Rozhledna Černá Studnice


Černá Studnice je nejvyšší kamenná rozhledna v Jizerských horách. Měří 26 metrů a stojí zde již od roku 1886. A stejně jako je symbolem Liberce Ještěd, je tato vyhlídková věž symbolem Jablonce nad Nisou.

Kudy autem + parkování

V obci Horní Černá Studnice u pensionu Granit odbočíte do kopce a po silnici dojedete až k rozhledně, kde je parkoviště – několik míst v lese – zde lze zaparkovat zdarma.

Pokud nebudete jako já pospíchat na další rozhlednu, ale vyrazíte na výlet na Černou Studnici s dětmi, určitě budou nadšené. Nejen, že zde je restaurace s opravdu velkou zahrádkou, ale hned vedle je dětské hřiště, takže na své ratolesti uvidíte i „od talíře“, ale pokud zde budou nějací nevychovanci, jako v době mé návštěvy, je lepší se najíst vevnitř, kde ten jejich řev nebude tolik slyšet :)

Uvnitř se také platí vstup na rozhlednu. Dostanete pěknou pohlednici s fotkou rozhledny, kde jsou popsaná všechna zajímavá  místa v okolí i včetně nadmořské výšky.

Když bude zamčeno, dostanete klíč, kterým si rozhlednu odemknete a následně za sebou zamknete a máte ji v podstatě pro sebe, což je super. Předpokládám, že o letních prázdninách bude otevřeno denně, já zde byl v září a to je přístup možný jen čtvrtek – neděle.

Na vrchol vede 96 schodů a je vidět, že už má „100 let“. Ale výhled je odtud famózní do širého okolí, lze zahlédnout další nedaleké rozhledny – Bramberk, Královku nebo Tanvaldský Špičák. Také uvidíte Ještěd, hrad Bezděz, Trosky, Ralsko, Kozákov i Sněžku v Krkonoších.

Vedle parkoviště je skalní útvar, „prý vyhlídka“, ale moc z ní vidět není. Kdo má rád botanické zahrady, pro něj je zde malé arboretum a milovníci zvířátek (resp. hlavně děti) ocení alpaky ve výběhu u hřiště.

Otevírací doba

  • Po – St : zavřeno
  • Čt: 10 – 18 h
  • Pá – So: 10 – 21 h
  • Ne: 10 – 18 h

Fotogalerie

Ceník vstupného najdete na www stránkách.

Web: https://cernastudnice.eu/vyhlidka/