Rudické propadání


Tento článek Vás zavede na Jižní Moravu, a to konkrétně do blanenského okresu, kde můžete navštívit národní přírodní památku Rudické propadání. To je součástí Moravského krasu a nachází se mezi obcemi Rudice a Jedovnice.

Ptáte se, proč se tomu říká „propadání„? Místem protéká Jedovnický potok, který se v místě Rudického propadání ponoří (propadne) a ztratí se. Neztratí se ale na věčnost. Po několika kilometrech se Jedovnický potok opět vynoří, avšak na místě vzdáleném několik kilometrů.

Rudické propadání

Potok se objeví poblíž Býčí skály, která je taktéž součástí Moravského krasu. Vraťme se ale zpátky k Rudickému propadání. Pokud Vás zaujme, nebo pokud máte rádi jeskyně, můžete se do Rudického podzemí dostat v rámci speleokurzu. V podzemí můžete strávit až pět hodin. V následujících řádcích se dozvíte dvě možné cesty, jak se k národní přírodní památce dostat.

Rudice

První možností je vydat se z nedaleké obce Rudice. Půjdete přes polní cestu, která Vás dobře navede až k Rudickému propadání. Už z dálky uvidíte Slepé údolí, které je tvořené vápencovými skalami.

Rudické propadání 2

Cestou můžete potkat spoustu živé i neživé přírody. Následuje trasa směrem k louce, která Vás mimo jiné zavede okolo Kolíbek. Jedná se o trosky zaniklé jeskyně, které nyní slouží mimo turismu i jako vyhledávané místo pro horolezce. V minulosti zde byla i natočena pohádka Sedmero krkavců.

Rudické propadání 3

Cesta nyní směřuje k lesu, který nás zavede do údolí Rudického propadání. V lese nás čeká kopec dolů pokrytý velkým množství kořenů. Proto buďte při volbě této cesty zvláště opatrní.

Rudické propadání 4

Po zdolání předchozího terénu na nás čeká výhled na Rudické propadání a na okolní přírodní krásy. Abychom se dostali přímo k propadání, musíme se dostat přes potok. Není to ale nic složitého, v potoce jsou udělané cestičky z velkých kamenů a klacků.

Nyní jsme se dostali k propadání, kde se Jedovnický potok ztrácí v podzemí.

Jedovnice

Druhá možnost, jak se sem dostat, je přes obec Jedovnice. Začít můžete u rybníku Olšovce. Cesta odtud je sice delší, ale bez velkých náročností v terénu. Pokud máte zájem o velkou procházku, je možné cesty spojit a projít se až do Rudice. Pokud se nacházíte u Olšovce v letních měsících, můžete se navíc osvěžit limonádou nebo točenou zmrzlinou.

Jedovnice

Ubytování v okolí

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

Napsat komentář