Rozhledna Třenická hora u Cerhovic

Rádi se rozhlížíte po okolí a máte i dobrý pocit jak z výletu, tak z menšího sportovního výkonu po výstupu po schodech vzhůru? Co se vypravit do Cerhovic a porozhlédnout se z rozhledny Třenická hora? Vstupné je zdarma a otevřeno je celoročně.


Rozhledna na Třenické hoře

Rozhledna Třenická hora je prakticky telekomunikační věž z roku 2007. Ocelová konstrukce měří 30 metrů a výhled do okolí můžete obdivovat z plošiny ve výšce o deset metrů níže. Vidět můžete jak Hořovice, Cerhovice, Brdy i vrch Písek.

Rozhledna Třenická hora

Na rozhlednu na Třenické hoře se dostanete automobilem velice snadno. Sjedete z dálnice D5, asi v polovině trasy mezi Prahou a Plzní, a vydáte se na Cerhovice. V obci projedete náměstím a kolem cukrárny se vydáte směrem nahoru. Asi po kilometru se nachází odbočka mezi rodinné domy, jakási polní cesta. Jakmile minete domek poslední, přijedete k prostranství, kde se dá bezplatně zaparkovat.

Rozhledny jsou po celé České republice a je jich více než 300.

Poté vás čeká asi 300 metrů cesty kolem zavřené závory, než se dostanete k rozhledně. Ta je otevřena celoročně a jejím zámkem je jakási zástrčka v podobě klacíku, který hravě vyndáte a máte otevřenou cestu vzhůru.

Rozhledna Třenická hora 2

Vstup je tedy logicky zcela zdarma. Jakmile zdoláte přes stovku schodů, máte okolí jako na dlani. A pokud se na rozhlednu vypravíte za pěkného počasí, můžete při dobré viditelnosti zahlédnout i vysílač Cukrák u Prahy. K zamyšlení pro vás jistě také bude všudypřítomný nepořádek, který dole rozhlednu obklopuje. Je škoda, že někteří si pletou výlet se špatnou recyklací odpadu.

V okolí poté můžete navštívit celou řadu památek, jako jsou zámky Hořovice a Zbiroh (po zelené), hrady Točník a Žebrák (po zelené) nebo zřícenina hradu Valdek. Směrem ku Praze je pak nedaleko hrad Karlštejn, směrem na Rakovník Křivoklát či Krakovec. Pokud se vydáte od rozhledny na Plzeň, můžete navštívit například zříceninu hradu Libštejn nebo nejmenší historické město naší republiky Rabštejn nad Střelou.

Mapa

Napsat komentář