Pokud se rozhodnete pro dovolenou na Sicílii a jako dopravní prostředek zvolíte automobil, dopřejte si alespoň 14 dní i více, pokud vám to pracovní možnosti dovolí. Cesta je daleká, z Prahy Vás vyjde na cca 2000 km a míst, která stojí za to navštívit, je spousta.
Obsah článku
Dovolená autem
Velkou výhodou, proč zvolit jako dopravní prostředek automobil, je možnost plánovat si čas a výlety podle sebe. Navíc je tato varianta pohodlnější. Díky vlastní dopravě máte možnost strávit svůj volný čas tam, kde máte zrovna chuť, bez ohledu na to, zda jde o turisticky zajímavé místo, či nikoli.
Při cestě přes Rakousko, je potřeba myslet na dálniční známku, 10-ti denní Vás vyjde na 8,70 – Euro, 2 měsíční na 25,30,- Euro.
V Itálii stejně jako na Sicílii, je nutno platit za rychlostní komunikace dálniční poplatky. Jsou zde vybírány v mýtných branách, takže nemusíte hledat místa ke koupi dálniční známky. Cena se pohybuje okolo 6,- Eur na 100 km.
Trajekt
Nejlevnější variantou, jak se dostat z Itálie na Sicílii, je trajekt Villa San Giovanni – Messina. Zpáteční lístek vás vyjde na 44,- Euro na osobu. Nebo je možné užít si noc na lodi, z Neapole do Palerma, tato jízda je o něco dražší, vyjde vás na cca 220,20- Euro.
Dovolená Sicílie recenze
Při vjezdu na Sicílii, jako byste se ocitli v jiném světě. Města téměř neznají obchvaty a průjezdy jsou velmi špatně značené. Snadno se tak dostanete na „okružní“ jízdu po středověkých centrech jednotlivých městeček s tak úzkými uličkami, že se do nich sotva vejdete. Také styl jízdy místních Sicilanů je velmi speciální a svérázný. Se silničními pravidly zde moc nepochodíte, téměř nikdo je totiž nedodržuje. Přednost v jízdě, odbočení a další silniční úkony jsou zde silně podporovány troubením řidiče, aby bylo jasné, že se „něco“ chystá. O účinnosti této metody svědčí stav vozidel místních Sicilanů, nějaký ten škrábanec na autě nikdo neřeší, mají ho totiž téměř všichni. Důležité je dodržovat plynulý, na Sicílii zpravidla velmi hustý, provoz a nějak v pořádku dojet do místa určení.
TIP: Ubytování si zamluvte včas přes Booking.com
Zde je pár tipů, kam můžete na své dobrodružné cestě Sicílií zamířit.
Catania
Je druhým největším a nejmodernějším městem Sicílie, ihned po Palermu. Leží na úpatí Etny, která přitahuje zájem mnoha návštěvníků. Pokud milujete moře, místní pláže se vám budou velmi zamlouvat, jsou překrásná, písčitá a raritou je černý písek, světový unikát, který má na svědomí poloha města, přímo pod sopkou Etnou. Nejvyhlášenější pláží v blízkosti Catanie, je Foce Simeto di Catania, bohatá na místní faunu a floru. Přesto, že sicilská mafie, jak ji známe z filmů, je již do jisté míry minulostí, dejte si v určitých částech města pozor na kapsáře.
Čtyřsettisícové velkoměsto ležící na úpatí Etny si v minulosti užilo své: četná zemětřesení a sopečné erupce ho jednou prakticky srovnaly se zemí, Catánia však doslova vstala z popela a dnes je z ní typicky sicilské město: mafie a na silnicích všudypřítomný chaos, ale na druhou stranu také nádherné památky z dob antiky.
Památky a muzea
San Nicolò
Někdejší benediktinský kostel z 18. století je největší sakrální stavbou na Sicílii. Jen je škoda, že kostel se může chlubit snad pouze svou velikostí, výzdoba interiérů totiž poněkud pokulhává.
Teatro Bellini
Teatro Bellini vystavěné v neorenesančním stylu se může pyšnit titulem jednoho z nejhezčích divadel jižně od Alp, což platí zejména pro jeho interiér, který můžete ocenit jen pokud navštívíte jedno z operních představení, jenž se bohužel konají pouze v zimě.
Teatro Romano
Staří Římané při stavbě Teatro Romana šikovně využili nejdostupnější materiál: ztuhlou lávu a mramor, a tak v centru Catanie vzniklo divadlo pro 7 000 diváků, které dnes leží poněkud zastrčeně v obytné čtvrti, proto mnohdy není lehké divadlo najít.
Nákupy
Chcete-li mít zážitek pro všechny vaše smysly, neměli byste vynechat návštěvu rybího a potravinového trhu u Porta Uzeda, dalším velkým trhem je v Catani La Fiera na Piazza Carlo Alberto s velkým výběrem všeho možného a nákupní centrum na Via Etnea.
Etna
Když už budete v Catanii, udělejte si zastávku a vydejte se na Etnu. Je stále živá a v Evropě jde o nejvyšší činnou sopku. Pobyt v její blízkosti budí respekt a určitě stojí za to ji navštívit. Autem můžete pohodlně dojet až na velké parkoviště Rifugio Sapienza v nadmořské výšce 1 910 m n. m. Pokud chcete vidět více a panují příznivé vulkanické podmínky, můžete vystoupat od Refugio Sapienza až do výšky 2 900 m n. m., dále je možné pokračovat pouze s najatým průvodcem. Při jasném počasí je ze sopky krásný výhled.
Marsala
V západní části Sicílie stojí za to navštívit městečko Marsala. Její kouzlo si vás podmaní. Dominantou města je náměstí Piazza della Repubblica. Nepřehlédnutelný je hlavní městský dóm, zasvěcený Tomáši z Cartenbury. U něho najdete spoustu typických restaurací, kde můžete ochutnat mnoho ze sicilských specialit a mořských plodů. Atmosféru při jídle kouzelně dotváří místní pouliční zpěváci, v doprovodu harmoniky či kytary.
Čtěte další články z Itálie.
Marsala to je také speciální dezertní víno, které odsud pochází a je neobyčejně lahodné, velmi podobné portskému. Díky obchodníkovi, Johnu Woodhousovi, který v r. 1773 založil ve městě Marsala vlastní produkci, se víno stalo i britskou lahůdkou. Za návštěvu zde stojí také Archeologické muzeum s expozicí význačných fénických artefaktů. Zajímavostí je, že toto muzeum má sídlo v jednom ze starých sklepů, které nechal po bitvě na Nilu zřídit admirál Nelson. Víno Marsala mu totiž tak zachutnalo, že jím nahradil konzumaci rumu a potřeboval obrovské množství desertního moku někde uskladnit.
Caltabellotta
Toto město je přilepené na skále vysoké 949 m. Jede se do něj klikatou úzkou silnicí, s celkem ostrými zatáčkami, ale odměnou vám bude úžasný výhled. Od kostela San Salvatore můžete po schodech dojít k ruině hradu, který vystavěli Normané a kde byl v roce 1302 uzavřen caltabellotský mír.
Agrigento
Někdejší antické město založené už r. 581 př. n. l. se dodnes pyšní středověkým půvabem uliček v centru, stejně jako zbytky řeckých chrámů a starověkého města Akragas, jedinou vadou na kráse Agrigenta jsou však nevzhledné paneláky, bránicí ve výhledu na střed města.
Památky a muzea
Valle dei Templi
Jižně od Agrigenta se rozkládá rozsáhlý areál zahrnující hned několik antických chrámů. Ve východní části je to Heraklův chrám, jehož krása byla částečně obnovena díky rekonstrukci ve 20. letech 20. století, o něco dále pak stojí chrám Concordia, nejzachovalejší a nejkrásnější chrám ve Valle dei Templi, který je dokonalým dílem dórské sakrální architektury. Jako poslední v řadě je chrám Junony/Héry, oblíbený hlavně mezi malíři. Na druhé, západní straně areálu, si můžete prohlédnout ruiny Diova chrámu, obdivuhodné stavby s rozměry 56×113 metrů, v 5. století př. Kr.
bohužel zničené Kartaginci. Hranice areálu tvoří svatyně podzemních božstev s chrámem Kastóra a Polydeukése, jehož zbylé čtyři sloupy jsou symbolem Agrigenta.
Místní archeologické muzeum (Museo Archeologico Regionale)
Řadí se k nejvýznamnějším archeologickým muzeím na Sicílii. Žádný jeho návštěvník by neměl opomenout přes sedm metrů vysokou sochu Telamona, která kdysi podpírala Diův chrám, a skvělé sbírky antických váz. V těsném sousedství muzea stojí cisterciánský kostel San Nicola s působivým gotickým portálem, nedaleko kostela si můžete prohlédnout vykopávky římsko-helénské obytné čtvrti.
