Poušť Sahara a fata morgana

  • sahara tunis

Vracíme se římskou cestou – po náspu v moři – vybudovanou ve druhém století po Kr., vedle ní vede vodovodní potrubí pro ostrov Djerba. V bývalých sýpkách Medenine u Gabes je nyní tržnice, hodinku jsem si pospal vleže na zadním sedadle, neb zavazadla máme na hotelu.

Výlet na Saharu

Před večeří sbíráme lastury na pláži, po návratu fotím pohled z balkonu pokoje a složené pyžamo od pokojské. Ráno si objednávám všechny tři fakultativní výlety. V Matmetě bydlí staří Berbeři v hlubokých dírách, v 6 + 1 mají kuchyň s propan-butanovým vařičem, obývák, dívka si připravuje svatební postel ze dřeva + sádry, dětský pokoj je v prvním patře. Mají zavedenu elektřinu i vodu, venku vidím vodoměr. Točili se zde Hvězdné války (Star Wars). Pasoucí se stádo oveček hledá mezi kamením travičku. V Deuz přijíždíme k Sahaře na parkoviště velbloudů, převlékáme se do beduínského. Vybírám si jako jeden z prvních macka – Másáá, je mu 7 let, na sousedním sedí Patricia, udržuje komunikaci s prckem v sandálech – Abdeĺa. Vedou nás 45 min., sesedáme, fotíme se, nabírám písek do kapsy, beduín přidává pytlík od bonbónů a sbírá písečné růže – křemičito-solné, zpíváme celou cestu.

TIP: Nejlepší hotely v Tunisu >>

Oběd v hotelu Deourez v Deuz je již natrvalo bez polévky, trochu brambor + libové jehněčí (?) + trocha salátu + sladká pusinka. Po nás přichází parta školených a fasují i láhev vody. Na solném jezeře Chott El Djerid vidíme 3x fata morganu – jednou vzdálený autobus, prý český, tři písečné růže usmlouvám z 5 za jednu a 10/3 na 4.2 dináru za 3 ks.  Fotíme oázu v Corbeille a smějeme se mladíkovi, který nabízí foto s velbloudem za dinár. V kočárech se projíždíme v datlovém (128 druhů) háji oázy v Neftě, jeden strom samec na 150 samic, opylení je umělé, samec velbloud je na 50 samic. Voda teče do oázy v intervalech, na zemi roste tráva, špenát, i jiné stromy – meruňky. Průvodce leze bos na strom, hází dolů datle, nabízí datlový mošt – nic moc, 1 kg datlí v krabici má za 2.5 – 3 dináry.

TIP: Přečtěte si recenze hotelů v Tunisku >>

V hotelu Hafsi Tozeur mají poprvé (!!) pákové baterie, večeřím opět skromně mj. langustičku, na závěr sladkou pěnu + 3x mandarinku. Nikdo nemá chuť ponocovat – únava po velbloudech a ráno je budíček opět v 6 hod.

Foto galerie

Zájezdy a dovolená

Poznávací zájezd Tunisko

Dovolená v Tunisu

Další díly cestopisu

Sdílejte článek s přáteli
  • 4
  •  
  •  
  •  
By |2017-12-28T15:27:21+02:00Leden 15th, 2017|Tunisko|

Napsat komentář