Šibenik Chorvatsko – poznání a odpočinek na jednom místě


Dovolená v Šibeniku je ideální pro ty, kteří nechtějí trávit čas pouze v hotelovém resortu a na pláži. Toto starobylé přístavní městečko nabízí mnoho kultury, zábavy a poznání.

Šibenik leží na členitém dalmáckém pobřeží, ze kterého je krásný pohled na celý Šibenický záliv. Tyto přírodní scenérie vytvářejí společně s historickým duchem města kouzelnou podívanou.

Ubytování Šibenik

Velké množství turistů využívá k ubytování nedaleký Solaris, kde se nachází velký komplex hotelů, apartmánů a kempů, okolo nichž se táhle asi 4 km dlouhá pláž Bijela. V komplexu je velký aquapark a yacht klub. My jsme však zvolili ubytování v apartmánu přímo v Šibeniku. Na Booking.com je možné sehnat ubytování s parkováním okolo 1000 Kč za noc.

Ve městě je celá řada obchodů nabízejících široký sortiment potravin. Pokud se rozhodnete pro ubytování přímo v Šibeniku, máte tu výhodu, že se v dosahu nalézá jak čistá městská pláž Banj, tak městské památky.

Šibenik Chorvatsko – co zde navštívit

Ve městě se nachází hned několik dominant. Nepřehlédnutelná je bezesporu pevnost sv. Michala na kopci uprostřed města. Její návštěvu doporučuji nejlépe ve večerních hodinách (v sezóně je otevřena do 22 hod.), kdy již není příliš velké horko.

Sv. Michal - Šibenik Chorvatsko

Plné vstupné činí 50 kun, zlevněné 30 kun, případně lze využít rodinnou vstupenku za 110 kun. Kousek od pevnosti se nachází monumentální katedrála sv. Jakuba z roku 1555. Pro svoji krásu a historický význam byla v roce 2000 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Sv. Jakub - Šibenik Chorvatsko

Z dalších zajímavostí je možné uvést nádherné náměstí Chorvatské republiky, radnici, městské hradby, botanickou zahradu, pevnosti sv. Jana, sv. Mikuláše a pevnůstku Šubiaevac.

Při procházkách v úzkých uličkách města lze objevit nádherná zákoutí, kostelíky, obchůdky, bary a diskotéky.

Možnosti zábavy jsou i v okolí města. Pár kilometrů severně od Šibeniku se nachází sladkovodní Prokljanské jezero s možností koupání. Doporučuji cestu lodí proti proudu řeky Krka ze Šibeniku, s možností pokračovat dál od Prokljanského jezera do národního parku Krka až k vyhlášeným Skradinským vodopádům. V jejich okolí je plno stezek, po kterých je možné se vydat na zajímavou procházku a neobyčejné koupání přímo u vodopádů.

Skradinské vodopády Chorvatsko

Do národního parku se platí vstupné, které je přes prázdniny 180 kun pro dospělé, pro děti od sedmi let 110 kun. Mimo sezónu pak 110, resp. 80 kun.

Plavba lodí ze Šibeniku k vodopádům a zpět vyjde okolo 300 kun na osobu a děti mají opět slevu. Jedná se o skvělý zážitek.

Vzhledem k tomu, že se Šibenik nachází na severu Dalmácie, zvolili jsme cestu vlastním autem a od českých hranic jsme byli po noční jízdě na místě za pouhých devět hodin.

Pobřeží - Šibenik Chorvatsko

Ubytování (booking) Šibenik

Doporučujeme:

Napsat komentář