Pelagijské ostrovy (Ísole Pelágie)
Agrigento je výchozím bodem pro výlety na Pelagijské ostrovy – ty jsou celkem tři: Linosa, Lampedusa a neobydlený Lampione. Ostrovy vzdálené 160 km od pobřeží Sicílie jsou vyhledávaným místem hlavně pro rekreaci a potápění, neboť se tu nenacházejí téměř žádné pamětihodnosti – až na pozůstatky megalitického osídlení.
Cefalù
Nevelké město uprostřed severního pobřeží Sicílie charakterizuje příjemná, pohodová atmosféra, krásné písčité pláže a výhodná poloha na pobřeží. Díky těmto třem aspektům je Cefalù nezbytnou položkou v itineáři snad každého návštěvníka Sicílie.
Památky a muzea
Duomo
Nejvýznamější normanský kostel na Sicílii, postavený ve 12. století, se vyznačuje překrásnými mozaikami kolem oltáře a netypicky také podélnou lodí nižší než jsou příčné lodě.
Museo Mandralisca
Expozice tohoto muzea zahrnuje řeckou keramiku, arabské vázy, velkou sbírku mušlí a maleb. Nutno podotknout, že o shromáždění všech exponátů se zasloužil jistý soukromý sběratel.
Aiolské ostrovy a Lípari
V dávných dobách se z Tyrrhénského moře vynořilo vlivem sopečné činnosti sedm ostrovů, na něž poprvé vstoupila lidská noha už v době kamenné, proto se jedná o nejdéle trvale obydlené místo v Itálii. I přes tuto skutečnost si krajina na ostrovech zachovala vesměs svou původní tvář, navíc voda Tyrrhénského moře je čistá a průzračná, a proto oblíbená mezi potápěči.
Památky a muzea
Museo Archeologico Eóliano
Na ostrově Lípari stojí na historickém hradním kopci muzeum, které zahrnuje hned několik budov. V každé z nich jsou různě zaměřené expozice: vulkanologická, prehistorická, epigrafická (sbírka nápisů) a asi nejpůsobivější klasická, čítající vzácné nálezy z antických dob, jako např. Předměty objevené v potopených lodích, divadelní masky atp.
Messina
Messina je už odpradávna důležitým přístavním městem, a to hlavně kvůli skvělé poloze v Messinském průlivu. Stejně jako nedaleké Cefalù ji v roce 1908 silně poničilo zemětřesení, dílo zkázy pak dokonala 2. světová válka. Naštěstí se i Messina vzpamatovala a dnes je z ní moderní dvousettisícové velkoměsto.
Památky a muzea
Duomo
Název Duomo nese na Sicílii více kostelů a všechny mají jedno společné: jejich vznik mají na svědomí na Normané, jinak je každý z nich originál. Ten v Messině je slavný díky největším varhanům v Itálii, které mají rovných 16 000 píšťal.
Palermo
Za arabské nadvlády se Palermo řadilo k nejdůležitějším městům ve Středomoří, arabský vliv je ve městě patrný i dnes: klikaté uličky jsou totiž v těchto končinách poněkud nezvyklé.
Ve městě s více než sedmi sty tisíci obyvateli člověk nemůže očekávat klid a čistotu, přesto se však mnoho turistů podiví, když v historickém centru vidí špinavá okna, oprýskané omítky a smog– ano, i takové je Palermo – lhostejné ke svému kulturnímu bohatství. Ale i tak všechny zdejší kostely a paláce jistě stojí za návštěvu!
Památky a muzea:
Cattedralle
Katedrála je doslova mixem několika různých stavebních slohů: ačkoli postavená ve 12. století Normany, v průběhu času byla doplňována o goticko-katálanské (portál) a klasicistní (interiér) prvky. Uvnitř jsou uloženy sarkofágy s ostatky jistého normanského krále a jeho dcery a někdejšího štaufského krále Friedricha II. A jeho otce Jindřicha VI.
Kapucínský klášter (Convento dei Cappuccini)
Zdejší klášter je znám po celém světě jakožto hrobka s mumiemi příslušníků palermské vyšší vrstvy – některé leží v otevřených rakvích, jiné jsou připevněné ke zdi a všechny vypadají přímo děsivě.
Orto Botanico
Palermská botanická zahrada je údajně nejkrásnější svého druhu v Evropě, pěstují se tu rostliny ze všech koutů světa.
