Rozhledna Děd u Berouna


Rozhledna Děd se ukrývá v berounských lesích. A i když je svou výškou spíše podprůměrem tuzemských rozhleden, vynahrazuje to svou krásou.

Rozhledna Děd Beroun

Rozhledna Děd u Berouna

Rozhledna byla postavena již roku 1893 a byla první, kterou vybudoval Klub českých turistů. Stavba započala 1. května 1893 a už 17. října téhož roku byla zpřístupněna. Na její stavbu bylo použito 25 000 králodvorských bílých cihel. Zdobené cimbuří dává rozhledně opravdu pohádkový ráz. Před sto lety bylo možné z rozhledny spatřit i Milešovku a Říp.

Problémem rozhledny Děd u Berouna byla od sedmdesátých let minulého století příroda. Stromy totiž začaly rozhlednu ze všech stran přerůstat, a tak byl výhled téměř nulový. Dlouhá léta se radní a lesníci nemohli dohodnout, až v roce 2001 došli ke kompromisu. Vykáceny byly stromy ze severní a západní strany vrchu Děd. V jižním a východním směru je výhled částečný alespoň v zimním období.

Rozhledna Děd u Berouna 2

Na rozhlednu vede 56 kovových schodů a na severu má návštěvník výhled na Mackovu a Kožovu horu a Kladensko. Na západě máte výhled na krásy Křivoklátska.

Otevírací doba + vstupné

Rozhlednu můžete navštívit kdykoli a bez nutnosti placení vstupného.

Kudy k rozhledně

K Dědu se dostanete například z vlakového nádraží v Berouně. Trasa vede po modré a až k rozhledně dojdete po pěti kilometrech.

Parkování

Pokud se vydáte k tomuto skvostu autem, jeďte do vesnice Zdejcina, kde můžete zaparkovat a poté dojít asi po patnácti minutách k rozhledně.

Mapa

Kam dál v okolí: