Rozhledna Krudum u Sokolova


Krudum je rozhledna ve Slavkovském lese nedaleko západočeského města Sokolov. Najdete ji zde již od roku 2008.

Rozhledna Krudum cesta autem + parkování

Příjezd na parkoviště u rozhledny je poměrně jednoduchý. Pokud pojedete po dálnici od Karlových Varů nebo z druhé strany od Chebu, sjeďte na exitu 143 a dále pokračujte kolem jezera Michal na obec Hrušková. Tu celou projedete až na její konec, kde je závora a vedle ní malé parkoviště, kde lze zdarma zaparkovat. Další, větší parking je poté v obci kudy jste přijeli, pokud by tady nebylo místo. Video zde.

Parkování v obci Hrušková pod rozhlednou Krudum

Nejkratší cesta vede právě z Hruškové

Je několik tras, kudy se na rozhlednu dá vyrazit. Ale tato trasa je nejkratší, i když celkem náročná, hlavně její druhá část „pod kopcem „. Celková délka výletu je 5 km.

Kudy na Krudum u Sokolova

Z Hruškové půjdete po žluté turistické značce. První část cesty je pohodička.

Cesta na Krudum

Na konci dlouhé rovinky se můžete zastavit a prohlédnout si Památník vojenské přísahy.

Památník vojenské přísahy

Nedaleko odtud je rozcestník svatý Mikuláš. Pokud se vydáte vlevo, můžete nedaleko navštívit zbytky kostela sv. Mikuláše.

Na rozhlednu se jde ale rovně, takže kdo ke kostelu nechce, půjde stále po žluté mírně z kopečka a poté u turistického rozcestníku Pod Krudumem se dáte doprava do lesa. Tady je cesta ještě relativně v pohodě, ale i když jsem zde byl ve slunečný den, v lese na cestě bylo dost vody a občas bahna, tak doporučuji dobré turistické boty. Ale zahlédl jsem i stopy od pneumatik, takže je jasné, že na kole sem také občas někdo vyráží.

TIP: Andělská hora u Karlových Varů

Po několik stech metrech odbočíte znovu doprava a tady to začne. Zbývající část trasy je opravdu hodně do kopce a zapotíte se slušně. Odměnou vám ale bude váš cíl, vrch Krudum, jehož nadmořská výška je 838 metrů nad mořem.

Cesta na vrch Krudum

Než se vydáte na těch více než 100 schodů, můžete si odpočinout v přístřešku.

Přístřešek u rozhledny na vrchu Krudum

Já si dal pauzu až nakonec, ráno zde nikdo nebyl a to je na taková místa ideální doba, uděláte super fotky a nikdo vám na nich nebude překážet.

Rozhledna Krudum u Sokolova

Rozhledna Krudum u Sokolova 2

Výhled z vyhlídkové plošiny je jak na okolí Slavkovského lesa, Krušné hory i hory Doupovské a také na část Karlovarského kraje.

Výhled z rozhledny Krudum

Výhled z rozhledny Krudum 2

Otevírací doba rozhledny a vstupné

Vstup je zdarma a otevřeno je celoročně (pouze při nepříznivých povětrnostních podmínkách je rozhledna zavřena).

Historie

Původně zde stávala rozhledna kamenná, říkalo se jí také Chrudim (Krudum). Byla postavena na památku významného lékaře Andrease Kempfa, rodáka z nedalekého Krásenského Lánu. Byla postavena 11.září 1932, tři roky po jeho smrti. Tento lékař byl také spisovatel a právě z výnosů jeho knihy, ve které psal o tomto kraji, se financovala část této rozhledny, která připominala hradní věž s cimbuřím. Bohužel po válce přestala být udržována a stala se ní jen hromada kamení, jak je vidět na tomto obrázku, ta hromada je nahoře.

Pohled z rozhledny Krudum

Rozhledny v okolí:

Napsat komentář