Rozhledna Diana – symbol města Karlovy Vary

Rozhledna Diana – říká se, že kdo nebyl na této rozhledně, neviděl Karlovy Vary a protože jsem v tomto městě byl několikrát pracovně, bylo na čase vyrazit do Varů na rodinný výlet. Babí léto se vydařilo, takže na výlety se dá jezdit i v říjnu.


Parkování v Karlových Varech

První věc, kterou hledám, než vyrazím s rodinou na výlet, je parkování. V centru Karlových Varů nezaparkujete ani o víkendu, a nepočítejte s tím, že byste k této rozhledně vyjeli autem až nahoru. Zaparkovat zdarma lze v ulici Slovenská, kde jsme našli jedno volné místo, nebo popojet kousek na placené parkoviště v ulici Goethova stezka, odkud to je k nástupní stanici lanovky asi 500 metrů.

Parkování - Rozhledna Diana Karlovy Vary 1
Parkování ve Slovenské ulici

Rozhledna Diana lanovka

Grandhotel Pupp, světoznámý a proslavený í díky jednomu dílu o Jamesi Bondovi, stojí hned vedle dolní stanice lanovky.

Lanovka - Rozhledna Diana Karlovy Vary
Nástupní stanice na lanovku

Pravda, je nutné jít jednou ulicí za tímto hotelem vlevo, moc dobře ten přístup k lanovce značen není.

U hotelu se právě konal sraz historických aut, takže nejeden milovník krásných starých vozů byl nadšen.

Lanová dráha opravdu stojí za to, tento typ je k vidění v České republice pouze na třech místech. Jezdí každých 15 minut, takže čekat dlouho nebudete. Dovnitř se vejde cca 20 lidí. Jízda trvá 3 minuty (pěšky do kopce rozhodně víc jak půl hodiny) a poté, co vystoupíte, již rozhlednu Diana uvidíte.

Původně lanová dráha využívala otevřené vozy až do roku 1965. Po přerušení provozu v roce 1981 byl znovu obnoven v roce 1988. Lanovka, s nástupní stanicí v Mariánské ulici, má délku 453 metrů a převýšení 167 metrů. Rozhledna je přístupná lanovkou či pěšky po modré turistické značce a je otevřena celoročně.

Víte, že v Karlových Varech je ještě jedna lanová dráha u hotelu Imperial?

Vstup na rozhlednu je zdarma a na její vrchol lze vystoupat po schodech, nebo jet výtahem.

Rozhledna Diana - Karlovy Vary
Diana rozhledna

Já, dobře posilněn z místní restaurace, jsem si těch 150 schodů dal pěšky, rodina jela výtahem :)

Rozhledna Diana Karlovy Vary nabídne super výhled

Diana, vysoká 40 metrů s ochozem ve výšce 35 metrů, nabízí panoramatický výhled na Karlovy Vary, včetně lázeňské části a údolí řek Ohře a Teplé. V dálce lze vidět Plešivec, Klínovec, Doupovské hory a další přírodní krásy regionu.

Výhled z vrcholku rozhledny je parádní, škoda, že slunce nám svítilo celou cestu autem, ale potom, co jsme vystoupili, se zatáhlo a bylo pod mrakem. Podívejte se na fotky.

Rozhledna Diana Karlovy Vary 19
Výhled na město z rozhledny

Ale i tak vidíte vše zajímavé v okolí a hlavně lázeňskou kolonádu, známou například z filmu Vrchní prchni. A tady je vidět parkoviště odkud jsme přišli.

Rozhledna Diana Karlovy Vary 20
Pohled na parkoviště, které jsem popisoval výše

Poté, co jsme se pokochali nádhernými výhledy, jsme navštívili Motýlí dům, který najdete ze zadní strany restaurace. Hned vedle je i mini zoo, kde uvidíte malá prasátka, kozy a poníky.

Jedna jízda lanovkou stačila a protože děti potřebují pohyb, šli jsme dolů pěšky. Cesta trvá asi půl hodiny, je to přibližně 1,5km, ale cesta nic moc, kamenů tam je dost. Dojdete až k nástupní stanici lanovky a dále můžete pokračovat po kolonádě a navštívit i známé vřídlo, kam jsme také došli, dali si pár doušků tamní železité minerální vody a k tomu pravé lázeňské oplatky a tím zakončili výlet.

Historie

Rozhledna Diana v Karlových Varech, jejíž plány byly odsouhlaseny v roce 1909, je výsledkem ambiciózního projektu, který zahrnoval i výstavbu lanové dráhy. Stavitel Fousek byl pověřen realizací tohoto projektu, přičemž lanovka byla dokončena 5. srpna 1912.

Práce na samotné rozhledně začaly v roce 1913 s náklady 110 tisíc korun. Slavnostní otevření se konalo 27. května 1914. Diana je pozoruhodná svou unikátní architekturou: nad kamenným podstavcem čtyřboké věže se vypíná cihlová nástavba, korunovaná dřevěným vyhlídkovým ochozem.

Rozhledna byla od počátku vybavena elektrickou zdviží, jejíž poslední rekonstrukce proběhla v roce 1998. Za první republiky nesla rozhledna jméno Hanse Kudlicha, rakouského revolucionáře. Po roce 1945 byla krátce známa jako Benešova rozhledna.

Současnost

Rozhledna Diana je dnes nejen historickým skvostem, ale i populárním turistickým cílem. Zůstává jedním z nejvýraznějších symbolů Karlových Varů, přičemž její historie a jedinečný výhled přitahují návštěvníky z celého světa.

Otevírací doba + vstupné

Jaká je otvírací doba rozhledny, ceník vstupného i jízdní řád lanovky zjistíte na webových stránkách.

Web: www.dianakv.cz

Levné ubytování v Karlových Varech

Kam ještě vyrazit:

Napsat komentář