Rozhledna Mostná hora v Litoměřicích

Rozhlednu najdete na kopci zvaném Mostka, jinak jí ani místní neřeknou. Protože jsem rodák z Litoměřic, také jsem se na Mostnou horu v období randění dost nachodil :)


Rozhledna Mostka Litoměřice recenze

Mostná hora, známá též jako Mostka, je rozpoznatelná dominantou v severní části Litoměřic v regionu Českého středohoří. Přestože její vrchol dosahuje výšky jen 272 metrů nad mořem, rozhledna na jejím vrcholu nabízí nádherné panoramatické výhledy. Z vyhlídkové plošiny, na kterou vede 96 schodů, lze za jasného počasí dohlédnout na celé České středohoří, Polabí, ikonickou horu Říp a dokonce až k obzoru Prahy.

Mimo jiné uvidíte nejen královské město Litoměřice, ale i všechny známé kopce v blízkém a vzdálenějším okolí. Radobýl, Milešovku, kopec Lovoš, zříceninu hradu Hazmburk

Historie tohoto místa je bohatá. Původní kamenná rozhledna, která zde stála, byla známá nejen jako výletní místo s oblíbenou restaurací ve stylu německé romantiky, ale sloužila i jako požární hláska, vojenská pozorovatelna a meteorologická stanice. Postupem času byla k budově přistavěna veranda a taneční sál, čímž se místo stalo oblíbeným centrem odpočinku a zábavy.

Po sérii změn vlastníků, kdy objekt vlastnilo město nebo podnik Restaurace a jídelny Ústí nad Labem, byla rozhledna zprivatizována a pod novým majitelem prošla renovací. Dnešní restaurace Legenda s vyhlídkovou věží je otevřena veřejnosti a navazuje na bohatou historii a tradici tohoto místa.

Mostná hora Litoměřice autem i pěšky

Přístup na Mostnou horu je snadný jak autem, tak pěšky.

Autem

Z Litoměřic se autem dostanete po Fillově ulici, kde odbočíte na úzkou asfaltovou cestu vedoucí lesem.

Pěšky

Pěšky sem dojdete stále rovně z Mírového náměstí ulicí Novobranská, poté kolem pošty do kopce ulicí Osvobození okolo zdejšího gymnázia a přes železniční přejezd a dále ulicí Sokolovská po schodech se sochami lvů stále rovně do kopce až do cíle. je to cca 1,5 kilometru a trasu ujdete za 20 minut pohodovou chůzí.

Rozhledna Mostná hora v Litoměřicích 2

Mapa

Dále z Mostky můžete pokračovat ke skalnímu útvaru Kočka, což je cca kilometr odtud směrem na obec Žitenice.

Ubytování v Litoměřicích

Zdroj: https://www.regiontourist.cz/co-podniknout/rozhledna-mostka-mostna-hora/

Napsat komentář