Sabunike v Chorvatsku ukrývá příjemnou písečnou pláž

Po krutém válečném konfliktu devadesátých let minulého století provázející osamostatnění států bývalé Jugoslávie, byli Češi mezi prvními, kteří znovu objevili kouzlo jadranských pláží. Když se rodiče vrátili z Chorvatska a básnili o písečné pláži v jakémsi Sabunike, netrvalo dlouho, abych se tam nevydal taky. Chorvatsko jsem měl dosud spojené s kamenitým plážemi.


Sabunike je vhodné pro děti. Moře není hluboké a přístup velmi pozvolný

Chorvatsko Sabunike pláž

O svém omylu jsem se přesvědčil již v roce 2003. Apartmán na okraji vinice byl asi 5 minut od pláže. Z balkonu jsme viděli na moře i pohoří Paklenica (na fotu v pozadí). K pláži se šlo pěšky loukou a navíc se sestupovalo po celkem příkrém svahu. Samotná pláž byla koncem srpna jen asi z poloviny zaplněna. A hlavně skutečně písčitá! Občasné kameny nebyly vážnou překážkou. Zato pozvolný sestup do moře a hloubka 50 metrů od břehu asi do pasu vody, to byl prostě ráj pro děti.

Chorvatsko Sabunike

Zdejší písečnou pláž si prý Chorvati chtěli nechat jen pro sebe

Depresivní pocit z cesty, která v té době vedla chorvatským vnitrozemím poznamenaném nedávnou válkou byl vykoupen dobrosrdečností Chorvatů. Paní Ljubica i pan domácí Djuro se o nás starali jako o vlastní. Djuro navíc tvrdil, že Sabunike navštěvují pouze Chorvati a že není příliš známé jinde. Kéž by to byla pravda i nyní!

Do obchodu bylo nedaleko a nemohli jsme vynechat návštěvu asi 15 km vzdáleného Zadaru. Příznivé ceny, blízkost restaurací přímo v Sabunike nebo sousedním Ninu, to vše bylo důvod, že jsme spoustu paštik a dalších polotovarů nakonec přivezli domů..

Sabunike recenze – neuvěřitelná proměna během několika let

Na stejném místě jsme nakonec strávili hned tři roky po sobě. Po několikaleté přestávce jsem se vrátil a doslova zíral. Ztratili jsme sice kontakt s bývalými bytnými a bydleli dál od pláže, ale původní dědinka se neuvěřitelně rozrostla. Z bývalého apartmánu už není vidět na pláž. Cestu odtud lemuje spousta nových apartmánů a přímo u srázu k pláži stojí hotel. Tedy přímo v místě, kde byla dříve stavební uzávěra!

A nejen tam. Nové apartmány i bungalovy jsou ze všech stran. Kromě toho se i samotná pláž proměnila. Nepohodlný sestup k pláži nahradily schody. Přibyla příjezdová cesta přímo k pláži a parkoviště. Zmizely provizorní stánky a na pláži stojí několik barů, sprchy, WC, hřiště i slunečníky. Celá pláž se přitom o tato zázemí rozrostla téměř do sousedního Ninu.

Písčitá pláž Chorvatsko a tajné tipy, který rozhodně vyzkoušejte

Když jsem zmiňoval proměnu pláže, nesmím zapomenout na to, že zmizel i zdravotník. V prvních letech našich pobytů totiž seděl na pláži školený rehabilitační pracovník (na druhém fotu byste ho dříve našli úplně vpravo v místech, kde moře utíká z fota). Pohyboval se většinou u tůní na přilehlém slaništi plném divokých fialových levandulí a mazal bolavá místa zapáchajícím léčivým písčitým bahnem černé barvy.

Tůně tam dosud jsou, jen je najít. Bahno údajně léčí pohybový aparát, poúrazové stavy a kožní onemocnění včetně lupénky. Mně to od bolesti pomohlo, tak to můžete vyzkoušet taky. A nezapomeňte natrhat pořádnou kytici levandulí.

Ubytování Sabunike – Privlaka Chorvatsko

Kam dál v okolí:

Napsat komentář