Rozhledna Kosice u Chlumce nad Cidlinou


Pokud hledáte tip na výlet, kam můžete s dětmi i s domácím mazlíčkem, pak tato malá víska je vděčným tipem. A nejen kvůli krásné přírodě, ale i díky výhledu z místní rozhledny!

Historie Kosic

Podle historických nálezů území Kosic bylo osídleno už v době římské. Ovšem první písemná zmínka pochází z roku 1315. Na přelomu 15. a 16. století dochází k velkému rozvoji rybniční soustavy, kdy první moderní rybník byl ten Velkochlumecký. Panství Pernštejnů tuto rybniční síť ještě rozšířily o několik dalších jako je třeba Velký Kosický rybník a nebo ten sousední – Písecký rybník. Během třicetileté války zaniklo v okolí Kosic několik vsí a to Báně, Bludy, Korce, Lipolesy, Rtánov a Žabí Lhotka.

Koncem 18. století zde naopak vznikly nové vsi – Metličany, Michnovka a Zábědov. A tak skončilo osidlování širšího okolí. Ve 40. letech zde byly okolní rybníky, díky čemuž vznikly dvory Ostrov a Oktaviánov. Po druhé světové válce ves museli opustit sedláci s rodinami, a tak zde začaly probíhat přestavby domů.

Rozhledna Kosice

Ve vesnici dnes můžete najít spoustu novostaveb a cyklistických stezek. Co ale stojí za podívanou je právě rozhledna, která se nachází ve výšce 253 m.n.m. Jedná se o soukromou rozhlednu, která byla vybudována až v roce 2017. Je to dřevěná vyhlídka vysoká 8 metrů, na kterou se dostanete po uměle vybudovaném kopci. Ten vznikl právě díky budování rybníku, který se nachází v okolí rozhledny.

Výhled kryté plošiny ve výšce necelých 5 metrů nabízí v dálce vrcholky Železných hor. K vidění je také pára z chladících věží elektrárny Chvaletice, Krkonoše a Orlické hory. Ve vršku rozhledny se také můžete na tabulce dozvědět jak daleko se nachází třeba i od norského Osla.

Rozhledna Kosice

Okolí rozhledny nabízí krásnou procházku zdejší faunou, která je odrazem tohoto pohádkového místa. Pokud má člověk štěstí, může zde narazit na párek labutí a především si užít krásný, romantický západ slunce u roubenky, která se nachází téměř ve středu rybníka. Na tu dostanete po krásné, dřevěné lávce.

Parkování

Autem můžete dojet na okraj tohoto pozemku a nechat ho na malém plácku, který se nachází asi 700 metrů od vyhlídky.

Výhled z kosické rozhledny

Milovníci cyklistiky se můžou vydat parkovou cestou s alejí. A pokud pojedete vlakem – z Lukové to jsou zhruba 3 kilometry.

Pokud by někdo chtěl strávit v okolí rozhledny celý den, určitě si nezapomeňte vzít něco k zakousnutí. Když přeje počasí, je určitě na místě se zdržet a odpočinout si v tomto uměle vybudovaném přírodním budoiru.

Chlumec nad Cidlinou – tipy kam na výlety v okolí:

Napsat komentář