Rožnov pod Radhoštěm – historie, památky i tipy na výlety

Rožnov pod Radhoštěm je malebné město nacházející se v dolině mezi beskydskými horami. Je výchozím bodem na okolní kopce. Nejvýznamnější horou v okolí je Radhošť, ten je často navštěvován turisty. Z Rožnova pod Radhoštěm se můžete dostat také na Velký Javorník nebo Tanečnici.

Historie Rožnova

I ve městě je toho mnoho k vidění. Počátky Rožnova sahají do 13. století, kdy sloužil jako obranná linie před nájezdníky z cizích zemí. Později se zde rozmohlo pastevectví, které patří k místnímu folkloru dodnes. Není nic hezčího, než valašské ovečky pasoucí se na květnatých loukách beskydských hor.

Městem protéká řeka Bečva, která je také významným rekreačním cílem. Nejen poblíž města, ale i podél řeky v dalších obcích najdete mnoho kempů, kde se můžete ubytovat a také koupaliště. Na Horní Bečvě je přehrada, která stojí za to navštívit.

Památky

V centru se nachází Masarykovo náměstí se sochou T. G. Masaryka a barokními sochami sv. Jana Nepomuckého a sv. Floriana. Ty obklopují zdobné domky různých architektonických stylů s kavárnami, suvenýry a venkovním posezením. Krásné je také římskokatolický Kostel všech svatých a malé dřevěné kostelíky Evangelický kostel a Kostel sv. Anny z Větřkovic.

Nejvýznamnější památkou Rožnova pod Radhoštěm je skanzen Valašské muzeum v přírodě. Je to dřevěné městečko s původními domy, ve kterých bydleli obyvatelé Valašska. Poznat zde můžete život a zvyky prostých lidí a jejich nástroje, které užívali k denní potřebě. Součástí je kostelík, mlýn a dřevěné roubené domky. Pořádá se zde mnoho akcí, nejen folklorních, ale také tematických, kde si můžete vyzkoušet, jak žili naši předci a těžké práce, které vykonávali.

Kam na výlet

Poblíž Valašského muzea stojí velmi zdobná dřevěná Jurkovičova rozhledna z roku 2012, kterou postavil slovenský architekt Dušan Sámo Jurkovič.

Další dřevěná rozhledna, která vás jistě zaujme, se nachází na vrcholu hory Velký Javorník.

Rozhledna Velký Javorník
Rozhledna Velký Javorník

Zříceniny hradu Rožnov stojí na blízkém kopci Hradisko a pocházejí z 13. století.

Město Rožnov pod Radhoštěm je skvělá destinace pro trávení dovolené v ČR, nabízí horskou turistiku, odpočinek, kulturní zážitek i vodní radovánky.

Ubytování