Rozhledna Kleť je nejstarší v České republice


U rozhledny na Kleti nás zaujala nejvíce lanovka, která vede z obce Krasetín až na Kleť. Jeli jsme s ní nahoru i dolů, protože se dětem, ale i nám dospělým prostě líbila.

Kudy na rozhlednu

Přiznám se bez mučení, jít několik kilometrů do kopce po kamenech a pak to samé dolů není zrovna extra zábava a když je možnost, jedu lanovkou.  Kdo máte děti, asi mi dáte za pravdu, že minimálně jedna trasa – ideálně ta na kopec je lepší „motorizovaně“ a dolů pak „samospádem“ :)

Rozhledna Kleť

Příjezd a parkování

V obci Kramolín je u lanovky velké parkoviště, cena je 40kč na celý den.

Parkování - rozhledna Kleť

Je zde i občerstvení pro hladové turisty, kteří se musí posilnit před výstupem na kopec a nevydrží :)

Lanovka

Tak ta už pamatuje pár turistů, v budově, kde si budete kupovat jízdenky (Holubov-Kleť), se jezdilo snad ještě hoooodně let před revolucí. Ale svoji funkci plní a to je podstatné.

TIP: Kousek od Holubova můžete navštívít zříceninu hradu Dívčí kámen.

Pokud jste někde viděli reklamní letáky rozhledny Kleť, kde je i lanovka na fotce, pak pozor na to, kdo jedete s dětmi, protože lanovka je jednosedačková a každé dítě starší 6 let jede samo. Náš prcek 6-ti letý jel sám poprvé a tak se mu to líbilo, že jsme museli tedy i dolů lanovkou :)

Lanovka na Kleť

Ale byli jsme rádi, u dolní stanice lanovky bylo cca 13C a nahoře určitě ne víc jak 10C a to jsme zde byli 11. Srpna, což opravdu nejsou letní teploty.

To je ten důvod, proč mám raději dovolenou u moře, kde je jistota slunce a tepla po celou dobu pobytu.

Naštěstí jsem si na internetu našel časy, kdy lanovka jezdí – v létě každou hodinu až do 17h, jinak pouze do 16h. Takže jsme přijeli na čas 15 minut před odjezdem a ve 3 odrazili z dolní stanice.

Cesta lanovkou trvá cca 15 minut, v jednu chvíli mi přišlo, že se lanovka zastaví, ale jen jela pomalu a pak zase nabrala rychlost :)

Podívejte se na video, které jsem natočil

Horní stanice lanovky je hned vedle rozhledny, což bude pravděpodobné cílem všech turistů, kteří sem vyjedou či pěšky vyjdou. Je zde i restaurace, jak jinak na „turistickém kopci“, ale také i hvězdárna a observatoř. Zde jsme ale nebyli.

Výhled z rozhledny na Kleti 8

Mě šlo hlavně o zdejší rozhlednu, všude ji popisovali, jaký je odtud výhled až na Alpy, tak i nejen proto jsme sem vyjeli.

Výhled z rozhledny na Kleti

Kamenná rozhledna Kleť – vstupné a ceník

Vstupné se platí v automatu v přízemí rozhledny, musíte si postupně koupit jednotlivé lístky, pokud jste třeba 2 dospělí a 2 děti, musíte si koupit 4 lístky, nelze koupit jeden hromadný, protože pak každý „pípnete“ a dostanete se dovnitř.

Místa na schodech je dost jak pro lidi co jdou nahoru tak i dolů, což bohužel i juných rozhleden je problém, jako třeba u nedávno navštíveného Libína nebo Černé věže v Budějovicích.

Z vrcholku rozhledny Kleť je výhled opravdu famózní, i kus Alp jsme snad zahlédli :) Bohužel tento den zde pršelo a louže moc nedovolila fotit odevšad vše, lidí bylo dost a místa nahoře pomálu. Ale snad pár fotek připomene ta panoramata.

Dolů jsme jeli tedy opět lanovkou, akorát to vyjde časově na prohlídku rozhledny i okolí na půl hoďku a když pojedete v 15h nahoru, v 16h v pohodě jedete dolů.

Otevírací doba (provoz rozhledny)

Každý den po celý rok 9-17h (v pondělí zavřeno).

Viditelnost byla super, vyhlídka zde nabídne parádní pohledy na všechny strany.

Koloběžky – u dolní stanice lanovky je půjčovna koloběžek, takže kdo se chce svézt až od rozhledny, má možnost.

Pod rozhlednou je i horská chata (pension), kde můžete přespat, kdyby vám ujela poslední lanovka – například.

Na co si dát pozor

Stále si dost lidí myslí, když je léto, že bude teplo. Je jasné, když byla zima dole, nahoře byla ještě větší, i když vítr ani moc nefoukal. No těch 10C stačilo :) Takže si vemte raději jednu mikinu navíc (my tedy měli i bundu a bylo to tip top) než pak litovat, že ji nemáte. Ale viděli jsme i blázny v kraťasech a tričku, tak to budou mít asi ordinace v bydlištích těchto turistů celkem plno za dva tři dny…

Také pokud máte v plánu na rozhlednu Kleť vyrazit s kočárkem, chce to silné svaly, na lanovku jej nedáte a do kopce kolem dokola to je pár km.

Mapa

Koho zajímá kde se nachází rozhledna Kleť a jak se tam dostat, stačí se podívat na mapu.

Ubytování v Holubově a okolí

Důležité odkazy

Wikipedie – jméno rozhledny na Kleti, tv vysílač, Blanenský les, historie, vyhlídka, kudy na rozhlednu. To vše zde najdete.