Rozhledna Maruška – Hošťálková (Vsetín)


Rozhledna Maruška je dalším zajímavým místem Hostýnských vrchů, které přitahuje pozornost zvědavých turistů. Kde se nachází? Najdete ji nedaleko obce Hošťálková na Vsetínsku (Zlínský kraj). Neváhejte a vyrazte alespoň na chvíli na čerstvý vzduch i s potomky.

Rozhledna Maruška technické zajímavosti

Rozhledna byla postavena v roce 2014 na vrcholu, který dosahuje výšky 664 metrů. Najdete ji na půli cesty mezi kopcem Bludný (659 m) a Troják. Vede k ní dlážděná cesta.

Rozhledna Maruška

Na první pohled vás zaujme její nádherné a propracované provedení v typickém valašském stylu, který částečně připomíná Zvonici na Soláni. O její vytvoření se zasloužili zruční řemeslníci z obce Hošťálková.

Rozhledna Maruška 2

Rozhledna Maruška je celá zhotovená ze dřeva a dosahuje výšky 16 metrů. Je vystavěná na dvě patra, do kterých můžete vystoupat pomocí dřevěného žebříku. Její vyhlídková plošina se nachází ve výšce 12 metrů a umožňuje nádherné výhledy na vrcholky Hostýnských i Vizovických vrchů.

Výhled z rozhledny Marušky

V těsné blízkosti rozhledny se nachází také stanoviště Českého hydrometeorologického ústavu (funguje od 1. 11. 2005) a webkamera, která informuje o aktuální situaci na místě.

Turistické zajímavosti

Obdobně jako se hází mince do kašny pro štěstí nebo zkrásníte při pohledu do zámeckého zrcadla, tvůrci rozhledny si připravili také nevšední prvek.

Určitě vás bude zajímat funkce obrovského balvanu v blízkosti meteorologické stanice. Jedná se o „hladící bod umístěný na kameni. Turista, který se ho dotkne, je pod ochranou a je mu zajištěný šťastný návrat domů.

Hladící bod Maruška

Rozhledna Maruška autem

Pokud se k rozhledně vydáte autem, máte možnost zaparkovat v obci Hošťálková nebo využít parkoviště na Trojáku.

Obec Hošťálková

Trasa k rozhledně

Rozhledna je součástí naučné stezky Tesák. Je přístupná celoročně a zdarma. Můžete se k ní vydat z obce Hošťálková po modré turistické značce, která vás dovede k místu zvanému Nad Trojákem. Odtud pokračujete k rozhledně po zelené turistické značce.

Kam dál v okolí: