Šaunštejn – skalní hrad v Českém Švýcarsku

Skalní hrad Šaunštejn se nachází na severu České republiky v nádherné oblasti České Švýcarsko. Je to další krásný výlet, kam se vydat nejen o letních prázdninách.


Loupežnický hrad Šaunštejn

Skalní hrad Šaunštejn

Parkování

Pod Šaunštejnem je parkování vedle Restaurace U nás, kde zaplatíte za celý den 150kč. (rok 2024)

Parkování pod Šaunštejnem

Kudy na Šaunštejn

Naše trasa na skalní hrad vedla z obce Vysoká Lípa, kde jsme parkovali a předtím byli u Dolského mlýna. Pokud máte stejný záměr, doporučuji auto nechat také tam a dojít po silnici pěšky kolem restaurace Na výsluní (ceny jídel do 100 kč) a U loupežáku.

Restaurace U loupežáku

Případně pokud si chcete ušetřit cca 2 kilometry chůze, lze zaparkovat na prvním výše zmíněném parkovišti na 3h a poté popojet do Vysoké Lípy, kde auto necháte a jdete k „mlýnu“.

Každopádně je to „od Loupežáku“ cca 1,5km, asi kilometr po asfaltové silnici, kde je zákaz vjezdu, takže se jde přece jen bezpečněji než po cestě, co jsem popisoval výše. Z této asfaltky odbočíte vlevo do lesa.

Trasa na Šaunštejn skalní hrad

Lesní cestou po červené turistické značce dojdete až ke hradu.

A teď to začne

Už jsme byli s rodinou na mnoha skalních hradech – Staré hrady v Příhrazských skalách, Sloup, Drábské světničky, ale tento skalní hrádek má asi nejnáročnější výšlap, jaký jsem kdy na vrchol absolvoval. Skály jsou úzké a hlavně schody na vrchol jsou HODNĚ prudké a skála kolem úzká, že se vám tam stěží vejde batoh. Více prostorově rozměrné osoby by raději měly zůstat dole.

Šaunštejn skalní hrad 6

Vylezl jsem tam tedy se synem, ale výhled za to stál.

Šaunštejn skalní hrad 7

Škoda jen, že to nejlepší místo pro vyhlídku bylo zavřené, resp. byl tam zákaz vstupu.

Šaunštejn skalní hrad 2

Cesta dolů je snad ještě větší zážitek než ta nahoru, ale zvládli jsme to. Skoro by se dalo říct, že by tam mohl být semafor (jako třeba na radnici v Praze).

Vstup na skalní hrad je zdarma.

Pokud vám ještě zbydou síly, můžete dále pokračovat směr Malá Pravčická brána, případně od rozcestí k Uhlířovu domku, místu, které znáte z jedné české pohádky.

Ubytování v okolí

Tipy kam dál na výlety:

Napsat komentář