Rozhledna na Štvanici – Stříbrná Twiggy


Jednou z nejmladších rozhleden v oblasti Králického Sněžníku je na vrcholku kopce Štvanice Stříbrná Twiggy. Nachází se v nadmořské výšce 866 m. n. m., ve středu rekreačního areálu Králičák. Její tvar je válcovitý, čímž vytváří dojem štíhlosti.

V trupu rozhledny se nachází točité schodiště, kterým se dostanete do nejvyššího místa, kde je umístěna krytá vyhlídka. Každý návštěvník musí zdolat 152 schodů, přičemž odměnou za tento výkon je fascinující pohled do okolní krajiny. Tubus je zhotoven z modřínového dřeva, jehož stabilitu zajišťují ocelová kotevní lana.

Rozhledna Štvanice – trasy kudy se k ní dostat

V současné době existují dvě možnosti, jak se k této zajímavé rozhledně dostat. Nejideálnější způsob je po místní komunikaci, která odbočuje vlevo ze silnice č. 446 vedoucí z Hanušovic do Starého Města pod Sněžníkem. Tou se dostanete do obce Hynčice pod Sušinou, ve které se nachází mimo množství parkovacích míst také lanová dráha Kaple a vleky Pevnůstka I a Pevnůstka II. Pokud nevyužijeme především v zimních měsících těchto možností, vydáme se na cestu pěšky po značené modré turistické trase. Zprvu asfaltový povrch se záhy změní u vyhlídkového místa Štvanice – sedlo v přírodní stezku. Zde odbočíme vpravo a po zelených značkách dorazíme k rozcestníku Štvanice – u rozhledny. Odtud pak posledních 200 metrů, kde pod lany jednoho z vleků strmě stoupáme až k samotné rozhledně.

TIP: Kraličák bobová dráha

Druhý způsob je z obce Stříbrnice. Sem se dostaneme vozem, když pojedeme ze Starého Města směrem ke Kladskému sedlu a po 2,5 km odbočíme doleva. I zde se dá velmi dobře zaparkovat. Poté se pěšky vydáme po žluté značené turistické trase až k rozcestníku s názvem Strakovy školky. Následně odbočíme po modré až k vyhlídkovému místu Štvanice – sedlo, odkud je pak cesta stejná jako v prvním případě.

Z obce Stříbrnice se také můžete nechat vyvést sedačkovou lanovou dráhou s názvem Štvanice.

Rozhledna Twiggy. Kdy sem můžeme a co uvidíme

Rozhledna je vynikajícím místem pro rodinné i turistické výlety, lze sem vyjet na horských kolech a v zimě díky vlekům, patří k příjemnému zpestření při sjezdovém lyžování. Její dostupnost je celoroční, bez vstupného a v blízkosti samotné rozhledny lze navštívit také kryté kruhové odpočívadlo. Z vyhlídky rozhledny pak východním směrem uvidíme část Jeseníků s horami Šerák či Keprník a při dobré viditelnosti také vysílač na Pradědu. Jihovýchodnímu pohledu neunikne unikátní vodní dílo Dlouhé Stráně a v blízkosti jak na dlani Staré Město. Severní až severozápadní strana pak patří Králickému Sněžníku.

Fotogalerie i video

Rozhledna na Štvanici - stříbrná Twiggy

Posezení pod rozhlednou na Štvanici

Samočep na Kraličáku

Výhled z rozhledny Twiggy

Další zajímavosti v okolí:

Napsat komentář