Sicílie dovolená – vyrazte autem do Itálie


Pokud se rozhodnete pro dovolenou na Sicílii a jako dopravní prostředek zvolíte automobil, dopřejte si alespoň 14 dní i více, pokud vám to pracovní možnosti dovolí. Cesta je daleká, z Prahy Vás vyjde na cca 2000 km a míst, která stojí za to navštívit, je spousta.

Dovolená autem

Velkou výhodou, proč zvolit jako dopravní prostředek automobil, je možnost plánovat si čas a výlety podle sebe. Navíc je tato varianta pohodlnější. Díky vlastní dopravě máte možnost strávit svůj volný čas tam, kde máte zrovna chuť, bez ohledu na to, zda jde o turisticky zajímavé místo, či nikoli.

Při cestě přes Rakousko, je potřeba myslet na dálniční známku, 10-ti denní Vás vyjde na 8,70 – Euro, 2 měsíční na 25,30,- Euro.

V Itálii stejně jako na Sicílii, je nutno platit za rychlostní komunikace dálniční poplatky. Jsou zde vybírány v mýtných branách, takže nemusíte hledat místa ke koupi dálniční známky. Cena se pohybuje okolo 6,- Eur na 100 km.

Trajekt

Nejlevnější variantou, jak se dostat z Itálie na Sicílii, je trajekt Villa San Giovanni – Messina. Zpáteční lístek vás vyjde na 44,- Euro na osobu. Nebo je možné užít si noc na lodi, z Neapole do Palerma, tato jízda je o něco dražší, vyjde vás na cca 220,20- Euro.

Dovolená Sicílie recenze

itálie sicílie

Při vjezdu na Sicílii, jako byste se ocitli v jiném světě. Města téměř neznají obchvaty a průjezdy jsou velmi špatně značené. Snadno se tak dostanete na „okružní“ jízdu po středověkých centrech jednotlivých městeček s tak úzkými uličkami, že se do nich sotva vejdete. Také styl jízdy místních Sicilanů je velmi speciální a svérázný. Se silničními pravidly zde moc nepochodíte, téměř nikdo je totiž nedodržuje. Přednost v jízdě, odbočení a další silniční úkony jsou zde silně podporovány troubením řidiče, aby bylo jasné, že se „něco“ chystá. O účinnosti této metody svědčí stav vozidel místních Sicilanů, nějaký ten škrábanec na autě nikdo neřeší, mají ho totiž téměř všichni. Důležité je dodržovat plynulý, na Sicílii zpravidla velmi hustý, provoz a nějak v pořádku dojet do místa určení.

TIP: Ubytování si zamluvte včas přes Booking.com

Zde je pár tipů, kam můžete na své dobrodružné cestě Sicílií zamířit.

Catania

Je druhým největším a nejmodernějším městem Sicílie, ihned po Palermu. Leží na úpatí Etny, která přitahuje zájem mnoha návštěvníků. Pokud milujete moře, místní pláže se vám budou velmi zamlouvat, jsou překrásná, písčitá a raritou je černý písek, světový unikát, který má na svědomí poloha města, přímo pod sopkou Etnou. Nejvyhlášenější pláží v blízkosti Catanie, je Foce Simeto di Catania, bohatá na místní faunu a floru. Přesto, že sicilská mafie, jak ji známe z filmů, je již do jisté míry minulostí, dejte si v určitých částech města pozor na kapsáře.

Catania Itálie Sicílie Catania 2 Itálie Sicílie

Etna

Když už budete v Catanii, udělejte si zastávku a vydejte se na Etnu. Je stále živá a v Evropě jde o nejvyšší činnou sopku. Pobyt v její blízkosti budí respekt a určitě stojí za to ji navštívit. Autem můžete pohodlně dojet až na velké parkoviště Rifugio Sapienza v nadmořské výšce 1 910 m n. m. Pokud chcete vidět více a panují příznivé vulkanické podmínky, můžete vystoupat od Refugio Sapienza až do výšky 2 900 m n. m., dále je možné pokračovat pouze s najatým průvodcem. Při jasném počasí je ze sopky krásný výhled.

