Sabunike v Chorvatsku ukrývá příjemnou písečnou pláž

  • Chorvatsko Sabunike pláž

Po krutém válečném konfliktu devadesátých let minulého století provázející osamostatnění států bývalé Jugoslávie, byli Češi mezi prvními, kteří znovu objevili kouzlo jadranských pláží. Když se rodiče vrátili z Chorvatska a básnili o písečné pláži v jakémsi Sabunike, netrvalo dlouho, abych se tam nevydal taky. Chorvatsko jsem měl dosud spojené s kamenitým plážemi.

Sabunike je vhodné pro děti. Moře není hluboké a přístup velmi pozvolný

O svém omylu jsem se přesvědčil již v roce 2003. Apartmán na okraji vinice byl asi 5 minut od pláže. Z balkonu jsme viděli na moře i pohoří Paklenica (na fotu v pozadí). K pláži se šlo pěšky loukou a navíc se sestupovalo po celkem příkrém svahu. Samotná pláž byla koncem srpna jen asi z poloviny zaplněna. A hlavně skutečně písčitá! Občasné kameny nebyly vážnou překážkou. Zato pozvolný sestup do moře a hloubka 50 metrů od břehu asi do pasu vody, to byl prostě ráj pro děti.

Chorvatsko Sabunike 

Písečnou pláž v Sabunike si prý Chorvati chtěli nechat jen pro sebe

Depresivní pocit z cesty, která v té době vedla chorvatským vnitrozemím poznamenaném nedávnou válkou byl vykoupen dobrosrdečností Chorvatů. Paní Ljubica i pan domácí Djuro se o nás starali jako o vlastní. Djuro navíc tvrdil, že Sabunike navštěvují pouze Chorvati a že není příliš známé jinde. Kéž by to byla pravda i nyní!

Do obchodu bylo nedaleko a nemohli jsme vynechat návštěvu asi 15 km vzdáleného Zadaru. Příznivé ceny, blízkost restaurací přímo v Sabunike nebo sousedním Ninu, to vše bylo důvod, že jsme spoustu paštik a dalších polotovarů nakonec přivezli domů..

Neuvěřitelná proměna Sabunike během několika let

Na stejném místě jsme nakonec strávili hned tři roky po sobě. Po několikaleté přestávce jsem se vrátil a doslova zíral. Ztratili jsme sice kontakt s bývalými bytnými a bydleli dál od pláže, ale původní dědinka se neuvěřitelně rozrostla. Z bývalého apartmánu už není vidět na pláž. Cestu odtud lemuje spousta nových apartmánů a přímo u srázu k pláži stojí hotel. Tedy přímo v místě, kde byla dříve stavební uzávěra!

A nejen tam. Nové apartmány i bungalovy jsou ze všech stran. Kromě toho se i samotná pláž proměnila. Nepohodlný sestup k pláži nahradily schody. Přibyla příjezdová cesta přímo k pláži a parkoviště. Zmizely provizorní stánky a na pláži stojí několik barů, sprchy, WC, hřiště i slunečníky. Celá pláž se přitom o tato zázemí rozrostla téměř do sousedního Ninu.

Tajné tipy, který rozhodně vyzkoušejte

Když jsem zmiňoval proměnu pláže, nesmím zapomenout na to, že zmizel i zdravotník. V prvních letech našich pobytů totiž seděl na pláži školený rehabilitační pracovník (na druhém fotu byste ho dříve našli úplně vpravo v místech, kde moře utíká z fota). Pohyboval se většinou u tůní na přilehlém slaništi plném divokých fialových levandulí a mazal bolavá místa zapáchajícím léčivým písčitým bahnem černé barvy.

Tůně tam dosud jsou, jen je najít. Bahno údajně léčí pohybový aparát, poúrazové stavy a kožní onemocnění včetně lupénky. Mně to od bolesti pomohlo, tak to můžete vyzkoušet taky. A nezapomeňte natrhat pořádnou kytici levandulí.

Ubytování Sabunike – Privlaka Chorvatsko

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  
By |2018-11-04T16:58:25+02:00Listopad 16th, 2018|Chorvatsko, Dovolená u moře|

Napsat komentář