Rozhledna Podvrší u Veselice


Pojďme si představit v krátkosti rozhlednu Podvrší. Najdete ji v Moravském krasu, který je proslulý zejména krápníkovým bohatstvím a podzemím, s tisícovkou jeskyní. Tato stavba není jen jakousi rozhlednou, či vyhlídkovou věží. Zajímavostí je i proč vznikla.

Slouží jako moderní telekomunikační věž: je uzlovým bodem radioreleových tras pro spojení s ústřednami a dále zabezpečuje šíření signálu digitálního systému pro mobilní telefony.

Rozhledna Veselice výška a počet schodů

Technickými parametry, či popisem ocelové armatury vás nebudu zatěžovat. Ale přece jen dodám pár čísel v kostce. Vyhlídkový ochoz se nachází v nadmořské výšce 621 metrů n. m., a musíte zdolat 168 schodů po ocelovém schodišti, linoucím se jako had, směrem do výše.

Málokomu se po tomto výstupu nezatočí hlava. Návštěvník je poté odměněn pohledem na celé území CHKO Moravský kras, ba co víc: při výborné viditelnosti lze spatřit i chladící věže jaderné elektrárny Dukovany. A když zaměříte svá bystrá oka ještě dále, dostanete se až k Pálavským kopcům u Mikulova.

Ještě jedna důležitá informace, a to, že z rozhledny jsou viditelné i další turistické body, lákající k návštěvě: Babí lom u Lelekovic, Milenka u Rudky, Malý Chlum.

Jak se dostanete na rozhlednu Podvrší?

Přístup je možný pěšky, na kole, autem, autobusem, či motorkou.

Pěšky

Pokud se rozhodnete pro pěší variantu, výchozím bodem je určitě město Blansko. Odtud se vydáte směrem po modré značce, vedoucí od zastávky vlaků ze stanice Blansko – město, přes Obůrku, dále k vesnici Veselice. Druhou alternativou je přijít po zelené značce od Macochy, přes Nové Dvory, k Obůrce a poté, směrem po modré, opět k Veselici.

Na kole

Milovníci cyklotras si určitě také přijdou na své, zda chtějí zdolat náročnější lesní terén, vedoucí k rozhledně. Pokud přijíždíte k Moravskému krasu ze severu, po trase č. 5 – Jantarové stezce, odbočíte ve Sloupu na trasu číslo 5085 směr Rájec – Jestřebí, ze které se dáte k v Petrovicím na trasu číslo 5117. Odtud už se rozcestníky postarají o to, aby se nestalo, že minete již zmiňovanou vesničku Veselice.

TIP: Tree house Sojčí hnízdo. Ubytování v domě na stromě

Existuje více variant cyklotras, jak se k rozhledně dostat. Ne každý preferuje zrovna tu nejtěžší, která je výše uvedena, takže v rámci svých fyzických možností, prosím, zvažte, jestli je tahle právě ta nejvhodnější.

Autem

Pro řidiče osobních automobilů, či jiných dopravních prostředků na čtyřech kolech: je zbytečné zde vypisovat podrobně trasu jízdy. Záleží na tom, odkud se k rozhledně vydáte. V dnešní moderní době, plné chytrých telefonů, aplikací a navigací, rozhodně nezabloudíte.

Otevírací doba

Otvírací doba k návštěvě rozhledny začíná květnem, přes týden pouze v pátek, od 14:00 – 19:00 h. O víkendu již od 9:00 – 19:00 h.

V době letních prázdnin je návštěva možná každý všední den, i o víkendech, v čase od 9:00 – 19:00 h. Měsíce září, říjen je vstup možný v pátek od 14:00 – 18:00 h. O víkendu platí hodina devátá ranní, až do podvečerních 18:00 h.

Ceník – vstupné

Na závěr ještě jedna důležitá informace, a to cena vstupného. Dospělí 30 Kč. Mládež 6 – 15 roků to mají „za dvacku“.

Ať už se k  Podvrší vydáte jakkoliv, věřte, že budete vždy obklopeni přírodou CHKO Moravský kras, dobrými lidmi a pocitem sounáležitosti s přírodou – rozhledna na vás čeká v lesích.

Fotogalerie

Web: www.rozhledna-veselice.cz

Kam na výlet v okolí: