam jdou místní. Třeba to nemusí být zrovna luxusní prostředí, ale jídlo bude zaručeně skvělé. To platí i tady.
Rovinj pláže
Já jsem vždycky bydlela na ostrově kousek od města, kam jezdí vodní taxi. Jmenuje se Sveti Andrija, ale ještě v 90. letech, kdy jsem byla v Rovinji poprvé, to byl jen Crveni otok. Přesněji – Crveni otok je název pro dva ostrůvky spojené úzkou nasypanou šíjí – severnější je Sveti Andrija a jižnější Maškin. Proti resortům přímo ve městě je tam daleko větší klid a také nádherná písečná plážička. Jinde kolem Rovinje najdete většinou jen oblázkové pláže nebo betonová plata, ale tady je skutečně krásná pláž pár metrů od hotelu. A navíc patří mezi nejčistší na Jadranu, má modrou vlajku. Skvělý je i stín borovic pro ty, co stejně jako já nemají rádi opékání na přímém slunci. U hotelu je samozřejmě i venkovní a dětský bazén, a pokud se náhodou udělá ošklivo, funguje i bazén vnitřní. Ale kdo by chodil do bazénu, když má pře očima azurovou nádheru. Pokud ale lezete do vody přímo z betonových plat, pozor na mořské ježky.
Rovinj Chorvatsko výlety
Na výlet rozhodně doporučuji Limský fjord (nebo také Limský záliv). Je to úzký, asi 9 kilometrů dlouhý záliv moře do pevniny severně od Rovinje. Skály, které ho tvoří, jsou porostlé lesem až k hladině a jen místy kamenné bloky ze zeleně vykukují. Najdou se tady i jeskyně, ale většina výletníků sem jezdí lodí. Nejde to soukromou jachtou, musíte si zaplatit výlet. Zkuste tady určitě místní zaručeně čerstvé ústřice nebo slávky, ale pokud máte radši řízek, tak se jen kochejte nádhernou přírodou.
Rovinj je láska na celý život. Jsem si jistá, že se sem , na istrijský poloostrov, budete chtít vrátit. Dovolená tady je fajn.
Fotogalerie
Rovinj ubytování
Přímo ve městě najdete řadu jiných resortů, hotýlků, apartmánů i kempů.