Sečoveljské soliny – výlet z Chorvatska do Slovinska


Chystáte se letos do Chorvatska? Míříte-li na vyhlášený poloostrov Istrie, vyrazte se svou rodinou na zajímavý výlet. Doporučujeme vyrazit k slovinsko-chorvatským hranicím a navštívit Sečoveljské soliny. Slovinsko není jen tranzitní zemí k moři, ale také zajímavým cílem výletů.

Sečoveljské soliny – Slovinské solné pánve

Sečoveljské soliny - Slovinské solné pánve

Slovinské pobřeží na rozdíl od chorvatského měří sotva čtyřicet kilometrů. Naleznete zde ale hned několik zajímavých cílů, které opravdu stojí za vidění. Jeden z nich se nachází přímo na chorvatsko – slovinské hranici.

Čtěte: Jak jet autem do Chorvatska.

Ve zdejší zátoce se nachází Sečoveljské saliny, v nichž se již dlouhá léta těží mořská sůl. Saliny jsou přírodní rezervací a jsou přístupné pouze ze slovinské strany. Salinami pobíhají a poletují volavky bílé, jejichž ladné křivky se pěkně odráží na hladině slaných jezírek.

Sečoveljské soliny - Slovinské solné pánve 2

Vstup do salin nalezne nedaleko významného turistického střediska Portorož. Pojedete-li od hraničního přechodu z Chorvatska, naleznete odbočku asi po kilometru na levé straně silnice.

TIP: Na Soliny si vezměte pokrývku hlavy a něco k pití, protože zde slunce pěkně připaluje.

Těžba mořské soli zde stále pokračuje a tak kromě pracovního náčiní a funkčních salin si můžete prohlédnout i zajímavou expozici o historii těžby mořské soli. Samotnou sůl můžete také ochutnat a odvést si jako pěkný dárek domů. Mořská ručně sbíraná sůl je perfektní na těstoviny nebo zeleninu.

Sečoveljské soliny jsou největší slovinské solné pánve.

Sečoveljské soliny - Slovinské solné pánve 1

Piran, město z pohádek

Výlet si můžete také protáhnout do historického města Piran. Zdejší uličky jsou nezapomenutelné a výhled od ostrohu s majákem vám vezme dech. Nedaleko centra se nachází i pěkná čistá pláž, na níž se můžete svlažit. Pokud byste vyrazili na jídlo, nedivte se velké nabídce italských specialit. Ve zdejší části Slovinska totiž žije velká italská komunita, která ovlivňuje i zdejší jídelníček.

Cestou zpátky můžete na chorvatské straně navštívit Novigrad. Krásné město s historickým jádrem nacházející se severně od města Poreč. Procházka zdejším malebným přístavem bude patřit k nezapomenutelným zážitkům vaší dovolené.

Ubytování v Chorvatsku

Doporučujeme: