Rozhledna Salaš v Chřibech


Vydejte se na výlet do Chřibů! Tato vrchovina se táhne z jihu na sever podél měst Uherské Hradiště a Otrokovice ve Zlínském kraji. Známá je především díky vrcholu Brdo nebo hradu Buchlov, na kterém se natáčela pohádka O statečném kováři. Je vám to povědomé?

Rozhledna Salaš parkování

V obci Salaš je vyhrazené parkoviště.

Trasa kudy k rozhledně

Rozhledna Salaš se nachází asi 1 kilometr kopcovitým terénem od stejnojmenné malé vesničky. Trasa vám bude trvat na kopec asi 30 minut. Vesnička je dostupná autem i autobusem z Uherského Hradiště, ale na malý kopec budete muset dojít po svých. Stačí se držet zelené turistické trasy. Pokud byste si ale chtěli procházku přece jen prodloužit, můžete vyjít například z nedalekého Velehradu, který je od rozhledny vzdálený pěšky asi sedm kilometrů.

Rozhledna Salaš

Recenze

Po výšlapu na kopec budete odměněni pohledem na moderní rozhlednu ve tvaru dvou proti sobě stojících sedmiček. Od pocitu vítězství vás bude dělit pouze 112 schodů. Z výšky 366 metrů nad mořem se můžete kochat okolní krajinou Chřibů – a že to stojí za to. Pokud budete mít štěstí na počasí, určitě rozeznáte i věže Velehradu.

Výhled z rozhledny Salaš

Specifikace

Salaš je rozhledna z kovové konstrukce s dřevěným bočním obložením. Byla postavena teprve na přelomu let 2014–2015 na základě návrhu z architektonické soutěže. Návrh zpracoval Jan Smékal.

Toto fotogenické místo by vám spolu s dalšími rozhlednami jižní Moravy (Kobylí vrch, Vartovna atp.)  nemělo chybět na seznamu míst, která byste měli navštívit.

Kam dál?

V těsném okolí rozhledny jsou postaveny také přístřešky a lavičky, odkud si můžete naplánovat klidně pokračování vašeho výletu. Nedaleko se totiž nachází celá řada zajímavých míst, ať už se jedná o další rozhledny a vrcholy – například Brdo (5,7 km) či Modrá (8,3 km), nebo již zmíněný hrad Buchlov (8 km) a zámek Buchlovice (10,5 km). Chřiby celkově jsou ale velice pestře protkány turistickými trasami a cyklostezkami, takže nudit se tady určitě nebudete.

Ubytování v okolí