Rozhledna Slovanka – nejstarší železná v České republice


Slovanka je nejstarší železná rozhledna v České republice. Stojí zde již od roku 1887 a najdete ji v Jizerských horách na kopci nad obcí Hrabětice. Kdo rád lyžuje, bude znát určitě zdejší středisko Severák.

Kopec se dříve jmenoval Seibtův vrch. Rozhledna má název podle chaty, kterou tu najdete, je možné se zde ubytovat a v restauraci se občerstvit.

Trasa autem a parkování

Ať už přijedete od obce Bedřichov, Janova nad Nisou nebo Horního Maxova, v Hraběticích u parkoviště Skiareál Severák jeďte do kopce do „slepé  ulice“ až k lesu, kde je vpravo menší plácek na zaparkování. Dále už je zákaz vjezdu, takže pěkně po svých, ale je to jen kousek, cca 300-400 metrů.

Otevírací doba + vstupné

Jaká je otvírací doba nemusíte řešit, neboť je Slovanka otevřena celoročně. Vstupné se neplatí.

Co odtud uvidíte

Z vyhlídková plošiny ve výšce 14 metrů můžete vidět Jizerské hory, Krkonoše, Český ráj, Liberec s dominantou Ještědem a také Jablonec nad Nisou.

Za chatou je menší dětské hřiště a pod rozhlednou posezení, třeba na svačinu.

Při zpáteční cestě si můžete vpravo všimnout kříže, část křížové cesty, která tudy vede. Zde doporučuji jít vpravo do lesa z kopce a po pár metrech můžete vidět zajímavost, kterou je Seibtova studánka. Ta tady je už od roku 1840.

Fotogalerie