Schladming v Rakousku si oblíbíte v zimě i v létě

V Rakousku už jsme skoro jako doma. Jezdíme sem pravidelně jedenkrát (i dvakrát) za sezonu na lyže. Před pár lety jsme začali navštěvovat místní hory i v létě. Vyplácí se nám to vždy.


A kde narazíte na dálnici na odbočení doleva? Když jedeme z Vídně směrem na Graz, vždy se pousmějeme, když se z GPS ozve „Odbočte vlevo“, přitom jedeme pořád po dálnici.

Schladming Rakousko aneb když vánoce patří lyžařům

Co se týče zimních dovolených, jezdíváme vždy týden před Vánoci. Nejoblíbenější středisko leží pět hodin od našeho domu v Česku (tedy zhruba pět hodin od Brna). Je jím Schladming. Zatím nikdy nezklamal – co se týče ubytování, sněhu, parkování. Toto středisko nabízí svým návštěvníkům při letní i zimní sezoně hned u lanovky nadzemní a, před pár lety vybudované, i podzemní garáže. Nejvíce jsme toho ale naparkovali venku přímo u dojezdu sjezdovky, kde se jezdí Světový pohár. Není to ani tak velké parkoviště, ale aut se tu vejde opravdu dost. Navíc pokud je místo v nadzemních garážích, které stojí hned vedle, nedá se mluvit o ničem jiném, než o luxusu.

A také stojí za zmínku to, že se tu za parkování neplatí. Teda nás to tu ještě nepostihlo…

Když jsme ale poprvé zkusili i ty podzemní garáže, byli jsme také spokojeni. Navíc nás při vjezdu uvítaly krásné barevné malůvky lyžařů na zdi. Auto jsme pěkně zaparkovali v suchu pod zemí.

Pro lyžaře tu k sloupům mají připevněná skládací sedátka, kde si vždy pohodlně obujeme přeskáče a jezdícími schody se dopravíme na povrch.

Odpoledne po lyžování uděláme totéž. Auto tu necháme a jdeme na večerní procházku a můžeme zase jet na ubytování. O pád někde ve vyšších polohách se vážně bát nemusíme. Silnice jsou i tady perfektně sjízdné a v zimě vždy odklizené (raději nezmiňovat naše služby při napadení sněhu).

schladming planai rakousko

V létě jsme byli také vždy spokojeni. Rakušané jsou známí svou pečlivostí (hlavně co se týče silnic a značením cest pro turisty). Všechno mají perfektně připravené i na největší nátřesk sezony.

rakousko parkování 1

Pěkná atrakce, kterou si ve středisku Schladming nenechte ujít, je průvod čertů.

rakousko parkování 2

Budování silnic a dálnic

Jezdíme sem už několik let. Vždy ale musíme přes Mikulov a Poysdorf. Teprve nedávno vybudovali za touto vesnicí dálnici vedoucí až do Vídně. Co jsme ale minulý rok zjistili, byla nově se budující dálnice, která má být podle všeho otevřena už v roce 2018. Odkloní tak dopravu z Poysdorfu a lidé tam budou mít konečně svůj klid.

Rakušané dokonce při stavbě dálnice vybudovali kus nové silnice hned vedle, aby mohli dálnici stavět a nejezdili jim přes to auta. Přirovnala bych to nejspíš k Americe – oprava silnice? Nevadí, vybudujeme novou silnici vedle. Navíc kvalita se nedá srovnávat s těmi našimi dálnicemi a silnicemi.

Vždy se sem rádi vracíme

Ať už je léto nebo zima, nedovedu si představit, že bychom sem nejezdili. Nejenže to je cesta k moři, ale i cesta ke klidu hor, krásným výhledům a spokojenosti všeobecně.

Jezdíme sem dost často. Našli jsme si oblíbená střediska, ale i ta, která jsme ještě nevyzkoušeli. Mimo zmíněného Schladmingu to je například Kitzbühel, Naasfeld, Stuhleck a Semmering a mnoho dalších. Za vykoupání v létě stojí i Klagenfurt nebo jezera nedaleko hranic s Itálií a mnohé další.

Ubytování (unterkunft) Schladming

Podívejte se, jaké apartmány, hotely a či levné pensiony si můžete zamluvit před sezonou. Ubytování ve Schladmingu rezervujte zde.

rezervujte ubytování

Oblíbený je hotel Jufa, Post, Planai, Moser, Pariente, hotel Berghof, Schütterhof, Posthotel, Druschhof i pension Kristall.

rakousko zimní dovolená

Důležité odkazy

Související:

Na hory obytným autem

Napsat komentář