Museo Archeologico Regionale ,,Antonio Salinas“
Muzeum sídlí v budově bývalého kláštera a patří k nejvýznamnějším v Itálii. Exponáty pocházejí z celé Sicílie a jedná se hlavně o archeologické nálezy z dob Římanů, Řeků a Féničanů.
Nákupy
Trh Vucciría dokládá arabskou minulost města a řadí se k nejvyhlášenějším ve Středomoří. Koupit tu můžete rozmanité věci: čerstvé ryby, koření…Dalším oblíbeným a hojně navštěvovaným trhem je Ballarò, nacházející se mezi stejnojmenným náměstím a Piazza del Carmine.
Syrakusy
Syrakusy se zcela vymykají ,,konceptu“ italského velkoměsta: obě jejich části, historická i moderní, skoro připomínají svým klidem městečko na venkově. Historická část Syrakus stojí na ostrově Ortigie, který je s pevninou spojen dvěma mosty.
Památky a muzea
Parco Archeologico
V Archeologickém Parku najdete různorodé antické stavby, počínaje obětním oltářem Hierona II. S neuvěřitelnými rozměry 23×198 metrů, na němž bylo každý rok obětováno na 450 býků, dále řeckým divadlem vytesaným do skály, neobvyklou umělou jeskyní zvanou Dionýsovo ucho s úžasnou akustikou, konče řeckým amfiteátrem s vodní nádrží uvnitř, o níž není známo čemu vlastně sloužila.
Museo Archeologico Regionale Paolo Orsi
Rozsáhlé sbírky muzea jsou rozděleny do několika částí, mají však jedno společné: představují historii jihovýchodní Sicílie, od pravěku až přes antiku.
Noto
Městečko ležící cca 30 kilometrů od Syrakus je proslulé nádhernými barokními stavbami z vápence, nad jejichž krásou zaplesá i srdce člověka bez jakéhokoliv estetického cítění. Celkem zde stojí na 23 kostelů, 19 klášterů a 15 paláců!
Na co si dát pozor na Sicílii
Při návštěvě Sicílie je dobré si dát pozor na několik věcí, abyste měli bezpečný a příjemný pobyt.
Zloději a kapsáři
Jako v jakémkoli jiném turisticky oblíbeném místě i na Sicílii se můžete setkat se zloději a kapsáři. Buďte opatrní, zejména na rušných místech, v hromadné dopravě a ve veřejných prostorech. Mějte oči otevřené a dbejte na své cennosti a osobní věci.
Doprava
Na Sicílii se doprava může stát trochu chaotickou, zejména ve větších městech. Pokud zde budete řídit, dodržujte zdejší dopravní předpisy. Dávejte pozor na úzké a klikaté silnice, zejména v horských oblastech.
Slunce a hydratace
Sicílie je známá svým slunečným a teplým počasím. Pamatujte na ochranu proti slunci, používejte opalovací krém s vysokým faktorem a noste klobouk nebo čepici a sluneční brýle. Je také důležité dostatečně pít.
Turistické atrakce
Sicílie nabízí mnoho turistických atrakcí, jako jsou archeologické památky, přírodní parky a pláže. Před návštěvou si zjistěte informace o vstupném, otevíracích hodinách a doporučeném čase návštěvy. Některé atrakce mohou vyžadovat rezervaci v předstihu.
Komunikace
Italština je základním jazykem, ale místní lidé obvykle mluví také sicilsky. Pokud neumíte italsky, je užitečné se naučit základní fráze a slova. Mnoho turistických míst a hotelů má personál, který mluví anglicky, ale v menších vesnicích a odlehlých oblastech toto není pravidlem.
Místní zvyky a kultura
Respektujte místní zvyky a kulturu. Oblečte se vhodně při návštěvě kostelů a památek (ženy by měly mít zahalena ramena a kolena, pánové to samé). Buďte zdvořilí a přátelští k místním obyvatelům.
Voda a potraviny
Většina vody z kohoutku na Sicílii je pitná, ale někteří lidé dávají přednost balené vodě. Při jídle dbajte na kvalitu a čerstvost potravin. Vychutnejte si místní speciality, jako jsou čerstvé mořské plody, těstoviny a sicilská vína.
Sicílie je fascinující destinací s mnoha krásami a bohatou historií. S dodržováním základních bezpečnostních opatření a s respektem k místním zvyklostem si můžete vychutnat skvělý pobyt na tomto úchvatném ostrově.