Rybník Nesyt – největší na Moravě a 8 v Česku


Za krásou krajiny, rybolovem i pohledem na poklidnou vodní hladinu se stačí vydat jižní Moravu. Národní přírodní rezervace Lednické rybníky vám poskytne možnost si vychutnat příjemnou atmosféru v okolí některého z pěti rybníků, které patří mezi chráněné území (Nesyt, Hlohovecký, Prostřední, Mlýnský a také Zámecký rybník).

Rybník Nesyt

Vydáte-li se od Hraničního zámečku do obce Hlohovec, provede vás asfaltová stezka vinicemi Staré hory až k farmě Nesyt. Při průjezdu vinicemi se před vámi náhle rozprostře rozsáhlá vodní plocha největšího moravského rybníka s rozlohou téměř 300 ha. Ten vás okouzlí v každou denní dobu. Nebo se k němu můžete vydat také u obce Sedlec u Mikulova.

Rybník Nesyt

Rybník Nesyt 2

Parametry

Rybník leží na potoce Včelínek a je dlouhý asi 3,5 kilometru. Jeho původ se datuje až do 15. století, kdy vznikl především za účelem chovu ryb (kaprů, štik, candátů). Jeho výtěžnost je až 300 tun ryb při jednom výlovu.

Hráz Nesytu dosahuje v nejvyšším bodě 8,5 metrů a je dlouhá asi 130 metrů. Průměrná hloubka dosahuje asi 3 metry, ale v posledních letech vlivem tepla hladina postupně klesá.

To má však pozitivní vliv na hnízdění mnoha vzácných druhů ptactva i výskyt chráněných rostlin (bahenka šášinovitá, merlík slanomilný, solenka Valerandova, ostřice žitná, hvězdnice panonská, komonice zubatá a další).

Rybník Nesyt 5

Zajímavosti

Nesyt je významnou ornitologickou lokalitou a v průběhu sezóny se zde vyskytuje více než 2000 ptáků. Podél rybníka byly postupně vybudovány celkem tři ornitologické pozorovatelny. Dvě z nich byly vytvořeny v roce 2014.

Jsou kryté a na vyvýšené plošině, aby umožnily nerušené pozorování hnízdění. Navíc jsou vybaveny informačními tabulemi s možností prostřednictvím QR kódu získat o rezervaci více informací. Sedlecká pozorovatelna je dokonce bezbariérová.

V letním období je možné za Nesytu pozorovat až devět volavek rusohlavých, asi 40 volavek stříbřitých, dokonce 200 volavek bílých, 14 kolpíků bílých či čtyři kormorány malé.

Podél rybníka vede značená Valtická cyklistická stezka, která vás dovede z Hlohovce do Sedlece. Tam můžete degustovat skvělou vinařskou produkci nebo se vydat na malé soukromé zoologické zahrady.

Rybník Nesyt 3

Rybník Nesyt 4

Rybník Nesyt 6

Kam dál v okolí na výlet: