Rozhledna Kohlhaukuppe Geising

Rozhledna Kohlhaukuppe se nachází na stejnojmenném kopci nad bývalým městečkem Geising, dnes je součást města Altenberg.


Jak se do Geisingu dostat

Najdete jej v Saském Švýcarsku ve Východních Krušných horách. Obec má 1200 obyvatel. Z Teplic to je sem pouze 13 kilometrů, od státní hranice cca 5 kilometrů. Pokud byste chtěli dále vyrazit do Drážďan, vzdálenost je 32 km.

Parkování

Nejlepší místo a také nejbližší, je placené parkoviště nedaleko přírodního koupaliště Hüttenteich. Cena za parkovné je jednoduchá, co hodina, to euro.

Neměl jsem 2 celá €, tak jsem využil možnost zaplatit pomocí aplikace Easypark, na parkovacím automatu je QR kód, apku si během chvíle stáhnete, po pár krocích nastavíte, stačí jen zadat váš telefon, místo, kde parkujete, podle GPS to udělá systém za vás a pak zadáte SPZ auta a dobu, jak dlouho chcete parkovat.

Celkem mě udivilo, že cena v hotovosti na automatu je 2€ za 2 hodiny, v aplikaci to bylo ale 2,3€. Prý servisní poplatek. Nemělo by to být ale spíš levnější, když člověk platí „elektronicky“?

Kdo by chtěl ušetřit, může hledat parkování bezplatná, bohužel nás mapy.cz 2x vyškolily. Poprvé jsme zaparkovali v ulici Teplitzer Strasse – GPS 50.7475631N, 13.7778033E, odtud šli kousek do kopce lesem, cesta moc vyšlapaná nebyla a po cca 300 metrech byl konec cesty, takže jsme jeli na to parkoviště placené.

Pozor: K rozhledně je zákaz vjezdu, pokud sem uvidíte někoho jet, bude to tak maximálně obsluha tamní chaty.

Trasa k rozhledně

Lze vyrazit z několika míst, můžete jít z Cínovce, délka trasy je 3,5km a zabere vám 1 hodinu. Výhoda je ta, že poté můžete navštívit také rašeliniště na Cínovci, což je také zajímavé místo.

My jsme na Aussichtsturm Kohlhaukuppe šli od parkoviště Geising, které zmiňuji v úvodu. Trasa je dlouhá cca 2km a zabere vám asi 45 minut času, dolů to jde samozřejmě rychleji :) Půjdete od silnice vpravo do kopce podél potůčku.

Cesta k rozhledně Kohlhaukuppe

Když budete mít štěstí uvidíte žábu na prameni jako se to povedlo nám, u „domečku“ se dejte doleva a po několika stech metrech chůze po lesní cestě se napojíte na asfaltovou silnici, po které dojdete až na rozcestí, kde odbočte doprava opět do lesa a rozhlednu už uvidíte na horizontu. Mapy.cz nás opět několikrát „táhly“ do lesa, jednou jsme takto odbočili, ale cesta opět nikam nevedla. Takže v Německu doporučuji sledovat turistické ukazatele a české Mapy nechat asi jen do Čech, tady nám to moc nefungovalo.

Turistický ukazatel v Německu

Co jsem se dočetl, výstup by měl být možný i podél sloupů s elektrickým vedením.

Kohlhaukuppe rozhledna

Historicky se tato hora objevovala ve starých dokumentech pod jmény Kuppe či Koppe. Při oslavě 800. výročí existence saského šlechtického rodu Wettinů v roce 1889 byl kopec přejmenován na Wettinhöhe, tedy Wettinská výšina, a byla zde postavena 9 metrů vysoká železná rozhledna, která byla otevřena 6. června téhož roku. U rozhledny také vznikl dřevěný altánek sloužící v letních měsících jako občerstvovací stanice. Po první světové válce původní stavbu nahradila nová, která sloužila až do roku 1933, kdy byla zbořena kvůli obavám z nelegálního šíření tiskovin.

Rozhledna Kohlhaukuppe

Po druhé světové válce bylo původní německé pojmenování hory opuštěno a začal se používat její současný název. Od 50. let 20. století se objevily snahy o obnovu horské chaty a rozhledna byla zvýšena o 2 metry. Od roku 1993 je v provozu nová horská chata a železná rozhledna byla obnovena v roce 1995, přičemž její podoba je inspirována původní konstrukcí. Místo je také známé díky kulinářské specialitě v podobě česnekových pokrmů, což oblasti vyneslo přezdívku Česneková hora.

Co odtud uvidíte

Při pohledu na sever je vidět obec Geising, na východě lze spatřit na české straně Děčínský Sněžník a na jihovýchodě Komáří hůrka, na jiho západě se nachází Cínovec, na severozápadě Altenberg.

Výhled z rozhledny Kohlhaukuppe na Geising

Jaká je otevírací doba a kolik stojí vstupné na rozhledně se dozvíte na webu. Mají zde i českého kuchaře, kdybyste měli s němčinou problém.

Ale stačí vědět jak se řekne:

  • dospělý – erwachsene
  • dítě – das kind
  • rozhledna – aussichtsturm

V případě, že sem vyrazíte v létě, můžete navštívit koupálko, které zmiňuji v úvodu článku. Mají tam i parádní klouzačku. A můžete se vydat i na další rozhledny v Německu, kde jsme také byli.

Přírodní koupaliště Huttenteich Geising

Zdroje

Napsat komentář