Rozhledna Hořidla u Chotiněvsi


Nedaleko obce Chotiněves vyrostla na kopci Hořidla v roce 2008 kovová rozhledna. Přečtěte si, kudy se k ní dostat a podívejte se také na fotky.

Rozhledna Hořidla parkování

Přestože několik turistických průvodců doporučuje cestu od kapličky mezi obcemi Třebutičky a Encovany, také jsme sem proto autem dojeli, ale cesta není značená, takže lepší varianta je zaparkovat vlevo pár desítek metrů před Třebutičkami, když přijedete od obce Horní Řepčice.

Parkování u Třebutiček
Parkování u Třebutiček

Trasa z Třebutiček

Od auta vede cesta po modré turistické značce a následně od rozcestníku po žluté. Je to přibližně 1,5km lesem a po poli, začátek je po panelové cestě. Viděli jsme i jednu rodinu s kočárkem, jako dá se :) Cestu u rozhledny lemují petrklíče, takže vás čeká zajímavá podívaná, pokud sem vyrazíte na jaře. My zde byli v květnu.

Rozcestník pod rozhlednou Hořidla
Rozcestník pod rozhlednou Hořidla

Co je odtud vidět

Poté, co vystoupáte 67 schodů, uvidíte za dobrého počasí řadu vrchů Českého středohoří – Sedlo, Ronov, Vlhošť, Radobýl, Lovoš, vysílač Buková hora, Ještěd a Říp. Vedle rozhledny bývalo ještě po 2. světové válce pohostinství s vyhlídkou. Nyní je zde informační cedule a pár metrů u lesa tento zajímavý kámen.

Kámen pod rozhlednou
Kámen pod rozhlednou

Vedle rozhledny na Hořidlech je posezení a jak vidíte, zrovna se tam „připletla“ parta motorkářů.

Rozhledna Hořidla u Chotiněvsi
Rozhledna Hořidla u Chotiněvsi

Při zpáteční cestě se vám naskytnou parádní výhledy, přesně takové, jako na této fotce. Musel jsem si to vyfotit několikrát.

Výhled na České středohoří
Vyhlídka na České středohoří

Trasa, kudy z obce Horní Řepčice

Vlakem dojedeme do Horních Řepčic, pěšky pokračujeme po silnici po modré turistické značce a těsně před Chotiněvsí odbočíme vpravo na polní cestu. Dále pokračujeme mírně vpravo mezi lesíky, odbočíme vlevo do mírného kopce a již vidíme 14 m vysokou rozhlednu.

TIP: Navštivte i další rozhledny v Čr.

Trasa z Chotiněvsi

Autem dojedeme na začátek obce Chotiněves, zaparkujeme u evangelického kostela, vrátíme se 150 m zpátky a jdeme vlevo po polní cestě viz předchozí odstavec.

Trasa z Jištěrp

Autem můžeme dojet také do obce Jištěrpy. Zde zaparkujeme u transformátoru a pokračujeme po žluté po polní a lesní cestě do kopce.

Otevírací doba + vstupné

Rozhledna je přístupná po celý rok a vstup je zdarma.

Mapa

Kam na výlet v okolí:

Napsat komentář