Německý ostrov Rujána nás okouzlil svou mystikou a přírodními krásami. Příroda je divočejší, moře chladnější a celkový zážitek tak nějak intenzivnější. Sever je prostě sever.
Obsah článku
Odpočinek na pláži
První dva dny po příjezdu jsme na Rujáně strávili ve známém letovisku Binz. Město překypovalo množstvím německých turistů, dobrou náladou a útulnými kavárničkami.
Na plážích jsme nalezli vše potřebné, snad s výjimkou většího soukromí. Voda byla v červenci chladnější, ale přesto skvělá a osvěžující. Smířit jsme se museli s nepolevujícím větrem, před kterým nebylo příliš kam se chovat. Nevítanou kratochvílí tak bylo časté chytání poletujících novin.
Ubytování na Rujáně rezervujte na Booking.com
Mystická příroda a zdejší zajímavosti
Když jsme se nabažili pláží a zajímavé architektury Binzu, zamířili jsme k přístavnímu městu Sassnitz. Ulevilo se nám, že turistů zde o poznání ubylo. Ti, které jsme potkali, mířili stejně jako my za místní dominantou.
Slavné křídové útesy, padající kolmo do moře z výšky až 100 metrů, jsou součástí národního parku Jasmund (Nationalpark Jasmund) a lze je považovat za symbol celého ostrova.
Útesy nejsou jen rájem turistů, ale i ornitologů – potkali jsme jich řadu, jak čekali na ten správný snímek.
Nepřeháním, když útesy označím jako dechberoucí.
Využili jsme možnosti procházky pod útesy při moři a zpět jsme se vraceli horní cestou. Celé to místo je prodchnuto zvláštní energií a atmosférou. Doporučuji strávit v Sassnitzu několik dní, stojí to za to.
Nacistická minulost ostrova
Úplně jiná atmosféra nás naopak čekala o něco severněji, v letovisku Prora. Obří komplex mořských lázní na ostrově Rujána sice pomalu vytlačuje bývalý místní nacistický komplex, ale ponurá atmosféra tu pořád zůstává.
Příjemnou změnu představovala procházka v korunách stromů v nedalekém Naturerbe Zentrum Rügen. Nejenže na nás dýchla vzpomínka na domov a na podobnou vyhlídku na Lipně, ale hlavně jsme poznali Proru z úplně jiného úhlu.
Před námi se otevřel výhled do místních lesů a nádherné přírody. Třešničkou na dortu je závěrečná věž měřící kolem 40 metrů. Vystoupat nahoru sice dá trochu námahy, ale výhled je odtamtud parádní.
V kůži pirátů
Na závěr našich cest jsme si cca za 100 euro na den vypůjčili malou plachetnici a podívali se na ostrov z moře. Byl to nevšední zážitek. Mohli jsme se trochu vcítit do kůže pirátů, kteří údajně kdysi na ostrově sídlili.
Teplé oblečení, peníze a energii s sebou
Cestu na Rujánu doporučuji. S sebou si přibalte teplé oblečení, pláštěnku a dostatečnou zásobu peněz. Rujána není nejlevnější, obzvláště v letovisku Binz, kam jezdí německá smetánka, jsme někdy měli hluboko do kapsy.
Kromě peněz si s sebou nezapomeňte vzít i dobrou náladu a dostatek energie. Věřte, že stejně jako my, nevydržíte ležet jen u moře, ale budete se chtít brodit jemným pískem na pláži, uvidět nádherné zálivy, laguny, křídové útesy nebo mystické lesy.
Ubytování Rujána
Ubytování tak drahé nebylo, snadno jsme ho sehnali na www.booking.com