Etna Itálie Sicílie

Etna 2 Itálie Sicílie

Marsala

V západní části Sicílie stojí za to navštívit městečko Marsala. Její kouzlo si vás podmaní. Dominantou města je náměstí Piazza della Repubblica. Nepřehlédnutelný je hlavní městský dóm, zasvěcený Tomáši z Cartenbury. U něho najdete spoustu typických restaurací, kde můžete ochutnat mnoho ze sicilských specialit a mořských plodů. Atmosféru při jídle kouzelně dotváří místní pouliční zpěváci, v doprovodu harmoniky či kytary.

Čtěte další články z Itálie.

Marsala to je také speciální dezertní víno, které odsud pochází a je neobyčejně lahodné, velmi podobné portskému. Díky obchodníkovi, Johnu Woodhousovi, který v r. 1773 založil ve městě Marsala vlastní produkci, se víno stalo i britskou lahůdkou. Za návštěvu zde stojí také Archeologické muzeum s expozicí význačných fénických artefaktů. Zajímavostí je, že toto muzeum má sídlo v jednom ze starých sklepů, které nechal po bitvě na Nilu zřídit admirál Nelson. Víno Marsala mu totiž tak zachutnalo, že jím nahradil konzumaci rumu a potřeboval obrovské množství desertního moku někde uskladnit.

Marsala Itálie Sicílie Marsala 2 Itálie Sicílie

Caltabellotta

Toto město je přilepené na skále vysoké 949 m. Jede se do něj klikatou úzkou silnicí, s celkem ostrými zatáčkami, ale odměnou vám bude úžasný výhled. Od kostela San Salvatore můžete po schodech dojít k ruině hradu, který vystavěli Normané a kde byl v roce 1302 uzavřen caltabellotský mír.

Caltabellotta Itálie Sicílie

Caltabellotta 2 Itálie Sicílie

Caltabellotta 3 Itálie Sicílie

Na co si dát pozor na Sicílii

Při návštěvě Sicílie je dobré si dát pozor na několik věcí, abyste měli bezpečný a příjemný pobyt.

Zloději a kapsáři

Jako v jakémkoli jiném turisticky oblíbeném místě i na Sicílii se můžete setkat se zloději a kapsáři. Buďte  opatrní, zejména na rušných místech, v hromadné dopravě a ve veřejných prostorech. Mějte oči otevřené a dbejte na své cennosti a osobní věci.

Doprava

Na Sicílii se doprava může stát trochu chaotickou, zejména ve větších městech. Pokud zde budete řídit, dodržujte zdejší dopravní předpisy. Dávejte pozor na úzké a klikaté silnice, zejména v horských oblastech.

Slunce a hydratace

Sicílie je známá svým slunečným a teplým počasím. Pamatujte na ochranu proti slunci, používejte opalovací krém s vysokým faktorem a noste klobouk nebo čepici a sluneční brýle. Je také důležité dostatečně pít.

Turistické atrakce

Sicílie nabízí mnoho turistických atrakcí, jako jsou archeologické památky, přírodní parky a pláže. Před návštěvou si zjistěte informace o vstupném, otevíracích hodinách a doporučeném čase návštěvy. Některé atrakce mohou vyžadovat rezervaci v předstihu.

Komunikace

Italština je základním jazykem, ale místní lidé obvykle mluví také sicilsky. Pokud neumíte italsky, je užitečné se naučit základní fráze a slova. Mnoho turistických míst a hotelů má personál, který mluví anglicky, ale v menších vesnicích a odlehlých oblastech toto není pravidlem.

Místní zvyky a kultura

Respektujte místní zvyky a kulturu. Oblečte se vhodně při návštěvě kostelů a památek (ženy by měly mít zahalena ramena a kolena, pánové to samé). Buďte zdvořilí a přátelští k místním obyvatelům.

Voda a potraviny

Většina vody z kohoutku na Sicílii je pitná, ale někteří lidé dávají přednost balené vodě. Při jídle dbajte na kvalitu a čerstvost potravin. Vychutnejte si místní speciality, jako jsou čerstvé mořské plody, těstoviny a sicilská vína.

Sicílie je fascinující destinací s mnoha krásami a bohatou historií. S dodržováním základních bezpečnostních opatření a s respektem k místním zvyklostem si můžete vychutnat skvělý pobyt na tomto úchvatném ostrově.

Ubytování na Sicílii

Související:

Napsat komentář