Univerzální seznam věcí na dovolenou k moři


Určitě nebudu sám, když napíšu, že nejednoho z nás trápí každoroční balení věcí před dovčou a tak pojďme společnými silami na kompletní seznam věcí, které sbalit do kufru. Také záleží na tom, kam jaká lokalita bude cílem vaší dovolené.

K moři stačí pár věcí, do hor budete potřebovat mnohem více kusů oblečení, ale i věcí denní potřeby.

Seznam věcí k moři

Jelikož se blíží letní prázdniny a asi větší část z nás vyrazí k moři, tento následující seznam se bude tedy týkat hlavně cestovatelů mířících za teplem (i s dětma), takže si připravte menší kufr, nebo tašku, té dávám přednost, protože je skladnější a také má více kapes, což se může hodit. Že by Vám je někdo „šacoval“ se bát nemusíte, stačí si s sebou vzít utahovací pásky a těmi ty kapsy zajistit.

Pokud nepojedete autem, ale poletíte s cestovkou, obvykle se létá na 8 dní nebo na 12. Doporučuji v případě, že nepoletíte sami, ale minimálně ve dvou, abyste měli všechny kusy oblečení rozděleny do obou zavazadel, protože pokud by se Vám jedno ztratilo, asi byste nechodili celou dovolenou v oblečení manželky/přítelkyně nebo v pánském oděvu v případě ztráty kufru s ženskými oblečky :) Drobnosti jako kartáček, pastu, potřeby na holení jako žiletky, pěnu atd.. si na dovolené koupíte za „pár korun“ (euro, dolarů), ale doplňovat kompletní šatník by vyšlo mnohdy na víc než kolik budete mít na dovolenou připraveno jako „kapesné“.

Co si vzít s sebou na dovolenou

Plavky – Dvoje až troje.

Trička – Na každý den minimálně jedno, i když jsem bohužel zažil, že za 12 dní někteří „čecháčci“ chodili jen v jednom triku, fuj.

Kraťasy – Na 12 dní tak 4-5 kousků bude stačit.

Sukně / šaty pro ženy

Spodní prádlo – Jako doma, na každý den nový kus :) Kdo plánuje ale strávit dovču v plavkách, tomu stačí „jedny trenky“ na let z Prahy a druhý na zpáteční cestu :D

Obuv – Osobně jezdím vždy v teniskách, do kurfu sbalím sandály a „žabky“, ty ale v cizině koupíte za pár euro, pokud byste je doma zapoměli.

Fotoaparát – Přestože už mnoho lidí fotí pouze mobilem či tabletem (u ruských turistů skoro pravidlo), já dávám stále přednost kvalitě před pohodlím a proto s sebou vozím jeden foťák „zrcadlovku“ a druhý záložní „kompakt“ (pro strýčka příhodu).

Nabíječku na mobil / tablet / foťák – Sice se dá koupit i na místě, ale lepší vzít z domova, zase tolik v kufru nezabere.

Náhradní baterii do fotoaparátu a také náhradní paměťovou kartu – Není nic horšího, když Vám v polovině celodenního výletu dojdou baterky ve foťáku nebo se zaplní paměťová karta.

Seznam věcí na dovolenou
Seznam věcí, co s sebou na dovolenou do Řecka

Drogerii – Kartáček, pastu, holící strojek / žiletky, hřeben, šampón, mýdlo, sprch. gel, šušně = uchošťoury, nůžky, pinzetu atd.

Opalovací krém a ochranný sprej na spáleniny od slunce – Bez namazání opalovacím krémem riskujete spáleniny, proto doporučuji obojí, osvědčila se nám značka Panthenol.

Léky – Pokud nějaké pravidelně berete, rozhodně by byl veliký problém, pokud byste je nechali doma, takže určitě nezapomenout. Také se mohou hodit probiotika na bolavý žaludek, protože ne každý dobře snáší jinou než českou stravu.

Kolíčky a kus provázku – Na sušení plavek a ručníků se budou hodit denně.

Cestovní doklady – Pro cestování po Evropské unii by měl stačit občanský průkaz, ale pokud si vezmete i pas nic tím nezkazíte, každopádně doporučuji oba tyto doklady ofotit a ven z hotelu chodit pouze s kopií, Vaše osobní doklady nechávejte na hotelu, nejlépe v trezoru, tam Vám je nikdo nevezme.

Myslete na to, že pas nyní musí mít i malé dítě.

Doporučena je i následující věc – veškeré doklady i například smlouvu o zájezdu si ještě doma oskenovat a poslat na mail (pokud máte jen jeden pak to pošlete partnerovi a on/ona zase vám). Nikdy nevíte, kdy se to může hodit a vytisknout si vše můžete kdykoliv a odkudkoliv.

Plánujete si na dovolené půjčit auto nebo motorku? Nezapomeňte český řidičský průkaz.

Platební kartu a finanční hotovost včetně drobných – Na letišti se budou hodit drobné např. do automatu na nápoje, co se týče výše peněz, které si s sebou budete brát, 100€ bych bral jako minimum, pokud budete mít pobyt all inclusive a budou to „drobné“ na dárky atd. V Řecku není letos jisté, zda budou všude fungovat bankomaty, takže hotovost by byla asi doporučena vyšší, když máte v plánu si například půjčit auto a určitou zemi poznat nejen v okolí Vašeho hotelu – osobně půjčení auta rozhodně doporučuji, užijete si cestování mnohem víc, než když si zaplatíte fakultativní výlety.

Mobil, ideálně chytrý telefon (Smartphone) – Telefon je dnes už samozřejmostí, ale jsou i tací, kteří si jej na dovolenou neberou. V cizině se Vám ale hodit bude z mnoha důvodů, kromě telefonování jej můžete využít na prohlížení internetu, protože skoro v každém hotelu je k dispozici wi-fi, také se s mobilem ve velkém městě neztratíte, když použijete navigaci a v neposlední řadě s telefonem můžete i zaplatit díky bezkontaktní technologii NFC.

Psací potřeby a blok / notes – Tužka a papír se hodí vždy, moje manželka tuto „sestavu“ používá častěji než telefon :) Já si radši dělám poznámky do mobilu nebo notebooku, který s sebou také vezu, abych zápisky měl čerstvé, dokud je mám v paměti, snad ty mé postřehy z cest pak vypadají autentičtěji než kdybych to psal půl roku po návratu (to už člověk polovinu věcí stejně zapomene).

Kapesní průvodce – Vždy, než někam do ciziny s rodinou vyrazíme, si koupíme kapesního průvodce (ideálně od Berlitz nebo Marco Polo) a studujeme, kam všude se musíme v té které zemi podívat. Na internetu se toho dá dopředu před cestou také dost zjistit, ale přecejen v zahraničí je kniha v místě bez signálu jistota :)

Stále hledáte dovolenou? Zde si vybere každý –>> Invia.czDovolena.cz

Sluneční brýle – Ty beru vždy minimálně dvoje, pokud nechcete mít nemocné oči, rozhodně je potřebujete.

Knihu nebo čtečku knih – Máte-li v plánu ležet celý den na pláži či u hotelového bazénu, minimálně jednu knihu byste s sebou mít měli (Má oblíbená je Travel Bible). Lepší varianta je čtečka knih, její kapacita je téměř neomezená a číst budete moci od rána do večera, navíc ji lze eventuelně využít i na surfování po internetu.

Hry – Kdo jede s dětmi, rozhodně by neměl zapomenout jak jejich hračky, alespoň pár, tak i třeba karty nebo jinou „skladnou“ hru, co v kufru nezabere moc místa.