Rozhledna Mandava u Sulic je i památník


Rozhledna Mandava je současně i památník, který najdete na křižovatce mezi středočeskými obcemi Želivec, Sulice, Hlubočinka a Křížkový Újezdec.

Rozhledna Mandava

Betonová rozhledna Mandava, umístěná na kopci Na Křížkách blízko obce Sulice, asi 30 km jihovýchodně od centra Prahy. Je známým orientačním bodem v regionu. S nadmořskou výškou 480 metrů a celkovou výškou 12 metrů, z toho vyhlídková plošina ve výšce 10 metrů, nabízí výhledy, i když ze severu omezené díky okolní vegetaci, na Prahu a za jasných dní dokonce na Bezděz a Krkonoše.

Rozhledna, s počtem schodů 5+44, byla postavena v roce 1931 a sloužila nejen jako vyhlídka, ale i jako památník. Historie místa sahá až do roku 1929, kdy byl položen základní kámen s cílem vytvořit památník na místě husitského shromáždění pod vedením Václava Korandy. Rozhledna byla veřejnosti otevřena 5. července 1931, těsně před výročím upálení Mistra Jana Husa, a v následujících letech se stala místem oslav.

Po druhé světové válce rozhledna upadla do zapomnění a postupně chátrala. V roce 1998 byla obnovena díky úsilí místních obyvatel.

Po patnácti letech provozu byla znovu potřeba rekonstrukce, která byla uskutečněna v roce 2018 díky veřejné sbírce a finančnímu přispění obce Sulice a firmy Král & Král, s.r.o. V okolí rozhledny byl vytvořen park, což zpříjemnilo návštěvu této lokality.

Otevírací doba

Rozhledna je otevřená veřejnosti od března do října, o víkendech a svátcích, za příznivého počasí.

Jak se sem dostat

K rozhledně se snadno dostanete, neboť se nachází u silnice č. 603 mezi Jesenicí u Prahy a Kamenicí, nedaleko restaurace Mandava, kde lze zaparkovat. Z Prahy je možné se k rozhledně dostat autobusy s jízdní dobou asi 35 minut.

Rozhledna Mandava Sulice

Vstupné

Vstup je zdarma z druhé strany památníku, po kovovém schodišti vystoupáte a výhled je jen do blízkého okolí a na Prahu, jinak výhledům brání okolní stromy.

Rozhledna Mandava Sulice 6

Rozhledna Mandava Sulice 3 Rozhledna Mandava Sulice 4

Rozhledny v ČR – pravidelně aktualizovaný a doplňovaný seznam

Rozhledna Mandava Sulice 5

Zdroj: https://rozhledny.webzdarma.cz/mandava.htm

Mapa

Navštivte také:

Rozhledna Vyžlovka