Rýchory – málo známá část Krkonoš

Krkonoše jsou mimořádné hory, které stále skrývají mnoho tajemství. Rýchory jsou nejvýchodnější částí Krkonošského národního parku. Stezky nejsou náročné a zvládnou je i méně zdatní nebo i maminky s kočárkem, pokud se vydáte přímo na Rýchorskou boudu.


Parkování

Auto si můžete zaparkovat na náměstí v Žacléři, přejdete silnici a odtud vede stezka kousek po žluté a poté po zelené turistické značce. Zpočátku se prudce stoupá do kopce, ale netrvá to dlouho a přibližně za 30 min. si můžete odpočinout na lavičce u rozcestí Bílého kříže.

Naučná stezka

Pokračujete dále po zelené, v okolí se nachází několik chalup, včetně vyhlášené chaty Hubertus, která je dnes bohužel uzavřena. Od chaty Hubertus se otevírá pohled na polskou stranu Krkonoš, je vidět vodní nádrž Bukówka a pokud je hezké počasí jsou vidět i zaoblené kužely Vraních hor. Hned za chatou najdete další historický kříž zvoníka Röhrichta, ve spodní části je možné si přečíst text, který měl vést k pokoře. Ještě jeden okamžik cesty a můžete obdivovat třetí kříž, nazvaný Rýchorský. Rýchorský kříž je také název sedla, které nabízí výhled do okolí. Odtud můžete pozorovat impozantní panorama Krkonoš.

Cíl Rýchorská bouda je téměř na dosah (1000 m n. m.), první turistické zařízení bylo na tomto místě postaveno již v roce 1892, ale dodnes známá ubytovna byla postavena o něco později – v roce 1926. Můžete využít místní nabídku bufetu, výborné borůvkové blbouny nebo klobásu z udírny a místní pivo Krakonoš. Nebo si jen tak odpočinout, pokochat se výhledy a nabrat sílu na zpáteční cestu. Zajímavou výzdobou před přístřeškem jsou šálky a džbánky, které visí na trámech u cesty. Souvisí to s krásnou legendou víly Rýchor. Hned vedle Rýchorské boudy je vyhlídková plošina, která nabízí jedno z nejkrásnějších panoramat východních Krkonoš.

Zpátky se můžete vydat stejnou cestou, nebo si zpestřit trasu o Rýchorský prales neboli Dvorský les, který najdete, když půjdete po červené turistické značce. Cestou vidíte krásné zachovalé bučiny, místy pokroucené kmeny bříz a buků jsou až trochu strašidelné. Jde o nejcennější oblast Krkonoš ve které se daří starobylému bezzásahovému lesu. Přímo přes vrchol Dvorského lesa prochází linie objektů lehkého opevnění, které byly vybudované před druhou světovou válkou proti Německu. Nachází se zde také pěchotní srub T-S 82, tato trasa se nazývá Cesta bratří Čapků a směřuje až k pevnosti Stachelberg, pokud nechcete až ke Stachelbergu, odbočíte vlevo kolem sjezdovky Prkenný důl lesem zpátky k bývalému zámku v Žacléři a dolu z kopečka k autu na náměstí.

Méně známé, pro někoho možná přímo neznáme Rýchory jsou jedním z nejkrásnějších míst Krkonoš. Jsou jedinečné v každém ročním období!

Fotogalerie

Ubytování v okolí

Další tipy kam na výlety:

Napsat komentář