Okolí města Jeseník nabízí řadu výletů, zvolili jsme modrou turistickou značku a směr Křížový vrch a Zlatý Chlum.
Rozhledna Zlatý Chlum a Křížový vrch
Přecházíme most přes řeku Bělou a stoupáme ke Smetanovým sadům. Míjíme Městský úřad, Letní divadlo a stojíme u pomníku Vincence Priessnitze, pracovnice technických služeb zametá a my poprvé odpočíváme. Pokračujeme kolem Anglického pramene a pramene U vousáče kolmo vzhůru, částečně jdeme po obnovené křížové cestě, která končí u kaple na vrcholu, v dobách totality zde vedla sáňkářská dráha. A již jsme na Křížovém vrchu, restaurace má otevřeno, ale zvěřinový guláš za 99 Kč se teprve vaří a jediná hotovka je vepřo-knedlo-zelo za 129 Kč + plzeň za 38 Kč. Čekáme a prohlížíme si výzdobu interiéru – vycpané lesní živočichy. Tři dělníci v montérkách svačí polévku za 39 Kč.
Pokračujeme po modré směr Zlatý Chlum, stoupání je pozvolnější a pěšina je širší, než na Křížový vrch. Další pramen je Turistický, obnovil ho čestný občan města Jeseníku Herbert Reinelt v roce 2014. V nohách máme 4.5 km a převýšení 400 m, zbývá vystoupat 26 m na vrchol kamenné rozhledny. Moravskoslezský sudetský horský spolek ji otevřel 3.9.1899, vidíme Praděd, Dlouhé stráně, Červenohorské sedlo, Červenou horu, Keprník, Šerák, město i Lázně Jeseník, Kralický Sněžník, Rychlebské hory i kousek Polska. Při točeném Zlatém bažantu svačíme, vedle ohniště je připraveno suché dříví, noviny, sekerka i vidlice na opékání buřtů – prostě dokonalý servis !
Do Hotelu Slovan v centru města Jeseníku se vracíme po červené značce kolem dvou reprezentačních vil – zámečků rodu Regenhartů a přes opravovaný Ovčí most.