Ruční papírna Velké Losiny


Velké Losiny, které jsou poměrně malou obcí na Šumpersku, naskýtají navzdory své velikosti spousty zajímavých míst. Najdeme tu termální lázně, zámek s nádherným parkem a rozlehlým rybníkem, památný, nyní již seschlý popravčí dub, pivovar s příhodným, vtipným názvem Zlosin a v neposlední řadě Ruční papírnu Velké Losiny, které je tento článek věnován.

Papírna Velké Losiny

Tento podnik se nachází asi 15 minut jízdy od Šumperka, přibližně 700 metrů za odbočkou na zámek po levé straně hlavní silnice. Jak uvádí web Kudyznudy, jedná se o žerotínskou dílnu, která plnila své poslání a vyráběl se zde tradiční ruční papír od 16. století až do dnes a na území našeho státu je jediná svého druhu. Součástí areálu je kromě dílenské budovy také muzeum papíru, prodejna a restaurace.

Snížené vstupné do dílen činí 130 Kč, plné 170 a umožní návštěvníkovi během hodinové exkurze s průvodcem spatřit velmi autentickou tradiční výrobu papíru v historických prostorách.

Podle papírenského webu nechal papírnu vystavět Jan mladší z Žerotína a zahájila svou výrobu v devadesátých letech 16. století. Jan však po několika letech provozu budovu prodal papírníkovi Ondřeji Klugovi, ale papírnický průmysl si zde nejlépe nevedl a v 17. století dokonce padla za oběť inkvizičních procesů papírníkova žena Barbora Göttlicherová. Navzdory snaze žerotínských majitelů o neustálou modernizaci měla vždy navrch papírna šumperská. Nakonec si ale i tato papírna užila svou chvíli slávy, když byla na přelomu 19. století prodána Matyáši Wernerovi, který ji dovedl do období rozkvětu a získala si svůj nynější barokně-klasicistní vzhled.

Otevírací doba

Leden – duben, říjen – prosinec

  • Úterý – Pátek 10 – 17 h
  • Sobota – Neděle 9 – 12, 12:30 – 17 h

Květen, červen a září

  • Pondělí – Pátek 9 – 17 h
  • Sobota – Neděle 9 – 12, 12:30 – 17 h

Červenec, srpen

  • Pondělí – Pátek 9 – 18 h
  • Sobota – Neděle 9 – 12, 12:30 – 18 h

Pokud se rozhodnete na místo vypravit, určitě nebudete litovat, v budově provoněné papírem se nachází obrovský kus historie, poctivé řemeslné postupy a hlavně, v době turistických návalů se naskýtá možnost výroby vlastního tradičního papíru za dohledu lektorů.

Fotogalerie

Web: www.rpvl.cz

Ubytování v okolí

Tipy kam dál na výlety: