Peru je cestovatelský sen mnoha lidí, ty lákají především Andy a slavné Machu Picchu. Nejsou to však jediné krásy tohoto jihoamerického státu.
Obsah článku
Severní Peru
Caral
Přesně 20 let už se v Supetalu, 184 km severně od Limy, odkrývají zbytky nejstarší americké městské civilizace, jejíž stáří se dá přirovnat k prvním vyspělým kulturám v Číně a Egyptě. Město Caral zahrnuje zbytky obytných a skladovacích prostor, pyramidy, shromaždiště a okrouhlé náměstí, nalezené předměty svědčí o pokročilých techikách rybolovu a zemědělství, zajímavé ale je, že původní obyvatelé zřejmě nevlastnili žádné zbraně.
Trujillo
Třetí největší město v Peru vyhlásilo r. 1820 svou nezávislost na Španělsku a od té doby se vývoj města ubíral vlastním směrem, což je možná škoda, protože právě Španělsku vděčí za nádherné domy a chrámy postavené z nepálených cihel, detaily v podobě kovaných okenních mříží a zdobených dřevěných balkonů korunují krásu koloniálního umění.
Památky severního Peru
Casa Urquiaga
Dnes v tomto domě sídlí banka, ale před necelými 200 lety sloužil Casa Urquiaga jako přechodný domov bojovníka za svobodu Simona Bolívara, z té doby se však zachoval pouze jeho psací stůl, na němž byly podepsány listiny, jež později výrazně ovlivnily dějiny Peru.
El Carmen
Karmelitánský kostel je prý nejkrásnějším svatostánkem v Trujillu, a možná také nejdražším: rokokový oltář, barokní exempláře i kazatelna září zlatem, vysokou hodnotou má rovněž 16 obrazů znázorňujících scény ze života Panny Marie. Ke kostelu patří také obrazárna s mnoha vzácnými ,,kousky“.
Huaca El Brujo
V údolí Chicama, 60 km severné od Trujilla se nalézá naleziště s úchvatnými malovanými reliéfy kultury Mochica, údajně nejhezčími, jaké kdy byly objeveny. Reléfy znázorňují například zvířata, kněží, lidské oběti, bájné bytosti, ale třeba také válečníka v životní velikosti.s nahým zajatcem.
Baños del Inca
Staré, avšak hezké lázně se nacházejí 6 km jihovýchodně od města Cajamarca v Severních horách. Jsou napájeny kanály vybudovanými v inckých dobách, které ale slouží svému účelu stále dobře! V provozu je velký plavecký bazén a odděleně i lázně.
Museo Tumbas Reales de Sipán
Toto opravdu nevšední muzeum je postaveno ve tvaru mochické pyramidy a stojí 12 km severně od města Chiclayo nedaleko pobřeží Tichého oceánu. Jeho expozici tvoří předměty nalezené během odkrývání hrobů v Sipánu dokazují neuvěřitelnou zručnost a vynalézavost lidí kultury Mochica. Exponáty pocházejí z hrobů jak nejvýše postavených hodnostářů, tak vojáků a duchovních, přičemž některé nálezy byly zrestaurovány a jiné ponechány v původním stavu.
Povodí Amazonky
Parque Nacional del Manú
Přírodní rozmanitost parku rozkládajícího se na ploše 1,5 milionu hektarů je až neskutečná a může za to hlavně skutečnost, že se celá rezervace táhne z deštného pralesa až k andským velikánům – je považována za jednu z nejzajímavějších oblastí planety, r. 1987 byla dokonce prohlášena přírodním dědictvím UNESCO.
Turistům, kteří využijí služeb cestovních agentur nebo oficiálního průvodce, je přístupná jen nepatrná část parku.
Reserva Nacional Tambopata Candamo
Rezervace Tambopata Candamo možná není tolik zajímavá jako park Manú, zato je mnohem přístupnější pro turisty a proto navštěvovanější.
Na návštěvu rezervace je dobré si vyhradit minimálně dva dny, ubytovat se lze v pralesních chatkách, které jsou spravovány s ohledem na ekologii. Pohodlnější než na vlastní pěst je svěřit se do rukou některé z cestovních agentur, jež mají připravený vlastní program, který většinou zahrnuje výlety do pralesa spojené s pozorováním zvířat, projížďky na kánoi po Amazonce, ale i noční procházky džunglí (většina zdejších živočichů je totiž aktivní právě v noci).
Ubytování v Peru
Vyhledávat můžete pomocí velkého množství kritérií, např. dle mapy. vzdálenosti hotelu od památek, zajímavých míst nebo srovat hotely dle cen. Nad výpisem hotelů se zobrazuje i komentář ubytovaných, popř. jejich doporučení, které může ovlivnit Váš výběr. Některé hotely také nabízí akční ceny ubytování, ušetřit tak můžete až několik desítek procent oproti původní ceně.
Krásy pro mnohé nepoznaného jižního Peru
Jihoamerický stát Peru si naprostá většina lidí spojuje pouze s Machu Picchu nebo jezerem Titicaca, ale snad nikomu nic neřekne například název Kaňon del Colca, přitom je to překrásné místo vysoko v Andách, cizinci se sem tolik nehrnou a proto se nemůže stát, že si zde budete muset ,,klestit“ cestu zástupy turistů nebo platit mnohonásobně předražené vstupné.
Také je všeobecně známo, že Peruánci žijící v blízkosti slavných památek vydělávají hlavně na prodeji suvenýrů a ,,předvádění“ se turistům, kteří si tak o životě v zemi vytvoří sice hezký, avšak nepravdivý obrázek. Pojďte se tedy na následujících řádcích vydat na méně známá, turisty příliš netknutá místa v Peru…
Jižní Peru
Reserva Nacional Paracas
Před téměř 90 lety nalezl na tomto poloostrově peruánský archeolog 429 zavinutých mumií – pravděpodobně z doby před naším letopočtem. – i s kompletní výbavou potřebnou na onom světě. Větina látek, do nichž byly mrtvoly zahaleny, jsou dnes uloženy v Museo Nacional de Arqueología, Antropología e Historia del Perú (viz níže). Ačkoliv byla naleziště díky silným větrům zaváta pískem, poloostrov Paracas byl stejně jako nedaleké ostrovy Ballestas vyhlášen chráněnou přírodní oblastí, jeho obyvateli jsou z velké části kolonie plameňáků.
Ostrovy Balllestas jsou domovem pro obrovské kolonie mořských ptáků a lvounů hřivnatých, vody omývající břehy ostrovů zase obývají delfíni, tučňáci a vydry. Samozřejmě existuje možnost udělat si kolem ostrovů vyjížďku na lodi (vstup na samotné ostrovy je kvůli ochraně přírody zakázán), která vede i kolem paracaského obrazce El Candelabro – ten má údajně spojitost s obrazci na planině Nazca.
Huacachina
Přestože oáza Huacachina není sama o sobě nijak zajímavých místem, šikovně využívá své polohy v poušti a turisté sem proto jezdí v docela hojném počtu. Ptáte se, jak je to možné? Jednoduše: hlavní a jedinou atrakcí jsou tu totiž výlety do pouště na tzv. sandboards neboli písečných surfech. Pohled na ,,surfaře“ kutálející se z dun je sice zábavný, ale když vyzkoušíte jízdu na sandboardu na vlastní kůži, uvidíte, že nic jednoduchého to není! :-)
Arequipa
Druhé největší město v Peru leží v nadmořské výšce 2335 metrů, přímo na úpatí činné sopky Misti. Díky jeho poloze svítí slunce ve městě celých 300 dní v roce a klima je zde celkově suché a mírné.
Arequipa se těší přízvisku ,,Bílé město“ a má pro to hned dva důvody: za prvé ho v minulosti totiž obývali převážně Španělé s bílou pletí a za druhé je centrum města postaveno skoro celé z bílého vulkanického tufu, díky čemuž bylo zařazeno na seznam UNESCO.
Památky jižního Peru
La Catedral
Na stavbě chrámu zabírajícího celou severní část hlavního náměstí se podílelo hned několik zemí: obří varhany pochází z Belgie, hlavní oltář je z kararského mramoru původem z Itálie a dřevěná kazatelna byla vyrobena ve Francii.
La Compaňía de Jesús
Fasáda jezuitského kostela je pýchou celé Arequipy, poněvadž se na ní prolínají prvky indiánské symboliky, baroka a platereskní architektury (dekorativní styl pozdní španělské gotiky). Uvnitř najdete oltáře z cedrového dřeva zdobené zlatem, skvostem jsou pak fresky s pralesními motivy v kapli sv. Ignáce. Křížová chodba bývalé jezuitské koleje je prý nejkrásnějším nádvořím ve městě, kamenné oblouky a sloupy, které ji podpírají, zdobí krásné rostlinné motivy a andělé.
Muzea v jižním Peru
Museo Santuarios Andinos
Stejně jako má Evropa ledového muže Őtziho, má Jižní Amerika Juanitu. Ledem mumifikovaná mrtvola mladé dívky byla objevena r. 1995 ve výšce 6300 m. n.m. a následně podrobena vědeckému bádání, načež se zjistilo, že se pravděpodobně jedná o oběť inckého náboženského rituálu z roku 1466 př. n. l. Později byly na nalezišti objeveny obětní dary, tedy různé látky, keramika apod., které jsou nyní společně s Juanitou vystaveny v muzeu.
Trhy
San Camilo Mercado
Během návštěvy Peru nemusíte poznávat jen historii země, ale také se alespoň trochu seznámit se životem místních obyvatel, což vám umožní třeba trh San Camilo. Můžete jen z balkonu v prvním patře pozorovat čilý ruch panující mezi stánky, nebo se vmísit do davu a prohlížet si zboží: sortiment je opravdu široký, prodavači nabízejí nejen ,,běžné“ věci, ale rovněž potřeby pro šamany a všelijaké exotické rarity.
Cañón del Colca
Kaňon nedaleko Arequipy patří k nejhlubším na světě, což dokládá výškový rozdíl 3 km mezi vrcholky hor na okraji kaňonu a jeho nejnižší částí. Celá oblast je odpradávna hustě osídlená, ale k jádrovým oblastem Peru nikdy nepatřila, spíše naopak. V 70. letech minulého století se díky výstavbě zavlažovacího kanálu a nové silniční sítě zdejší podmínky sice o něco zlepšily, nicméně stále tu narazíte na domy se slaměnými střechami, volské potahy a ženy v tradičním oblečení.
La Cruz del Condor
Každé ráno se na vyhlídce Cruz del Condor koná velkolepá podívaná s ,,králi And“ v hlavní roli. Kondoři ve snaze najít proudění, které by je vyneslo do potřebné výšky, krouží někdy až neuvěřitelně nízko nad hlavami okouzlených diváků, dokud se nedostanou do výšky 6000 m a nezmizí jim z očí.