Rozhledna Štěpánka u Příchovic je opravdu nádherný tip kam na výlet v Jizerských horách. V okolí je mnoho dalších míst, kam pokračovat, takže rozhodně doporučuji vyrazit na celý den.
Každý rok mám vždy připraveno několik turistických zajímavostí, kde jsem ještě nebyl a které chci navštívit. A abych doplnit a rozšířil můj seznam českých rozhleden, Štěpánka byla také v plánu a kdy jindy vyrazit, než právě o prodlouženém velikonočním víkendu. Pokud uvažujete o rodinném výletě, je to parádní místo.
Obsah článku
Kudy autem
My jsme jeli z Ústí nad Labem přes Děčín, Liberec a Jablonec nad Nisou a v Kořenově odbočili vpravo na obec Příchovice.
Rozhledna Štěpánka parkování
Každý, kdo zde bude poprvé, pravděpodobně nechá auto na placeném parkovišti na začátku vesnice vpravo. Cena je relativně ok, 50 kč na celý den.
Pokud ale máte v plánu navštívit také rozhlednu Maják Járy Cimrmana, která je na druhé straně obce, nechte auto tam, zde je parkování zdarma. Od výše zmíněného parkoviště to je cca 500 metrů.
Další parkování je i u rozhledny u chaty Hvězda, také placené za 50kč.
Kudy na rozhlednu Štěpánka pěšky z Příchovic
I když jsem původně plánoval navštívit v okolí rozhleden více a ke Štěpánce dojet autem, nakonec se nám Příchovice tak líbily a navíc jsem díky mapám našel několik zajímavostí, které vám pár hodin zaberou, takže jsme šli rovnou od auta z prvního parkoviště, jaké jsem popisoval výše.
Je to cca 1,5km takže procházka v pohodě na půl hodinky nahoru do kopce.
Cestou půjdete kolem chaty Hvězda, kde je také parkování a následně odtud již jen asi 300 metrů lesem.
Takže i když se všude píše – k rozhledně můžete vyjet autem, není to tak úplně pravda. Pokud to někde napíšu já zde na webu, pak parkujete opravdu pod konkrétní rozhlednou. Zde se až k ní dojet nedá.
Rozhledna Štěpánka
Poté, co vyjdete z lesa, se před vámi objeví tato krásná kamenná, více než 100 let stará novogotická rozhledna.
Někde se píše, že leží v Krkonoších, jiné materiály zase uvádí Jizerské hory. Já bych řekl že spíše v Jizerkách.
Zaplatíte vstupné vlevo ve stánku se suvenýry a můžete se vydat na vyhlídkovou věž.
Otevírací – provozní doba
- 25.prosince – 31.března: 10.00 – 16.00 h
- Duben: úterý – neděle: 10.00 – 17.00 h
- Květen – září – denně: 10.00 – 18.00 h
- Říjen: úterý – neděle: 10.00 – 17.00 h
- Listopad – 23.prosince: pátek, sobota, neděle: 10.00 – 16.00 h
- 24.prosince: rozhledna uzavřena
Vstupné – ceník
- Dospělí – 30 kč
- Děti – 10 kč
Jsou zde dvě místa, odkud hledět na okolí – jedno až nahoře, kde je místa méně, ale výhled lepší – navíc, když si můžete otevřít okno a udělat parádní fotky stále i v dubnu zasněžených Krkonoš a také sněhu pod rozhlednou, ten zabavil jak děti tak i dospělé.
Co z rozhledny ještě uvidíte: Lužické hory, Jizerské hory, Ještěd, Bezděz, Trosky i Kozákov.
Poté jsme šli do patra prvního, kde je takový, dalo by se říct balkon – vyhlídková plošina kolem dokola a místa už je zde více.
Zaujal nás i nedaleký kamenný maltézský kříž, bohužel udělat fotku bez lidí nebylo možné.
Opět si rýpnu, ale jsou místa, která si turisté fotí neustále a asi není nejlepší řešení si zde sednou a půl hodiny svačit, jako jedna rodinka, které nebrala ohledy na to, že nejen já, ale i další návštěvníci si chtěli prostě udělat fotky jak kříže samotného, tak i třeba s rodinou. Navíc posezení zde je pár metrů od toho kříže. No nevadí, někteří lidé (a rozhodně to asi nebyli praví turisté) holt nejsou v této době moc ohleduplní nikde.
Každopádně místo je to moc pěkné, rozhledna fotogenická ze všech stran, teplota byla v den naší návštěvy 18c a přitom ještě byl na mnoha místech sníh, takže bych neskromně řekl, fotky povedené :)
Kamenný stůl a lavice – také zajímavé.
Zpět jsme šli cestou stejnou a dále pokračovali na oběd do Příchovické hospůdky, na Cimrmanovu rozhlednu Maják, do muzea, do rolnické expozice a po pohádkové cestě do lesoparku na Sluneční. Všechna místa brzy podrobně rozepíšu, protože také určitě stojí za to navštívit.