Rujána – po stopách polabských Slovanů

V severním Německu najdeme mnoho pozůstatků dávného slovanského osídlení. Rujána je známá i pro jedno z míst, kde polabští Slované uctívali své rodné bohy – hradiště Arkonu. V tomto článku se vydáme právě tam, dále do Altenkirchenu a také do pevninského historického města Stralsund, z něhož vede na Rujánu most.


Vydáte-li se do Stralsundu autem, připravte se na jednotvárnou cestu po německých dálnicích (od našich hranic dlouhou přes 500 km). Pokud se nerozhodnete pro nějakou kulturní zastávku dál od trasy (nabízí se např. Drážďany či Berlín), můžete ke krátké přestávce využít některé z odpočívadel, která se v Německu zpravidla vyznačují svou čistotou a vybaveností WC.

Stralsund

Pro prohlídku historické části města můžete zastavit v blízké ulici Karl-Marx-Straße, na níž se nachází i autobusové nádraží. Část Altstadt je od zbytku města příznačně oddělena nejen hradbami, ale i rybníky a z jedné strany ji obklopuje průliv Strelasund. V historické části města si můžete prohlédnout nejen městské hradby, ale i další gotické stavby jako např. radnici nebo několik kostelů.

Stralsund Německo 01

Osídlení v této oblasti založili Ránové – Slované z Rujány v 10. století a místu říkali Strzałów. Slovanské slovo střela zůstalo zachováno dodnes i v městském znaku.

Stralsund Německo 02

Stralsund leží v oblasti Meklenbursko – přední Pomořansko.

Stralsund Německo 03

Arkona

Ideálním místem, odkud vyrazit na mys Arkona je osada Putgarten, která disponuje velkým parkovištěm. V letní sezóně je ovšem i tak lepší vypravit se sem brzo ráno, protože se rychle zaplní. Na samotnou Arkonu se pak můžete vydat buď přes rybářskou vesničku Vitt podél pobřeží nebo přímou cestou mezi poli.

Po Ránech zde zbyly pozůstatky hradiště, zejména tedy valy, které jej obklopovaly. Arkona představovala důležité mocenské a pohanské náboženské centrum a byla dobyta až v roce 1168. Velká část útesu, na němž se nacházelo samotné hradiště, se později zřítila do moře.

Dále se zde nachází majáky (jeden funguje i jako rozhledna) a bunkry.

Arkona Rujána Německo 01

Arkona Rujána Německo 02

Arkona Rujána Německo 03

Arkona Rujána Německo 04

Altenkirchen

V místním kostele se nachází další zajímavost, která souvisí s dávnými Slovany a jejich původní vírou. Je zde zazděn přibližně metr dlouhý kámen s reliéfem mužské postavy třímající velký picí roh, která je obecně považována za boha Svantovíta. Další takový kámen najdete v nedalekém městě Bergen auf Rügen, kde je vyobrazena postava s kopím v ruce a pravděpodobně představuje boha Jarovíta/Gerovita.

Altenkirchen Rujána Německo 1 Altenkirchen Rujána Německo 2

Tato tři místa zvládnete navštívit během jednoho dne nebo jako my – jeden den Stralsund a druhý den Arkona + Altenkirchen. Rujána toho nabízí k vidění daleko více, např. národní park Jasmund, jehož součástí jsou pro Rujánu typické křídové útesy.

Levné ubytování Rujána

K ubytování můžeme doporučit kempy v okolí obce Glowe, které se vyznačují nejen čistotou a vybaveností, ale také snadným přístupem k pláži.

Čtěte také

Napsat komentář