Siurana ve Španělsku je ráj lezců i výletníků

Siurana je oblast ve španělském Katalánsku. Ve výšce 737 m.n.m. se zde nachází středověká kamenná vesnička. Tyčí se na vysokých skalách, ze kterých zažijete nezapomenutelné výhledy na skalní kaňony v širokém okolí.


Kamenná vesnička Siurana

Pokud se rozhodnete Siuranu navštívit, dejte si pozor už při hledání v mapě. Obcí nebo oblastí s tímto názvem je totiž ve Španělsku několik. Vy se ale chystáte do té, která je součástí obce Cornudella de Montsant a leží severozápadně od města Tarragona.

V malé vesničce na skalní plošině se nachází kostel, dlážděné ulice s kamennými domy, obchody se suvenýry i místními potravinami, ale také pramen s pitnou vodou či restaurace. Dýchne tu na vás atmosféra středověku, což je období, kdy toto místo začalo být budováno.

Na cestě z Cornudelly de Montsant do Siurany potkáte několik parkovišť, která jsou často zaplněna dodávkami horolezců. Čím výš ale po silnici vyjedete, tím prázdnější parkoviště jsou. Za celý den parkování osobním autem tu zaplatíte 2 eura. Z posledního parkoviště na konci silnice se do centra vesničky dostanete za 5 minut chůze pěšky.

Siurana Španělsko

Výlety po okolí

Až si dostatečně užijete středověkou atmosféru kamenné vesničky, neváhejte se vydat na výlet po okolí. Mezi skalami tu vedou kamenité a klikaté cestičky, které jsou vyznačeny i v české mapové aplikaci. Dovedou vás na místa, kde se vám bude tajit dech z překrásných výhledů a velikosti skalních útvarů. Pravděpodobně cestou také budete moct obdivovat umění místních i zahraničních horolezců. Siurana je totiž doslova „mekka“ španělského lezení.

Siurana Španělsko 3

Horolezectví

Pokud i vy fandíte tomuto sportu ve výškách, přijdete si zde na své. Vícedélkových cest tu moc nenajdete, ale dobře odjištěné sportovní cesty různých obtížností ano. Lezecká oblast je velmi rozlehlá, a tak, i když to tak při průjezdu kolem plných parkovišť podíl silnice nevypadá, tu najdete místa, kde budete sami. Oblast je dobře zmapovaná na webových stránkách 27crags.com. Zakoupit je možné také tištěného průvodce, ať už v místních kempech nebo informačních centrech.

Ať už se rozhodnete vydat do Siurany v jakémkoliv období, bude krásná. My doporučujeme listopad. V tomto období už tu nejsou téměř žádní turisté, horolezců postupně ubývá a podzim vybarvuje krajinu překrásnými odstíny mnoha barev.

Siurana Španělsko 2

Ubytování Siurana

Související články ze Španělska: